Logo
Logo

Rabata z szałwią i goździkami | Pomysł na ponadczasową aranżację!

Wąski pasek wzdłuż ścieżki to idealne miejsce do posadzenia kwitnących, ale niezbyt ekspansywnych bylin. W słonecznym lub lekko zacienionym miejscu, na tle zieleni krzewów dobrze wyglądają gatunki o jaskrawych kwiatach i długo kwitnące. Zobacz, jak stworzyć taką kompozycję!

Spis treści
Jak sadzić byliny? Jak je komponować i łączyć na rabacie? Co posadzić obok szałwii i goździków?

Plan nasadzenia z szałwiami i goździkami

Byliny na rabacie najlepiej sadzić w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. Szczególnie jeśli wybieramy gatunki tworzące dużo drobnych kwiatów. Aby móc w pełni podziwiać urodę roślin, sadźmy rośliny piętrowo – z tyłu gatunki i odmiany wysokie, a z przodu niższe. Przy brzegu najlepiej pozostawić miejsce dla niskich gatunków, które kwitnąc, tworzą kolorowe poduchy.

rabata z szałwią i goździkami

Rośliny na rabacie

  1. Żurawka (Heuchera) Dolce® 'Spearmint' 20-25 cm wysokości, stanowisko lekko zacienione lub zacienione, podłoże żyzne, próchniczne i przepuszczalne o obojętnym lub zasadowym odczynie; regularne podlewanie. Żurawka to roślina kwitnąca latem, ale przez cały sezon ozdobna z liści.

  2. Szałwia (Salvia) Color Spires® 'Indiglo Girl' – 50-55 cm wys., stanowisko słoneczne, podłoże przepuszczalne o obojętnym lub zasadowym odczynie; podlewanie umiarkowanie (znosi lekkie przesuszenie). Przycinanie po kwitnieniu pobudza roślinę do tworzenia kolejnych pąków kwiatowych. Ze względu na wysokość, nadaje się sadzenia w środkowej części rabaty.

  3. Goździk (Dianthus) 'Paint the Town Magenta' – 15-20 cm wys., stanowisko słoneczne lub lekko zacienione, podłoże przepuszczalne o obojętnym lub zasadowym odczynie; podlewanie umiarkowane (toleruje lekkie przesuszenie podłoża). Ze względu na niewielką wysokość nadaje się do sadzenia na brzegach rabat.


Tekst: Małgorzata Wójcik,
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Autor
Rabata z szałwią i goździkami | Pomysł na ponadczasową aranżację!
Rabata z szałwią i goździkami | Pomysł na ponadczasową aranżację!
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Rena

16-03-2022 11:25

''Rabata z szałwią i dzwonkami ", tyle tylko , że owe dzwonki to goździki - Dzwonek (Dianthus) 'Paint the Town Magenta' , diantus to goździk.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl