Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jak przygotować oczko wodne do zimy, fot. waferboard (CC BY 2.0) - Flickr

Pytanie czytelnika: Na wiosnę zbudowaliśmy z mężem niewielkie oczko wodne w naszym ogrodzie. W związku z tym proszę o rady, jak zbiornik przygotować do nadchodzącej zimy.

Posłuchaj
00:00
11
Spis treści
Jak zabezpieczyć oczko wodne na zimę? FILM: Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Rodzaj prac zależy od powierzchni, głębokości oczka wodnego, a także od rzeźby terenu i regionu Polski, ponieważ na otwartej przestrzeni ziemia znacznie szybciej przemarza! W pierwszej kolejności należy się zastanowić, czy można w stawie pozostawić wodę na zimę. Uzależnione jest to od wielkości oczka wodnego i od materiału, z jakiego zostało wykonane.


  • Odpompowania wody wymagają zbiorniki z laminatów oraz oczka płytkie o niewielkiej powierzchni.

  • Jedną z podstawowych czynności jest demontaż wszelkich urządzeń wodnych – pomp, fontann oraz wodotrysków.

  • Opieki wymagają zwierzęta żyjące w wodzie. Zbiorniki płytkie (o głębokości mniejszej niż 1 m) z pewnością zostaną skute przez lód aż do dna, zatem przebywające w nich ryby należy bezwzględnie wyłowić i przechować w akwarium. Jeśli jednak oczko ma około 1,6 m głębokości można bez obaw pozostawić je w wodzie, trzeba tylko zapewnić im dopływ powietrza.

    W najprostszy sposób uzyska się to poprzez umieszczenie w wodzie wiązki trzciny czy kawałka styropianu. Można także zastosować pływak z grzałką lub z niezamarzającym otworem doprowadzającym powietrze. Dopływ powietrza zapewniają również pędy roślin szuwarowych i przybrzeżnych. Zatem wszelkie prace porządkowe należy przeprowadzać tak, by pozostawić wystającą z wody odpowiednią ilość pędów.

  • Ważne jest, by przed zimą oczyścić zbiornik wodny z nadgniłych części roślin oraz poprzycinać pędy roślin nadbrzeżnych.

FILM: Jak zabezpieczyć oczko wodne na zimę?

Ogród Macieja i Rośliny egzotyczne / Youtube


Zdjęcie tytułowe: "pond"/waferboard/CC BY 2.0

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nawożenie bez chemii? Naturalnie! Te granulki użyźniają glebę i długo działają
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści