Jakich owadów nie powinno zabraknąć ogrodzie?
Obecnie w Polsce istnieje niemal 500 gatunków dziko żyjących pszczół, a blisko 200 z nich jest zagrożonych wyginięciem. Dzikie pszczoły, zwane powszechnie samotnicami nie zakładają wspólnych gniazd, lecz żyją pojedynczo lub w luźnych koloniach. Do najpopularniejszych należą: murarka ogrodowa, pszczolinka piaskowa, lepiarka wiosenna.
W każdym ogrodzie mile widziana jest także obecność pszczół miodnych oraz trzmieli. Są one bowiem bardzo efektywnymi zapylaczami i pozwalają na ekologiczne uzyskanie obfitych plonów. Gdy zaprosimy je do odpowiednio zaaranżowanego ogrodu, to nie musimy otaczać je specjalną opieką, gdyż same potrafią o siebie właściwie zadbać.
Jakie rośliny zwabią pszczoły do naszego ogrodu?
Dzikie pszczoły najchętniej zakładają swoje gniazda w ziemi, źdźbłach traw, szczelinach muru, starych szopach, spękaniach kory drzew oraz starych ptasich gniazdach, zatem zaproszenie ich do przeciętnego ogrodu często nie jest łatwym zadaniem. Aby skutecznie przyciągnąć je do tego miejsca trzeba koniecznie im stworzyć sprzyjające warunki.
W tym celu warto posadzić w swym ogrodzie dużo kwitnących roślin wytwarzających nektar. Pośród wielu z nich można wymienić: hyzop, lawendę, lebiodkę, facelię, driakiew, nostrzyk żółty, nagietek, lwią paszczę, nasturcję.
Sprawdzonym pomysłem jest również posadzenie krzewów takich jak: dereń, głóg oraz dzika róża. A jeśli chodzi o drzewa, to trzeba zadbać o obecność w ogrodzie wierzby iwy oraz czereśni i jabłoni. Z kolei na tarasie warto posadzić w donicach pachnące zioła, które to zapewnią pszczołom właściwe pożywienie. Pośród wielu z nich można wymienić: szałwię, tymianek, rozmaryn, majeranek, melisę, oregano.
Każdy ogród z obecnością tych roślin potrafi zawsze nie tylko uroczo się prezentować, lecz także zaprosić do siebie te pożyteczne owady.
Budki w ogrodzie a obecność pszczół
Posadzenie w ogrodzie roślin przyjaznym pszczołom, to nie jedyny sposób na to, aby je na długo w nim zatrzymać. Bardzo ważna jest również obecność miejsc lęgowych. Powinny one znajdować się w promieniu max. 200–300 metrów od roślin na których to żerują te owady. Budkę można wykonać z drewnianych desek, w taki sposób, aby miała kształt sześcianu.
Do środka należy włożyć przedmioty zawierające otwory. Mogą to być mini snopki składające się ze źdźbeł traw, takich jak: miskant, bambus, pędy bzu czarnego lub żylistka szorstkiego. Wnętrze pszczelego domku warto też urozmaicić kawałkami cegieł kratówek, zwiniętą w rulon tekturą falistą, kawałkami grubych deseczek z nawierconymi dziurkami czy glinianymi doniczkami wypełnionymi gliną z nawierconymi dziurkami. Bardzo ważne jest to, aby budkę umieścić w zacisznym miejscu lub powiesić na drzewie.
Biopolin – skuteczny preparat do zwabienia pszczół
Obecnie na rynku ogrodniczym nie brakuje w pełni skutecznych preparatów, których użycie zapewnia efektywne zapylanie kwiatów przez owady. Biopolin to innowacyjny atraktant nie tylko dla pszczół, lecz także owadów takich jak: trzmiele czy murarki ogrodowe. Jego zastosowanie sprawia, że owady te częściej odwiedzają kwiaty, co ma bardzo istotny wpływ na poprawę procesu zapylenia. Wabi on skutecznie pszczoły również dla nich mniej atrakcyjnych dla nich kwiatów czy drzew na przykład gruszy. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie okresu dobrej pogody do zapylania roślin.
Biopolin to preparat o wielu zaletach. Pośród wielu z nich można wymienić:
- zwiększenie plonów nawet o 25%
- znaczne polepszenie jakości plonu
- zwiększanie zdolności przechowalniczej owoców
- posiadanie takich substancji, które występują naturalnie w przyrodzie
Biopolin został opracowany przede wszystkim z myślą o tych rolnikach oraz ogrodnikach, którzy chcą uzyskać wysoką jakość zapylenia upraw. Jest to preparat o przedłużonym działaniu. Wystarczy wykonać tylko jeden zabieg, aby uzyskać pożądane efekty.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: sternbea / Pixabay