Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) to bylina należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie oraz w Azji. Jest gatunkiem pospolitym także w Polsce.

Roślina ma kępiasty pokrój i dorasta do 40cm wysokości. Wytwarza pojedyncze, wzniesione łodygi pokryte drobnymi, równowąskimi liśćmi. Kwiaty są zebrane w główki osadzone na szczytach pędów. Mają różową barwę. Goździk kwitnie od czerwca do października.

Goździk kartuzek - wymagania i uprawa

Bylinę zaleca się uprawiać w miejscu słonecznym, ciepłym - wtedy najobficiej kwitnie. Preferuje podłoża piaszczysto-gliniaste, zasobne w składniki pokarmowe o odczynie obojętnym. Gatunek jest mrozoodporny. Nasiona warto wysiewać pod koniec wiosny a na miejsce stałe przesadzać w lipcu lub sierpniu. Młode okazy powinno się podlewać, starsze znoszą suszę. Ponadto warto stosować nawozy organiczne. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczenie. Przycinanie przekwitających kwiatów może przedłużyć okres kwitnienia.

Zastosowanie goździka kartuzka

Goździk kartuzek warto wykorzystywać do tworzenia rabat i skalniaków, szczególnie w nasadzeniach naturalistycznych. Ze względu na niewielkie wymagania sprawdza się tam, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć (np.: w suchych miejscach). Nadaje się do tworzenia łąk kwietnych. Jest cenionym gatunkiem na kwiat cięty.

zdjęcie: FarOutFlora (Flickr: Dianthus carthusianorum) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons