Logo
Logo

Jak zamontować system nawadniania ogrodu? FILM + poradnik krok po kroku

Gardena to marka, która specjalizuje się w produkcji systemów nawadniania ogrodów. Jej produkty pozwalają na łatwe, zdalne i racjonalne podlewanie ogrodu, co może znacznie ułatwić pielęgnację roślin, a także zaoszczędzić czas i wodę. Systemy nawadniania tej firmy to m.in. zraszacze wynurzalne Sprinklersystem oraz linie kroplujące Micro-Drip-System oraz różnego rodzaju akcesoria, które pozwalają na dostosowanie systemu nawadniania do indywidualnych potrzeb i wymagań ogrodu.

Jeśli zastanawiasz się nad montażem systemu automatycznego nawadniania w swoim ogrodzie, mamy dla Ciebie praktyczny poradnik filmowy, z którego krok po kroku dowiesz się, jak zaplanować i wykonać system oraz wybrać odpowiednie produkty, a co najważniejsze – jak uniknąć błędów i cieszyć się łatwym podlewaniem!

▼ Zobacz film przygotowany przez ekspertów marki Gardena.

W filmie od A do Z zobaczysz kroki, w jakich samodzielnie lub z firmą instalacyjną zamontujesz system nawadniania Gardena.
Źródło: Gardena Polska / YouTube


Dobrze zaprojektowany i zamontowany system nawadniania ogrodu to niezwykle wygodne rozwiązanie, które umożliwia programowanie podlewania, tak by włączyło się w odpowiednim momencie, zapewniając roślinom odpowiednią ilość wody we właściwym czasie. Nawodnienie jest precyzyjne i równomierne, a co najważniejsze – można je idealnie dopasować do aktualnych potrzeb roślin.
 
Markowe systemy nawadniania, dzięki zastosowaniu dobrej jakości materiałów, odznaczają się wysoką trwałością. To oznacza, że jest to jednorazowy wydatek na wiele lat! Szeroki zakres zastosowań systemów i komponentów zapewnia elastyczność i uniwersalność, dzięki czemu jest on idealny do każdego rodzaju ogrodu i każdego zadnia – od podlewania dużych trawników i kwietnych rabat po rzędy roślin w szklarniach i rośliny doniczkowe.

Gardena oferuje odpowiedni system nawadniania dla każdego ogrodu i różnych potrzeb: do równomiernego nawadniania trawnika, precyzyjnego zraszania rabat kwiatowych, żywopłotów czy roślin na balkonie lub tarasie – to wszystko dzieję się automatycznie wtedy, kiedy jest potrzebne.

Od czego zacząć planowanie automatycznego nawadniania? 

Projekt i montaż automatycznego systemu nawadniania można wykonać samodzielnie, jednak wymaga to pewnego doświadczenia i wiedzy, aby nie popełnić błędów, a co za tym idzie wydatków i nerwów. Z tego względu, jeśli nie mieliśmy wcześniej styczności z systemami nawadniania lub nie czujemy się na siłach, by wykonać prace projektowe i instalatorskie samodzielnie, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy

Ponadto, aby w ogóle zacząć planowanie systemu nawadniania należy przede wszystkim:

 • dostosować system nawadnia do przygotowanej wcześniej koncepcji (projektu) ogrodu lub nasadzeń roślinności;
 • zmierzyć parametry (wydajność) ujęcia wody (za pomocą profesjonalnych urządzeń pomiarowych lub tzw. próby wiaderkowej);
 • wybrać odpowiedni system nawadniania dostosowany do rozmiary ogrodu i potrzeb roślin.

Aplikacja MyGarden – samodzielne planowanie systemu nawadniania 

Gdy mamy już projekt lub koncepcję ogrodu oraz znamy wydajność ujęcia wody, możemy przystąpić do projektowania systemu nawadniania. Na wstępie warto skorzystać z pomocy ekspertów firmy Gardena, czyli bezpłatnego zaplanowania i określenia niezbędnego rodzaju urządzeń nawadniających w danym ogrodzie.

My Garden program do planowania systemu nawadniania

Gdy jednak decydujemy się na samodzielne wykonanie projektu i montażu, możemy sięgnąć po aplikację MyGarden, którą znajdziemy na stronie www.gardena.com. Dzięki temu łatwemy w obsłudze programowi, łatwiej będzie nam zaplanować system nawadniania oraz wybrać i skompletować niezbędne zraszacze wynurzalne do nawadniania trawnika lub linie kroplujące, które racjonalnie i wydajnie podlewają rabaty z roślinami. 

My Garden to darmowe narzędzie online do projektowania systemu nawadniania, które umożliwia automatyczne rozmieszczenie zraszaczy i orurowania, idealnie dopasowane do Twojego ogrodu. Aby dowiedzieć się, która kombinacja produktów Sprinklersystem najlepiej pasuje do Twojego ogrodu, wystarczy narysować ogród i dodać plan nawadniania. To takie proste!

Zasady projektowania automatycznego nawadniania 

Projekt systemu automatycznego nawadniania musi opierać się na projekcie/planie ogrodu lub nasadzeń roślin na rabatach. W projekcie tym musimy zaznaczyć przede wszystkim:

 • powierzchnie (przestrzenie) w ogrodzie, nie wymagające nawadniania (np. dom, garaż, chodnik itp.);
 • powierzchnię trawnika i zraszacze wynurzalne;
 • wszystkie rabaty i nasadzenia, które będą nawadniane za pomocą linii kroplujących. 


System nawadniania (już na etapie projektu) można podzielić na tzw. sekcje, czyli zraszacze lub linie kroplujące, podlewające razem lub niezależnie od siebie np. trawnik lub rabaty kwiatowe lub grządki warzywne itp. Ponadto, każdą z sekcji można ustawić (zaprogramować) później w taki sposób, aby działała o określonej porze oraz z określoną częstotliwością. 

Im większa jest wydajność wody naszego ujęcia w ogrodzie, tym więcej zraszaczy w ogrodzie może pracować jednocześnie, a także więcej sekcji, czy grup nawadniających można lub trzeba utworzyć. Liczba planowych zraszaczy wynurzalnych zależy od wielkości i kształtu trawnika, a linii kroplujących będzie zależna od rabat, czy grup roślin.

Sprinklersystem – komfortowe nawadnianie trawnika

Pierwszą czynnością będą prace ziemne, czyli wykopy wzdłuż zaplanowanych linii przebiegu przewodów systemu nawadniania, doprowadzających wodę do zraszaczy. Należy więc pamiętać, żeby prowadzić je w taki sposób, by nie powstawały kolizje z innymi elementami wyposażenia i zagospodarowania ogrodu. Przed rozpoczęciem wykopów warto najpierw porozstawiać w zaplanowanych miejscach zraszacze i rozpocząć kopanie dopiero, gdy ustawienie w terenie zgada się z projektem. 

Oprócz samych zraszaczy, kluczowym elementem systemu są skrzynki z elektrozaworami, w których zwykle znajdują się 2 lub 3 takie zawory, które sterują poborem lub odcięciem wody. Montaż zaworów w skrzynce jest dość prosty i całość można złożyć bez specjalistycznych narzędzi. 

Specjalne, plastikowe skrzynki, które umieszcza się w gruncie na odpowiedniej głębokości, zawierają komplet zaworów, a także wszystkie niezbędne elementy do ich montażu. Najlepiej skorzystać ze skrzynek z dnem, umieszczanych na odpowiedniej głębokości na warstwie drenażu (np. drobnego żwiru).

Do skrzynek ułożonych w odpowiednich miejscach, doprowadza się kabel, dostarczający energię elektryczną. Jeśli zaplanowano podział nawadniania ogrodu na sekcje, np. nawadnianie trawnika zraszaczami i osobno nawadnianie rabat liniami kroplującymi, montuje się osobne skrzynki do każdej sekcji z odpowiednią ilością elektrozaworów. Skrzynki na elektrozawory umieszcza się zwykle w miejscach, gdzie będzie dobry i łatwy dostęp do energii elektrycznej i jednocześnie do podłączenia przewodów (rur) nawadniających ułożonych w wykopach. 

Ułożone skrzynki z elektrozaworami podłącza się do specjalnego sterownika (umieszczonego na ścianie domu lub innego budynku), który na podstawie zaprogramowanej częstotliwości włącza i wyłącza system. 

Sercem systemu nawadniania automatycznego jest inteligentny sterownik nawadniania lub wielokanałowy sterownik nawadniania. Dzięki temu zdecydujesz kiedy, gdzie i jak często ogród będzie podlewany oraz jaką ilością wody.

Aby uniknąć rozwijania się i skręcania przewodów nawadniających w wykopanych rowach, najlepiej układać je w dwie osoby. Układane przewody łączymy za pomocą dopasowanych złączek i kolanek, a same zraszacze najlepiej ustawiać przy krawędziach i obrzeżach trawników, aby mogły jak najlepiej podlewać dany obszar według ustawionego kąta (np. 180 °). Jeśli konieczne jest wykonanie wykopu w trudno dostępnym miejscu (np. przy krawężniku czy obrzeżu), można posłużyć się dodatkowym, krótkim odcinkiem przewodu („przedłużką”), dzięki któremu nieco odsuniemy zraszacz i połączymy go jednocześnie z systemem.

Przy montażu zraszaczy należy zadbać o to, by nie dostała się do nich gleba i by nie zostały zanieczyszczone, co może wpłynąć na ich działanie. Po zamontowaniu i uruchomieniu systemu zraszaczy wynurzalnych należy precyzyjnie ustawić na nich kąt pracy za pomocą regulowanych pierścieni, a także odpowiednią dyszę oraz odległość pracy zraszacza (regulacja na górnej części zraszacza). 

Ważne!
Przed zakopaniem zamontowanej instalacji i uruchomieniem systemu Sprinklersystem należy przeprowadzić najpierw próbę szczelności. Dopiero, gdy nie stwierdzimy żadnych nieszczelności, czy przecieków zasypujemy wszystkie wykopy z ułożonym systemem. 

Bez uciążliwego ustawiania, przenoszenia i sprzątania zraszaczy. Zainstalowane pod powierzchnią ziemi zraszacze wynurzalne Sprinklersystem dbają o kondycję trawnika i znikają pod ziemią natychmiast po skończonej pracy.

Pipeline – woda niczym prąd z gniazdka

Puszki poboru wody, czyli system Pipe-Line umożliwiają dodatkowe podłączenie do sytemu nawadniania np. tradycyjnych zraszaczy napowierzchniowych (lub węży ogrodowych) w różnych miejscach w ogrodzie przy pomocy tzw. szybkozłączek.

Puszki umieszcza się pod ziemią i podłącza do przewodów systemu wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dodatkowy, szybki dostęp do wody. Wewnątrz puszek znajduje się podłączenie węża (szybkozłączka), które automatycznie zwalnia zawór i uruchamia przepływ wody. System Pipie-Line to praktyczne rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu nie trzeba rozwijać dodatkowych węży ogrodowych, dlatego warto planować i montować puszki poboru wody w każdym systemie automatycznego nawadniania. 

Koniec dźwigania lub rozciągania długich węży ogrodowych. Niewidoczny system rurek dostarczy wodę do każdego zakątka ogrodu, skąd można będzie ją łatwo czerpać. Wystarczy tylko podłączyć wąż do puszki poboru wody Pipe-Line.

Micro-Drip-System – oszczędne nawadnianie kropelkowe

Dzięki ułożeniu wokół roślin na rabatach linii kroplujących, możemy racjonalnie zarządzać zużyciem wody, jak i efektywnie nawodnić nasadzenia. W odróżnieniu od zagłębianych w ziemi przewodów w systemie Sprinklersystem, linie kroplujące układamy na powierzchni, na już obsadzonych rabatach. Dzięki temu możemy je ułożyć w taki sposób, aby dzięki umieszczonym na przewodzie kroplownikom woda dokładnie docierała do rosnących na rabatach roślin i powoli je nawadniała – kropla po kropli. 

Aby uniknąć skręcania i rozwijania się rozkładanych linii kroplujących na rabatach, najlepiej układać je w dwie osoby. Na początku linii kroplującej umieszcza się zabezpieczenie w postaci reduktora ciśnienia, a na jej końcu korek. Układane przewody linii kroplujących mocuje się do podłoża za pomocą specjalnych szpilek. Po ułożeniu linii, można przykryć lub zamaskować je np. korą lub inną ściółką. Linie kroplujące Micro-Drip System, podobnie jak system zraszaczy wynurzalnych, za pomocą elektrozaworów można podłączyć do sterownika i zarządzać częstotliwością nawadniania. 

Można zapomnieć o czasochłonnym podlewaniu żywopłotów, rabat i pojedynczych roślin. Micro-Drip to dyskretny system nawadniania, który zawsze można rozbudować, pozwala na oszczędne, precyzyjne i zgodne z zapotrzebowaniem na wodę podlewanie roślin.

Czujnik wilgoci i aplikacja Smart System Gardena 

Aby optymalnie dostosować częstotliwość nawadniania do potrzeb roślin i aktualnych warunków, warto skorzystać z czujnika wilgoci. Dzięki niemu można ustawić dany poziom wilgotności, poniżej którego system automatycznie rozpocznie nawadnianie. Czujnik można umieścić w dowolnym miejscu w ogrodzie i zarządzać nim zdalnie, podobnie jak całym systemem.

Zdalne zarządzanie systemem nawadniania jest możliwe po podłączeniu specjalnego urządzenia (tzw. bramki), przypominającego modem do domowej sieci Wi-Fi. Następnie, dzięki darmowej aplikacji Smart System Gardena, pobranej na telefon (smartfon) można już dowolnie sterować całym systemem nawadniania w swoim ogrodzie, nawet będąc poza domem (np. na wakacjach) – z każdego miejsca na ziemi z dostępem do sieci internetowej. 

Testowanie systemu

Po zakończeniu instalacji systemu, upewnij się, że wszystko działa poprawnie. Przeprowadź test nawadniania, aby upewnić się, że woda jest rozprowadzana równomiernie w całym ogrodzie.

Testowanie systemu automatycznego nawadniania jest kluczowe, aby upewnić się, że system działa poprawnie i równomiernie nawadnia cały ogród. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby przetestować swój system nawadniania:

 1. Sprawdź ustawienia programatora
  Upewnij się, że ustawienia programatora są zgodne z Twoimi preferencjami i że programator jest ustawiony na właściwą godzinę i dni nawadniania.

 2. Włącz system
  Uruchom system nawadniania, aby sprawdzić, czy woda wypływa z końcówek, łączników i innych elementów systemu. Upewnij się, że wszystkie końcówki nawadniają równomiernie i na odpowiednią ilość czasu.

 3. Sprawdź ciśnienie wody
  Upewnij się, że ciśnienie jest wystarczające, aby woda była rozprowadzana równomiernie przez cały system. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, może to oznaczać, że rury lub końcówki są zatkane.

 4. Sprawdź działanie zaworów
  Upewnij się, że zawory otwierają się i zamykają się poprawnie. Sprawdź, czy każdy zawór działa niezależnie od innych.

 5. Oceń równomierność nawadniania
  Przejdź przez cały obszar, który ma być nawadniany i sprawdź, czy woda jest rozprowadzana równomiernie. Jeśli zauważysz obszary, które są suche lub przesycone wodą, konieczne będzie dostosowanie ustawień systemu lub końcówek nawadniających.

 6. Napraw ewentualne problemy
  Jeśli zauważysz jakieś problemy z systemem, takie jak wycieki, niedostateczne nawadnianie lub zbyt duża ilość wody, napraw je, aby system działał poprawnie.

Testowanie systemu automatycznego nawadniania powinno być przeprowadzane regularnie, aby upewnić się, że system działa poprawnie i efektywnie nawadnia Twój ogród.

Gardena_logo

Artykuł powstał we współpracy z marką Gardena – producentem automatycznych systemów nawadniania ogrodów.

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.gardena.pl

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Tomasz Zajda / AdobeStock

Autor
Jak zamontować system nawadniania ogrodu? FILM + poradnik krok po kroku
Jak zamontować system nawadniania ogrodu? FILM + poradnik krok po kroku
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)