Czym jest? Jak wygląda? Jak działa nawadnianie kropelkowe?
Nawadnianie kropelkowe to system automatycznego nawadniania. Niezbędne są specjalne taśmy lub linie kroplujące, które mają otwory – to przez nie wydobywa się woda, która kroplami spada bezpośrednio na glebę pod roślinami. Dzięki temu podłoże jest odpowiednio nawodnione, a rośliny nie zostają zalane. Zamiast taśm i lin można użyć również rury rozprowadzające wodę, która zakończona jest kroplownikiem lub odpowiednim zraszaczem. Ten system zapewnia powolny, stopniowy, ale bardzo wydajny i równomierny sposób nawadniania.
Dlaczego warto mieć? Zalety systemu kroplowego
- Nawadnianie kropelkowe to bardzo wydajny system, który zapewnia dużą oszczędność wody i jej lepsze wykorzystanie.
- Równomierne nawadnianie jest bardzo korzystne dla roślin, gdyż zapobiega gromadzeniu się wody w dużej ilości i nie pozwala na przesuszenie gleby.
- Dodatkowo dzięki temu, że części naziemne roślin nie mają kontaktu z wodą, zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób grzybowych i dobrze wpływa na kondycję roślin.
- Zautomatyzowany system pozwala na ustawienie pory i czasu nawadniania, co jest dużym ułatwieniem i zapewnia właścicielom wygodę. Nie trzeba martwić się o to, kto podleje rośliny podczas wyjazdu, a system może nawodnić ogród, czy uprawę nawet wczesnym rankiem, gdy wszyscy śpią.
Ile kosztuje nawadnianie kropelkowe?
Niestety nawadnianie kropelkowe jest dość drogie, ale wynika to ze skomplikowanej budowy, wysokiej jakości i korzyści, jakie przynosi. Automatyczny system nawadniania kropelkowego to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a ostateczna cena zależy od kilku czynników:
- wielkość ogrodu;
- jakość systemu;
- poziom zautomatyzowania;
- dodatkowe funkcje np. samoczyszczące się kroplowniki;
- montaż samodzielny lub przez fachowców.
Jakie są rodzaje nawadniania kroplującego?
Nawadnianie kropelkowe dzieli się na kilka rodzajów w zależności od ich budowy. Pozwala to na najlepsze dopasowanie systemu nawadniającego do własnych potrzeb.
Linia kroplująca bez kompensacji ciśnienia
Najtańsza opcja wśród lin kroplujących, która nie posiada kompensacji ciśnienia, a to oznacza, że im dalej od źródła, tym mniej wody. Przez to nie jest zapewnione równomierne rozprowadzanie wody. Ten system dobrze sprawdza się na uprawach (szczególnie mniejszych), gdzie nie jest to, aż tak ważne.
Linia kroplująca z kompensacją ciśnienia
Droższy system nawadniania kroplowego, który zapewnia równomierne rozprowadzanie wody we wszystkich emiterach, niezależnie od tego, jak daleko znajdują się od źródła wody. Rozwiązanie polecane do ogrodów o płaskim terenie.
Linia kroplująca podziemna
To linia kroplująca, która dodatkowo ma system, który chroni emitery przed zatkaniem przez korzenie, czy podłoże. Montowany głównie na trawnikach.
Linia kroplująca na skarpy
Linia z kompensacją ciśnienia, która dodatkowo przy każdym emiterze posiada zawór stopowy, co pozwala na lepszą kontrolę nad ilością wody. Szczególnie przydatne na skarpach i pochyłych terenach.
Taśma kroplująca
Działa na podobnej zasadzie, jak linia kroplująca, ale jest mniej wytrzymała, co oznacza, że występuje tylko w wersji bez kompensacji ciśnienia. Zbyt silny strumień wody może ją szybko uszkodzić. Taśma wystarcza na 2-3 lata i stosuje się ją głównie w uprawach jednorocznych i dwuletnich. Nie jest polecana do ogrodów.
Linia do samodzielnego projektowania
Pełne rury, na których samodzielnie montuje się emitery kroplujące. Dzięki temu właściciel może cały system dokładnie zaplanować i dostosować do własnych potrzeb. Szczególnie przydatny, gdy gotowe systemy nie pasują do rozkładu roślin.
Jaka pompa do nawadniania kropelkowego?
Podstawą sprawnego działania nawadniania kropelkowego jest sprawnie działająca pompa podłączona do studni. Po jej podłączeniu można zmierzyć wydajność w kranie, aby policzyć, ile emiterów można podłączyć na jednej linii. Pompa nie musi być bardzo mocna, ale powinna być dobrze dopasowana do systemu i ograniczać straty ciśnienia, co negatywnie wpływa na wydajność całego systemu.
Jak rozłożyć, podłączyć, zamontować – samemu czy zlecić specjaliście?
System nawadniania kroplowego można bez problemu założyć samodzielnie – nie jest to ani bardzo skomplikowane, ani nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Jednak trzeba będzie się do tego dobrze przygotować, dlatego przy braku czasu, warto zlecić to specjalistom, którzy pomogą również zaprojektować cały system.
- Zanim przystąpi się do prac i zakupów, należy dokładnie zaplanować cały system kropelkowy – to, którędy ma prowadzić, jakie rośliny ma podlewać i na jakim terenie zostanie zamontowany. Dopiero o zaprojektowaniu linii, należy kupić wybraną linię kroplującą, pompę oraz pozostałe elementy.
- Sam system może być zamontowany na powierzchni i przebiegać pomiędzy roślinami lub zostać zamontowany pod ziemią, co wymaga zakupienia odpowiedniej linii kroplującej.
- Najpierw wbija się szpilki do poprowadzenia linii kroplującej, które należy umieszczać co około 0,5 metra. Po ich wbiciu można układać linię, zwracając uwagę, aby otwory kropelnikowe (emitery) znajdowały się z boku i nie zostały zabrudzone przez ziemię.
- Na pochylonych terenach linię rozkłada się w poprzek, co ogranicza straty wody i ułatwia optymalne nawadnianie.
- Następnie montuje się sterownik, zwory elektromagnetyczne oraz wyłącznik, a na koniec przewód nawadniający i filtry.
Film poradnikowy: wady i zalety
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: asferico / AdobeStock