Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus syn. Diantus caesius) to bylina należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje w zachodniej i środowej Europie. W Polsce jest rzadka, głównie uprawiana w ogrodach.

Roślina ma płożący, zadarniający pokrój i tworzy kobierce. Osiąga do 15 cm wysokości (w bardzo dobrych warunkach do 30 cm) i do 40 cm szerokości. Liście są stosunkowo długie (5 cm), cienkie, równowąskie, pokryte woskiem i z tego powodu mają charakterystyczną siną barwę.

Goździk siny kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są dość duże (ok 3 cm średnicy), pojedyncze, promieniste, mają pięć kędzierzawych lub ząbkowanych płatków i wydzielają przyjemny, intensywny zapach. Zwykle są w kolorach różowych.

Wymagania i uprawa

Goździk zaleca się uprawiać na stanowisku słonecznym, wtedy najobficiej kwitnie i ma ładnie wybarwione liście. Optymalne są podłoża przepuszczalne, piaszczysto-próchnicze, umiarkowanie suche o odczynie zbliżonym do obojętnego. Należy unikać gleb ciężkich i podmokłych – wtedy często dochodzi do gnicia korzeni. Goździk siny jest całkowicie mrozoodporny.

Młode okazy zaleca się podlewać, starsze są odporne na suszę. Rośliny warto sporadycznie dokarmiać rozcieńczonymi dawkami nawozów ze zwiększoną ilością potasu i fosforu. Wymaga częstego odchwaszczania.

Goździki można rozmnażać go przez podział lub wysiew nasion (V-VI) lub podział. Na 1m² sadzi się 10-12 sztuk.

Zastosowanie

Goździk siny warto wykorzystywać do tworzenia rabat, dekoracji skalniaków i ogrodów dachowych. Nadaje się do zadarniania terenu jako roślina okrywowa. To gatunek, który jest ozdobny od wiosny do później jesieni – nie tylko, gdy kwitnie. Ponadto ze względu na zapach jest chętnie uprawiany w ogrodach romantycznych.

Wybrane odmiany

  • 'Green Eyes' syn. 'Musgrave's Pink' – kwiaty białe o zielonym oczku


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, zdjęcia: Małgorzata Wójcik, MrGajowy3/Pixabay