Co robić w oczku wodnym jesienią?

Porzadki w oczu wodnym jesienia w pazdzierniku listopadzie, fot. E. W. Forbess - Pixabay

Nadejście jesieni to sygnał do rozpoczęcia prac porządkowych również w oczkach wodnych. W październiku i listopadzie czeka nas sporo pracy jeśli chcemy, by nasz mały zbiornik wodny bez problemów przezimował, a wiosną znów stał się piękną ozdobą naszego ogrodu. Sprawdź, co trzeba robić i o czym pamiętać przygotowując oczko wodne do zimy.

Posłuchaj
00:00
19
Spis treści
Czyszczenie – usuwanie śmieci i osadów Pielęgnacja roślin wodnych – o czym pamiętać Zimowanie ryb – jak pomóc zwierzętom Jesienny przegląd urządzeń wodnych

Jesienna pielęgnacja oczka wodnego
4 rzeczy do zrobienia

1. Czyszczenie – usuwanie śmieci i osadów

  • W październiku z oczka wodnego należy systematycznie usuwać obumarłe części ozdobnych roślin wodnych.
  • Kiedy z drzew i krzewów zaczną opadać liście, warto przykryć cały zbiornik siatką, aby nie trzeba było ich później wybierać. Siatka powinna mieć oczka o średnicy ok. 1 cm.
  • Zaczynamy wyławiać i usuwać liście, które opadają na wodę. Są one główną przyczyną zanieczyszczenia wody. Lliście można usuwać za pomocą specjalnego wybieraka.
  • Należy usunąć zanieczyszczenia i osady z dna zbiornika. Gnijące resztki roślin wydzielają trujące gazy i powodują niedobór tlenu w wodzie, co może doprowadzić do śnięcia ryb. Najprostsze i najtańsze jest usuwanie zanieczyszczeń za pomocą specjalnego sita lub podbieraka.
  • Zanieczyszczeniu wody można zapobiec zaprzestając dokarmiania ryb wraz z nadejściem chłodów. Gdy woda osiągnie 8°C ryby zapadają w zimowy sen i zmniejsza się intensywność ich procesów życiowych. Dokarmianie w tym czasie jedynie zaszkodzi zwierzętom i zanieczyści wodę.

Zanieczyszczenia i osady można też usunąć po wypompowaniu wody. Dno oczka można wtedy wyczyścić szczotką. Jeśli w oczku znajdują się ryby, na czas czyszczenia należy je wyłowić (po wypompowaniu znacznej ilości wody) i trzymać w pojemniku wypełnionym wodą ze zbiornika. Jeśli oczko napełnia się wodą z wodociągu, ryby można wpuścić po 2-3 dniach od napełnienia stawu.

2. Pielęgnacja roślin wodnych – o czym pamiętać

  • Jeśli zbiornik wodny ma ponad 1 m głębokości i nie jest on osuszany na zimę, powinien wystarczyć do przetrwania roślin wodnych, jednak pozostawienie ich na powierzchni może sprawić, że przemarzną i zginą. Gatunki, które uprawiamy w koszach w oczku wodnym, należy opuścić na dno, by wszystkie części rośliny znajdowały się pod wodą
  • Jesienią do dna zbiornika dochodzi mniej światła niż wiosną czy latem. Dla roślin i zwierząt żyjących pod wodą ważne jest, by lustro wody było odsłonięte w 80-90%!
  • Łodygi roślin przybrzeżnych (takich jak pałka wodna czy sit) umożliwiają wymianę gazową w skutym lodem zbiorniku, dlatego nie należy ich usuwać podczas przeprowadzania porządków.

Oczko wodne - schemat

Głębokość zbiornika min. 1-1,5 m zapewni zwierzętom i roślinom wodnym dobre warunki do przetrwania zimy. Z mniejszych oczek wodnych należy wyławiać ryby na zimę!

3. Zimowanie ryb – jak pomóc zwierzętom

  • Wraz z nadejściem chłodów trzeba ograniczyć karmienie ryb, bo w temperaturze 8°C ryby zapadają w sen zimowy i zmniejsza się intensywność ich procesów życiowych.
  • Zimowanie ryb w stawie jest możliwe, jeśli ma on powierzchnię co najmniej 6 m² oraz głębokość 1,5 m.
  • Problemem dla ryb zimą jest niedostatek tlenu, gdyż pod taflą lodu woda nie ma kontaktu z powietrzem. Dla zapewnienia wymiany gazowej w skutym lodem zbiorniku skuteczny jest przerębel. Łodygi roślin przybrzeżnych (pałka wodna, sit, trzcina) poruszane przez wiatr również uniemożliwiają całkowite zamarzanie wody i pozwalają na wymianę gazową między wodą a powietrzem.

Schemat - przerębel ze słomą

Tradycyjną metodą zapewniającą wymianę gazową w zbiorniku jest roztopienie lodu w kilku miejscach gorącą wodą (nie należy rozbijać go żadnymi ostrymi narzędziami). W powstałym przeręblu umieszcza się wiązki słomy.

4. Jesienny przegląd urządzeń wodnych

Podczas jesiennych porządków należy również zająć się urządzeniami znajdującymi się w zbiorniku pod wodą. Elementy oświetlenia, filtry i pompy mogą działać do późnej jesieni, pierwsze przymrozki są jednak sygnałem do wyłączenia sprzętu. Dodatkowo pompy zanurzone płycej niż na głębokość 60-70 cm należy wyjąć z oczka, by nie uszkodziła ich zamarzająca woda.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, zdjęcia tytułowe:  E. W. Forbess/Pixabay, aquaflora.pl

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści