Logo
Logo
21
Do góry

25 roślin do ogrodu naturalistycznego

Ogrody naturalistyczne nazywane też naturalnymi zaczynają być w ostatnich latach bardzo modne. Mają one stwarzać wrażenie, że przyroda jest ich jedynym "ogrodnikiem", dlatego wybór roślin jest jedną z najistotniejszych kwestii przy ich zakładaniu. Poznaj 25 gatunków roślin, które najlepiej sprawdzą się w ogrodach naturalistycznych.

 

Ogród naturalistyczny to jeden z najbardziej bliskich i przyjaznych naturze ogrodów, dlatego powinny znaleźć się w nim rośliny dobrze komponujące się z otaczającą przyrodą. Z tego względu podczas planowania nasadzeń należy wybierać głównie gatunki rodzime oraz rośliny wytrzymałe i mało wymagające, które najlepiej poradzą sobie w naszym klimacie.

Podstawą ogrodu naturalistycznego powinny być drzewa, krzewy i byliny zbliżone do tych, które możemy znaleźć na pobliskich polach, łąkach czy w lasach (oczywiście nie mogą być to gatunki chronione, pozyskiwane przez nas z naturalnego środowiska).

25 roślin do ogrodu naturalnego
Przy wyborze roślin do ogrodu naturalistycznego należy inspirować się otaczającą przyrodą.

Duże rośliny ogrodu naturalistycznego:
drzewa i krzewy

Jednym z najwspanialszych drzew rodzimych, nadających się do dużego ogrodu naturalnego jest oczywiście piękna i romantyczna brzoza brodawkowata. Drzewo rośnie jednak szybko i jest wysokie, dlatego nadaje się głównie do większych ogrodów. Jeśli jednak mamy trochę miejsca, warto je posadzić, gdyż śnieżnobiała kora pokrywająca pień brzozy rozświetli każdy ponury zakątek ogrodu.

Nie mniej okazałe, choć niezwykle malownicze i typowe dla polskiego krajobrazu są też wierzby. Z natury nie są wymagające, ale lubią słońce i wilgotne podłoże. Większość z nich to duże drzewa (np. w. biała, w. iwa), choć zdarzają się też gatunki niewysokie, a nawet krzaczaste (np. w. purpurowa, w. szara).

W małych ogrodach od dużej brzozy lub wierzby lepiej sprawdzi się niewielki jarząb pospolity, którego malowniczy pokrój, urocze kwiaty, jaskrawoczerwone owoce i kolorowe, jesienne barwy, ozdobią każdą kompozycję ogrodową.

25 roślin do ogrodu naturalnego
Na kolażu kolejno: brzozy brodawkowate, wierzby białe, jarząb pospolity, bez czarny, kalina koralowa i berberys zwyczajny.

Do grona najlepszych krzewów sprawdzających się w naturalnym ogrodzie należy min. bez czarny. Można go spotkać na stanowiskach naturalnych w Polsce, więc jest dobrze przystosowany do naszych warunków klimatycznych i niezbyt wymagający. Oczekuje jedynie słonecznego lub półcienistego stanowiska i przeciętnej, lekko wilgotnej gleby. Jego największą ozdobą są owoce (u b. czarnego czarne, u koralowego czerwone), ale też liście, kwiaty i pokrój.

Pięknym krzewem spotykanym zarówno na stanowiskach naturalnych jak i w ogrodach jest też kalina koralowa. Roślina ma podobne wymagania jak poprzedni gatunek, a jej ozdobą są zarówno kwiaty, liście i pokrój jak i piękne, krwistoczerwone owoce oraz wspaniałe, jesienne zabarwienie liści.

Kolejnym krzewem idealnie nadającym się do ogrodu naturalnego jest berberys pospolity, w naszym kraju spotykany też na stanowiskach naturalnych. Berberys jest tolerancyjny względem warunków uprawy i mało wymagający, a jego największą ozdobą jest gęsty pokrój, liczne, nieduże liście i drobne, czerwone owoce.

25 roślin do ogrodu naturalnego
Na kolażu przedstawiono kolejno: krwawnicę pospolitą, kosaćca żółtego, wiązówkę błotną, krwawniki pospolite, przetacznika kłosowego i goździka sinego.

Kwitnące rośliny do naturalistycznego ogrodu:
byliny i krzewinki

Poza drzewami i krzewami podstawą kompozycji rabatowych w ogrodzie naturalistycznym są byliny, których wybór jest naprawdę imponujący. Rośliny powinny być jednak dobrane do panujących w ogrodzie warunków i środowiska.

Jeśli mamy słoneczny ogród, z bardzo wilgotną, a nawet mokrą glebą lub posiadamy duży zbiornik wodny, wybierzmy takie gatunki jak krwawnica pospolita, kosaciec (syberyjski i żółty) czy wiązówka błotna, które doskonale czują się na wilgotnych glebach.

25 roślin do ogrodu naturalnego
Na kolażu przedstawiono: firletkę kwiecistą, paproć, naparstnicę, bodziszka, zawilca wielkokwiatowego i konwalię majową.

Z kolei na skąpanych w słońcu, ale dość suchych rabatach doskonale poradzą sobie krwawniki pospolite, przetacznik kłosowygoździk siny czy firletka kwiecista (roślina dwuletnia lub krótkowieczna bylina).

Jeżeli natomiast nasz ogród ma charakter leśny, dobrze będą w nim wyglądały paprocienaparstnice (np. zwyczajna, purpurowa, która jest rośliną dwuletnią lub krótkowieczną byliną), bodziszki, zawilce wielkokwiatowe, konwalie majowe, dzwonki (np. szerokolistny), orliki pospolite i parzydło leśne.

W ogrodzie o typowych warunkach siedliskowych, słonecznych lub półcienistych stanowiskach i przeciętnych glebach, poradzi sobie wiele pięknych bylin takich jak krwiściąg lekarski, rudbekie, jastrun właściwy czy kocimiętka.

25 roślin do ogrodu naturalnego
Na kolażu przedstawiono kolejno: dzwonek szerokolistny, orlika pospolitego, parzydło leśne, krwiściąg lekarski, rudbekię, jastruny właściwe i kocimiętkę.

Niezastąpione samosiejki w ogrodzie:
rośliny jednoroczne i dwuletnie

Oprócz wymienionych wcześniej 25 roślin, w ogrodzie naturalistycznym koniecznie powinny się znaleźć rośliny jednorocznenajlepiej dzikie samosiejki okolicznych gatunków. Pozwólmy rozprzestrzenić się niezapominajkom, makom polnym, nagietkom, chabrom bławatkom, lnicy pospolitej i stokrotkom

Rośliny, które może są spotykane w naturze polskiej nieco rzadziej, ale równie wspaniale pasują do ogrodów naturalistycznych to np.: ostróżeczka ogrodowa, gailardia, wilczomlecz białobrzegi, miesiącznica, dziewanna pospolita czy lilia tygrysia.

Tacy "dzicy" lokatorzy to przecież kluczowy element ogrodu naturalistycznego, dlatego cieszmy się, kiedy w naszym ogrodzie same zaczną się zadomawiać.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia w tekście: Pixabay, zdjęcie tytułowe: chrisdorney/Depositphotos

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 24, Sentencja nr:5
Tydzień 24, Sentencja nr:5
Prężnie usuwamy chwasty wyrywając je dokładnie z korzeniami. W drugim roku od założenia trawnika, można zastosować oprysk herbicydem aby oczyścić go z chwastów.
Tydzień 24, Sentencja nr:4
Tydzień 24, Sentencja nr:4
Kwiatom balkonowym może być bardzo gorąco, zwłaszcza gdy okna wychodzą na południowy zachód dlatego przestawmy je jeśli możemy. 
Tydzień 24, Sentencja nr:3
Tydzień 24, Sentencja nr:3
Rośliny domowe należy regularnie podlewać. Bardzo ważne jest także zasilanie roślin roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 24, Sentencja nr:2
Tydzień 24, Sentencja nr:2
Około miesiąc po posadzeniu do skrzynek kwiatów jednorocznych należy rozpocząć ich nawożenie (aksamitki, pelargonie, surfinie). Nie można także zapomnieć o ich systematycznym podlewaniu.
Tydzień 24, Sentencja nr:1
Tydzień 24, Sentencja nr:1
Rośliny wrażliwe na zimno można teraz wystawić na taras lub balkon (agawy, cytrusy, palmy, oleandry, itd). Rośliny trzeba chronić przed ostrym słońcem i podlewać jedynie rano lub wieczorem.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu