Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) to bylina należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie oraz w Azji. Jest gatunkiem pospolitym także w Polsce.

Roślina ma kępiasty pokrój i dorasta do 40 cm wysokości. Wytwarza pojedyncze, wzniesione łodygi pokryte drobnymi, równowąskimi liśćmi.

Goździk kwitnie od czerwca do października. Kwiaty są zebrane w główki osadzone na szczytach pędów. Mają różową barwę.

Wymagania i uprawa

Bylinę zaleca się uprawiać na stanowisku słonecznym, ciepłym – wtedy najobficiej kwitnie. Preferuje podłoża piaszczysto-gliniaste, zasobne w składniki pokarmowe o odczynie obojętnym. Gatunek jest mrozoodporny.

Młode okazy powinno się podlewać, starsze znoszą suszę. Ponadto warto stosować nawozy organiczne. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczenie. Przycinanie przekwitających kwiatów może przedłużyć okres kwitnienia.

Goździk kartuzek rozmnaża się przez wysiew nasion pod koniec wiosny, a na miejsce stałe przesadza się go w lipcu lub sierpniu.

Zastosowanie

Goździk kartuzek warto wykorzystywać do tworzenia rabat i skalniaków, szczególnie w nasadzeniach naturalistycznych. Ze względu na niewielkie wymagania sprawdza się tam, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć (np. w suchych miejscach). Nadaje się do tworzenia łąk kwietnych.

Jest też cenionym gatunkiem na kwiat cięty.

Zdjęcia: AnRo0002/CC0, FarOutFlora/CC BY 2.0/Wikimedia Commons