Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
104
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Jak zbierać deszczówkę w ogrodzie i jak ją najlepiej wykorzystać?

Deszcz to prawdziwy dar przyrody, którego wykorzystania uczymy się w ostatnich latach na nowo. Zbieranie deszczówki i racjonalne gospodarowanie nią jest bardzo korzystne nie tylko ze względów ekologicznych, ale też ekonomicznych. Zebraną wodą opadową można na przykład myć samochody, podłogi w budynkach gospodarczych, ale przede wszystkim podlewać rośliny w ogrodzie.

Dowiedz się, jak magazynować deszczówkę, jakie pojemniki są do tego wykorzystywane i o czym należy pamiętać, korzystając z wody opadowej.

 

Zbieranie deszczówki – pożyteczny obowiązek

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami (Prawo wodne), wody opadowej nie traktuje się już jako ścieku i nie można odprowadzać jej do kanalizacji, ani na ulicę – grożą za to kary. Właściwe odprowadzanie deszczówki jest więc obowiązkiem właściciela działki, ponieważ zabroniona jest zmiana stanu wód gruntowych oraz kierunku odprowadzania deszczówki – np. na sąsiednie działki. Można za to wykorzystać wodę z opadów na własne potrzeby, na swojej posesji lub w ogrodzie. Rodzi to potrzebę stworzenia instalacji deszczowej i właściwego gromadzenia i wykorzystania deszczówki.

Nie jest to jednak tylko obowiązek, ale także działanie proekologiczne i ekonomiczne, ponieważ przyczynia się do oszczędzania zasobów wodnych na Ziemi oraz może zmniejszyć wydatki na wodę z wodociągów. Zbieranie wody deszczowej i sprawny system rynien to także zapobieganie pogarszaniu się stanu technicznego budynków wskutek oddziaływania na niego nadmiaru wód opadowych.

Kwestię racjonalnego wykorzystywania wód opadowych promują także lokalne władze samorządowe. W ostatnim czasie uruchomiono różnego rodzaju dofinansowania instalacji systemów zbierania wody deszczowej w zbiornikach nadziemnych czy podziemnych.

Zasoby wód w Polsce z roku na rok się kurczą, dlatego racjonalne wykorzystywanie deszczówki staje się bardzo ważne i potrzebne.

Program priorytetowy Moja Woda

Jak zdobyć dofinansowanie do instalacji zbierającej deszczówkę?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia drugą odsłonę programu „Moja Woda”. Wnioski o dotacje do 5 tysięcy złotych na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe można składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Wnioski w drugim naborze od dnia 22 marca 2021 r. do programu Moja Woda należy składać do WFOŚiGW w poszczególnych województwach w zależności od lokalizacji inwestycji.

Więcej informacji o programie "Moja Woda"

Wykorzystanie deszczówki w ogrodzie

Choć prawny obowiązek dotyczy głównie właścicieli budynków i posesji, to wszędzie tam, gdzie woda nie musi mieć dobrej jakości sanitarnej, czyli np. przy podlewaniu ogrodu, inwestycja w indywidualnie dobrany system zagospodarowania deszczówki pozwoli zaoszczędzić ogólne zużycie wody. Zebrana woda opadowa może być wykorzystywana do:

  • do podlewania roślin ogrodowych,
  • czyszczenia tarasów,
  • prac porządkowych na podjazdach,
  • w garażach,
  • do mycia pojazdów jak i narzędzi ogrodniczych.

Coraz częściej zbiorniki z wodą deszczową są łączone za pomocą dobranych instalacji i pomp z automatycznym systemem nawadniającym wykorzystującym np. zraszacze wynurzane.

Deszczówka jest wodą miękką, dzięki czemu jest ona lepiej przyswajalna dla roślin (jest ona uboga w związki mineralne – główne wapń) i wpływa na ich lepszy rozwój.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że ma ona temperaturę zbliżoną do otoczenia. Podlewając rośliny w upalne dni unika się tzw. szoku termicznego, jaki może wystąpić w przypadku podlewania wodą o znacznie niższej temperaturze, np. wprost z wodociągu.

Jak magazynować wodę deszczową?

W ogrodach najprostszym sposobem na odprowadzanie i zbieranie wody deszczowej jest gromadzenie jej w zwykłej beczce lub innym, większym pojemniku albo w specjalnych, dostępnych w sprzedaży zbiornikach na deszczówkę. Deszczówkę można zbierać także z dachów, balkonów i tarasów. Obecnie spotyka się już także specjalne instalacje pozwalające na używanie wody deszczowej nie tylko do podlewania roślin w ogrodzie, ale także do spłukiwania toalety.

Jak zbierać deszczówkę w ogrodzie
Zbiornik naziemny na deszczówkę przechwytywaną z dachu za pomocą rynny.
Jak zbierać deszczówkę w ogrodzie
Zbiornik na deszczówkę w postaci ozdobnej beczki.

Wybór pojemników na deszczówkę

Zbiorniki powinny być przede wszystkim wykonane z solidnego materiału (np. tworzywa sztucznego) i ustawione w miejscach, gdzie nie będą się nadmiernie nagrzewać. Ważne jest, by zbiorniki nie były przeźroczyste – dostęp światła powoduje bowiem rozwój i osadzanie się glonów. Należy także pamiętać, aby zbiorniki nie pochodziły z niewidomych źródeł, gdzie służyły wcześniej np. do długotrwałego magazynowania szkodliwych chemikaliów lub innych toksycznych substancji. 

Wielkość zbiornika powinna być dostosowana przede wszystkim do powierzchni dachu, z jakiej będzie pozyskiwana woda. Przyjmuje się, że na każde 25 m2 powierzchni dachu, z której zbierana jest deszczówka przypada w przybliżeniu 1 m3 (1000 l) objętości pojemnika. Obecnie dostępne są w sprzedaży różnego rodzaju gotowe zbiorniki:

  • naziemne, które można łatwo ustawić lub zainstalować pod rynną – występują najczęściej w czterech wariantach pojemności: 750, 1100, 1500 i 2000 litrów.
  • podziemne, które wkopuje się w grunt do wysokości pojemnika i przysypuje warstwą ziemi, aby zaoszczędzić przestrzeń na działce lub w ogrodzie – tego rodzaju zbiorniki zwykle spotyka się w dwóch opcjach pojemności - 2000 i 3000 litrów.

Zazwyczaj istnieje także możliwość łączenia wszystkich zbiorników retencyjnych w ogrodzie w sieć.

Jak zbierać deszczówkę w ogrodzie
Podziemny zbiornik retencyjny do zbierania deszczówki.

W bardziej profesjonalnych systemach, deszczówka spływa z dachu poprzez system rynien i trafia do wspomnianego zbiornika retencyjnego (naziemnego lub podziemnego). W skład takiego systemu zagospodarowania deszczówki wchodzą także filtry, które oczyszczają wodę na drodze jej spływu. Następnie, zebrana woda jest następnie pompowana do miejsca zapotrzebowania (także w gospodarstwach domowych, np. do prania).

O czym warto wiedzieć przy zbieraniu deszczówki?

Warto pamiętać, że najlepsze do przechwytywania wody deszczowej są strome połacie dachowe, szczególnie te pokryte dachówkami – gromadzi się na nich najmniej zanieczyszczeń. Założenie w rynnach specjalnych kratek, zabezpieczy wodę przed większymi zanieczyszczeniami np. przed liśćmi. W przypadku dachów płaskich kłopotem mogą być gromadzące się tam liście oraz inne zbrudzenia i wilgoć, które trzeba po prostu usuwać. Nie należy korzystać z deszczówki spływającej z dachów składających się z płyt azbestowo-cementowych, ponieważ może ona zawierać toksyczne substancje.

Tekst i zdjęcia: Maciej Aleksandrowicz

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Rośliny ogrodowe można nawieźć nawozami fosforowymi i potasowymi. UWAGA! Jesienią nie powinno się stosować nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia.
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu