Logo
Patron serwisu
Kreujemy architekturę marzeń
zwiń rozwiń 🡱
Logo
112
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Jak zbierać deszczówkę w ogrodzie i jak ją najlepiej wykorzystać?

Deszcz to prawdziwy dar przyrody, którego wykorzystania uczymy się w ostatnich latach na nowo. Zbieranie deszczówki i racjonalne gospodarowanie nią jest bardzo korzystne nie tylko ze względów ekologicznych, ale też ekonomicznych. Zebraną wodą opadową można na przykład myć samochody, podłogi w budynkach gospodarczych, ale przede wszystkim podlewać rośliny w ogrodzie.

Dowiedz się, jak magazynować deszczówkę, jakie pojemniki są do tego wykorzystywane i o czym należy pamiętać, korzystając z wody opadowej.

 

Zbieranie deszczówki – pożyteczny obowiązek

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami (Prawo wodne), wody opadowej nie traktuje się już jako ścieku i nie można odprowadzać jej do kanalizacji, ani na ulicę – grożą za to kary. Właściwe odprowadzanie deszczówki jest więc obowiązkiem właściciela działki, ponieważ zabroniona jest zmiana stanu wód gruntowych oraz kierunku odprowadzania deszczówki – np. na sąsiednie działki. Można za to wykorzystać wodę z opadów na własne potrzeby, na swojej posesji lub w ogrodzie. Rodzi to potrzebę stworzenia instalacji deszczowej i właściwego gromadzenia i wykorzystania deszczówki.

Nie jest to jednak tylko obowiązek, ale także działanie proekologiczne i ekonomiczne, ponieważ przyczynia się do oszczędzania zasobów wodnych na Ziemi oraz może zmniejszyć wydatki na wodę z wodociągów. Zbieranie wody deszczowej i sprawny system rynien to także zapobieganie pogarszaniu się stanu technicznego budynków wskutek oddziaływania na niego nadmiaru wód opadowych.

Kwestię racjonalnego wykorzystywania wód opadowych promują także lokalne władze samorządowe. W ostatnim czasie uruchomiono różnego rodzaju dofinansowania instalacji systemów zbierania wody deszczowej w zbiornikach nadziemnych czy podziemnych.

Zasoby wód w Polsce z roku na rok się kurczą, dlatego racjonalne wykorzystywanie deszczówki staje się bardzo ważne i potrzebne.

Program priorytetowy Moja Woda

Jak zdobyć dofinansowanie do instalacji zbierającej deszczówkę?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia drugą odsłonę programu „Moja Woda”. Wnioski o dotacje do 5 tysięcy złotych na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe można składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Wnioski w drugim naborze od dnia 22 marca 2021 r. do programu Moja Woda należy składać do WFOŚiGW w poszczególnych województwach w zależności od lokalizacji inwestycji.

Więcej informacji o programie "Moja Woda"

Wykorzystanie deszczówki w ogrodzie

Choć prawny obowiązek dotyczy głównie właścicieli budynków i posesji, to wszędzie tam, gdzie woda nie musi mieć dobrej jakości sanitarnej, czyli np. przy podlewaniu ogrodu, inwestycja w indywidualnie dobrany system zagospodarowania deszczówki pozwoli zaoszczędzić ogólne zużycie wody. Zebrana woda opadowa może być wykorzystywana do:

  • do podlewania roślin ogrodowych,
  • czyszczenia tarasów,
  • prac porządkowych na podjazdach,
  • w garażach,
  • do mycia pojazdów jak i narzędzi ogrodniczych.

Coraz częściej zbiorniki z wodą deszczową są łączone za pomocą dobranych instalacji i pomp z automatycznym systemem nawadniającym wykorzystującym np. zraszacze wynurzane.

Deszczówka jest wodą miękką, dzięki czemu jest ona lepiej przyswajalna dla roślin (jest ona uboga w związki mineralne – główne wapń) i wpływa na ich lepszy rozwój.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że ma ona temperaturę zbliżoną do otoczenia. Podlewając rośliny w upalne dni unika się tzw. szoku termicznego, jaki może wystąpić w przypadku podlewania wodą o znacznie niższej temperaturze, np. wprost z wodociągu.

Jak magazynować wodę deszczową?

W ogrodach najprostszym sposobem na odprowadzanie i zbieranie wody deszczowej jest gromadzenie jej w zwykłej beczce lub innym, większym pojemniku albo w specjalnych, dostępnych w sprzedaży zbiornikach na deszczówkę. Deszczówkę można zbierać także z dachów, balkonów i tarasów. Obecnie spotyka się już także specjalne instalacje pozwalające na używanie wody deszczowej nie tylko do podlewania roślin w ogrodzie, ale także do spłukiwania toalety.

Jak zbierać deszczówkę w ogrodzie
Zbiornik naziemny na deszczówkę przechwytywaną z dachu za pomocą rynny.
Jak zbierać deszczówkę w ogrodzie
Zbiornik na deszczówkę w postaci ozdobnej beczki.

Wybór pojemników na deszczówkę

Zbiorniki powinny być przede wszystkim wykonane z solidnego materiału (np. tworzywa sztucznego) i ustawione w miejscach, gdzie nie będą się nadmiernie nagrzewać. Ważne jest, by zbiorniki nie były przeźroczyste – dostęp światła powoduje bowiem rozwój i osadzanie się glonów. Należy także pamiętać, aby zbiorniki nie pochodziły z niewidomych źródeł, gdzie służyły wcześniej np. do długotrwałego magazynowania szkodliwych chemikaliów lub innych toksycznych substancji. 

Wielkość zbiornika powinna być dostosowana przede wszystkim do powierzchni dachu, z jakiej będzie pozyskiwana woda. Przyjmuje się, że na każde 25 m2 powierzchni dachu, z której zbierana jest deszczówka przypada w przybliżeniu 1 m3 (1000 l) objętości pojemnika. Obecnie dostępne są w sprzedaży różnego rodzaju gotowe zbiorniki:

  • naziemne, które można łatwo ustawić lub zainstalować pod rynną – występują najczęściej w czterech wariantach pojemności: 750, 1100, 1500 i 2000 litrów.
  • podziemne, które wkopuje się w grunt do wysokości pojemnika i przysypuje warstwą ziemi, aby zaoszczędzić przestrzeń na działce lub w ogrodzie – tego rodzaju zbiorniki zwykle spotyka się w dwóch opcjach pojemności - 2000 i 3000 litrów.

Zazwyczaj istnieje także możliwość łączenia wszystkich zbiorników retencyjnych w ogrodzie w sieć.

Jak zbierać deszczówkę w ogrodzie
Podziemny zbiornik retencyjny do zbierania deszczówki.

W bardziej profesjonalnych systemach, deszczówka spływa z dachu poprzez system rynien i trafia do wspomnianego zbiornika retencyjnego (naziemnego lub podziemnego). W skład takiego systemu zagospodarowania deszczówki wchodzą także filtry, które oczyszczają wodę na drodze jej spływu. Następnie, zebrana woda jest następnie pompowana do miejsca zapotrzebowania (także w gospodarstwach domowych, np. do prania).

O czym warto wiedzieć przy zbieraniu deszczówki?

Warto pamiętać, że najlepsze do przechwytywania wody deszczowej są strome połacie dachowe, szczególnie te pokryte dachówkami – gromadzi się na nich najmniej zanieczyszczeń. Założenie w rynnach specjalnych kratek, zabezpieczy wodę przed większymi zanieczyszczeniami np. przed liśćmi. W przypadku dachów płaskich kłopotem mogą być gromadzące się tam liście oraz inne zbrudzenia i wilgoć, które trzeba po prostu usuwać. Nie należy korzystać z deszczówki spływającej z dachów składających się z płyt azbestowo-cementowych, ponieważ może ona zawierać toksyczne substancje.

Tekst i zdjęcia: Maciej Aleksandrowicz

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu