Zimowanie ryb w oczku wodnym: czy można zostawić karasie na zimę w ogrodzie?

Zimowanie ryb w oczku wodnym: czy można zostawić karasie na zimę w ogrodzie?

Pytanie czytelnika: W moim ogrodzie znajduje się niewielkie oczko wodne o powierzchni ok. 12 m², do którego wpuściłem w tym roku karasie. Mam nadzieję, że ryby bez problemu przezimują do wiosny. Proszę o wskazówki dotyczące ewentualnego przygotowania zbiornika przed zimą.

Posłuchaj
00:00
5

Warunkiem pozostania ryb na zimę w oczku wodnym – czy to karasi, czy innych, jest jego minimalna wielkość zbiornika, tj.:

  • Powierzchnia: 6 m²
  • Głębokość: przynajmniej 1-1,5 m

Jeśli nasze oczko wodne jest mniejsze lub płytsze, musimy wyłowić ryby i przenieść je do innego, napowietrzanego zbiornika. Powinien on być ustawiony w dość widnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0°C. W takich warunkach nie wolno zapominać o dokarmianiu ryb.

Co należy zrobić, by ryby przezimowały w oczku wodnym?

Zimą, przy bardzo niskiej temperaturze, problemem dla ryb staje się również utrudniony dostęp tlenu z powodu szczelnej tafli lodu. W takim przypadku zaleca się roztopienie go w kilku miejscach gorącą wodą (nie rozbijamy go ostrymi narzędziami!).

W powstałym przeręblu umieszcza się kawałek styropianu, który nie pozwoli ponownie zamarznąć wodzie – najlepiej późną jesienią położyć styropian na wodzie i nie dopuścić do całkowitego zamarznięcia jeziorka. Pomocne jest również uprawianie przy brzegach trzciny, której łodygi utrudniają zamarzanie wody.

 

Tekst: źródło – arch. Budujemy Dom, zdjęcie tytułowe: Liliana Jampolska

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści