Logo
Logo

Zimowanie ryb w oczku wodnym: czy można zostawić karasie na zimę w ogrodzie?

Pytanie czytelnika: W moim ogrodzie znajduje się niewielkie oczko wodne o powierzchni ok. 12 m², do którego wpuściłem w tym roku karasie. Mam nadzieję, że ryby bez problemu przezimują do wiosny. Proszę o wskazówki dotyczące ewentualnego przygotowania zbiornika przed zimą.

Warunkiem pozostania ryb na zimę w oczku wodnym – czy to karasi, czy innych, jest jego minimalna wielkość zbiornika, tj.:

  • Powierzchnia: 6 m²
  • Głębokość: przynajmniej 1-1,5 m

Jeśli nasze oczko wodne jest mniejsze lub płytsze, musimy wyłowić ryby i przenieść je do innego, napowietrzanego zbiornika. Powinien on być ustawiony w dość widnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0°C. W takich warunkach nie wolno zapominać o dokarmianiu ryb.

Co należy zrobić, by ryby przezimowały w oczku wodnym?

Zimą, przy bardzo niskiej temperaturze, problemem dla ryb staje się również utrudniony dostęp tlenu z powodu szczelnej tafli lodu. W takim przypadku zaleca się roztopienie go w kilku miejscach gorącą wodą (nie rozbijamy go ostrymi narzędziami!).

W powstałym przeręblu umieszcza się kawałek styropianu, który nie pozwoli ponownie zamarznąć wodzie – najlepiej późną jesienią położyć styropian na wodzie i nie dopuścić do całkowitego zamarznięcia jeziorka. Pomocne jest również uprawianie przy brzegach trzciny, której łodygi utrudniają zamarzanie wody.

 

Tekst: źródło – arch. Budujemy Dom, zdjęcie tytułowe: Liliana Jampolska

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl