Logo
Logo

Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis)

Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: kwiatostany
  • Gleba: przepuszczalna, lekka, bogata w wapń
  • Kolor kwiatów: niebieskie
  • Kwiatostan: grono
  • Kwiaty: wargowe
  • Odczyn gleby: zasadowa, lekko zasadowa
  • Pokrój: krzaczkowaty
  • Przydatność do spożycia: liście
  • Zapach: cała roślina
  • Wysokość: 30-60 cm
  • Okres kwitnienia: VII, VIII
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: skalniaki, rabaty, nasadzenia naturalistyczne, pojedynczo, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, pojemniki, roślina lecznicza, roślina jadalna
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

    Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis) należy do rodziny jasnowatych (Lamiaceae). Roślina pochodzi z cieplejszych rejonów świata (Europa Południowa, Azja Zachodnia), ale bywa też spotykana w stanie dzikim na terenie Polski, prawdopodobnie jako "uciekinier" z upraw.

    Jak rozpoznać hyzop lekarski? Jak wygląda?

    Hyzop lekarski to bylina lub półkrzew. Roślina dorasta do ok. 30-60 cm wys. i posiada wzniesiony, gęsty, krzaczasty pokrój. Rozwija wyprostowane, sztywne, zielone, drewniejące u podstawy pędy, gęsto pokryte naprzeciwległymi parami małych, lancetowatych, całobrzegich, omszonych, zielonych liści.

    Hyzop lekarski kwitnie latem – w lipcu i sierpniu. W kątach liści pojawiają się nieduże, dwuwargowe, miododajne, zwykle niebieskie lub liliowe kwiaty z długimi, wystającymi poza koronę pręcikami. Kwiaty zebrane są po kilka w gęste pęczki, zwykle po jednej stronie pędu.

    Cała roślina jest aromatyczna i wydziela silny, kamforowy zapach.

    Wymagania i uprawa hyzopu lekarskiego

    Hyzop lekarski oczekuje słonecznego, ciepłego stanowiska i przepuszczalnej, lekkiej, suchej, ciepłej gleby, najlepiej bogatej w wapń. Nie lubi wilgotnego, ciężkiego podłoża, kwaśnej ziemi i cienia. Roślina jest umiarkowanie mrozoodporna i różnie znosi niskie temperatury.

    Hyzop dobrze rozmnaża się przez podział rozrośniętych egzemplarzy (wiosna) lub przez wysiew nasion. To, kiedy siejemy hyzop zależy od miejsca – na rozsady możemy go już siać w marcu, a do gruntu od kwietnia do maja. Na dobrym stanowisku potrafi dawać też samosiew. Nasiona większości ziół kiełkują po ok. 2 tygodniach.

    Jak dbać o hyzop lekarski? Kiedy go ścinać?

    Gdy hyzop jest starszą rośliną, zwykle nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale w razie przedłużających się okresów suszy warto go podlewać. Nie potrzebuje nawożenia ale dobrze zareaguje na stosowanie nawozów dla ziół i kompostu.

    Warto natomiast ściąć po kwitnieniu. Usuwamy jego górną część pędów wraz z przekwitłymi kwiatami, co pozwala roślinie zachować ładny, gęsty i zwarty pokrój.

    W najchłodniejszych rejonach kraju zimą może być uszkadzany przez mróz, dlatego warto zabezpieczyć go późną jesienią warstwą ściółki lub gałązkami stroiszu.

    Szkodniki i choroby hyzopu lekarskiego

    Jak wiele ziół, hyzop rzadko pada ofiarą chorób i szkodników.

    Jakie zastosowanie ma w ogrodzie i na co jest hyzop?

    Hyzop lekarski ze względu na swój ładny pokrój, dobrze wygląda posadzony pojedynczo lub w grupie w ogródkach żwirowych i skalnych oraz na rabatach bylinowych. Dobrze komponuje się z lawendą, kłosowcami, czyśćcem wełnistym, goździkiem sinym, krwawnikiem i ozdobnymi szałwiami. W towarzystwie mięty, rozmarynu, szałwii i tymianku może być uprawiany też w ogródkach ziołowych.

    Roślina od dawna wykorzystywana jest też do celów leczniczych i przyprawowych. Jej bogate w olejki eteryczne i inne związki chemiczne liście, działają na przewód pokarmowy rozkurczowo i poprawiają trawienie. Wykazują też działanie wykrztuśne i przeciwzapalne.

    Ziele ma intensywny aromat i korzenny, goryczkowaty posmak, dlatego bywa wykorzystywane do przyprawiania pasztetów, sosów oraz dań mięsnych i warzywnych, a także potraw ciężkostrawnych (np. dania z kapusty, grochu czy grzybów). Kwiaty hyzopu są jadalne i mogą stanowić ciekawy dodatek do sałatek.

    Wybrane odmiany hyzopu lekarskiego

    Gdzie kupić sadzonki hyzopu lekarskiego?

    Hyzop można kupić jako gotową sadzonkę w doniczce ale częściej go dostaniemy w formie nasion, by móc samodzielnie wyhodować rośliny. Zioło możemy znaleźć w wielu punktach sprzedających rośliny do ogrodu, jak i zamówić w sklepach internetowych takich jak:

     

    Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Lesya Marchuk, weha, MarinkaBuronka/Depositphotos

    Autor
    Hyzop lekarski
    Hyzop lekarski
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     
    Powiązane tematy

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl