Logo
Logo

Konwalia majowa (Convallaria majalis)

Konwalia majowa (Convallaria majalis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • Gleba: małe wymagania glebowe, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: białe
 • Kwiatostan: grono
 • Kwiaty: pachnące, kuliste, dzwonkowate
 • Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
 • Owoce: jagody
 • Pokrój: luźny, wzniesiony
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: do 20 cm
 • Okres kwitnienia: V, VI
 • Kolor owoców: czerwone
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: półcień, cień
 • Zastosowanie: rabaty, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, cmentarze, pojemniki, kwiat cięty, bukiety, roślina lecznicza
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Poelcane odmiany Gdzie kupić? Ciekawostki

  Konwalia majowa (Convallaria majalis) to roślina z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Występuje na terenach Europy i Azji. W Polsce można ją spotkać w liściastych lasach na całym obszarze kraju. Jest bardzo chętnie uprawiana w ogrodach.

  Wygląd konwalii majowej

  Konwalia jest byliną, osiągającą ok. 20-30 cm wysokości. Roślina wytwarza po 2 (czasem 1 lub 3) wydłużone, ostro zakończone liście o unerwieniu równoległym, łukowatym.

  Konwalia majowa kwitnie w maju i czasem na początku czerwca. Wytwarza kwiaty zebrane w jednostonne grona, które nie wyrastają ponad liście. Mają kształt kulistych, zwisających dzwonków z 6-oma odgiętymi ząbkami. Roślina należy do miododajnychOwocami są czerwone jagody.

  Konwalia znana ze swoich bardzo żywotnych kłączy i w dogodnych warunkach może być ekspansywna. Warto wiedzieć, że pędy kwiatostanowe wytwarzają dwuletnie kłącza. 

  Konwalia majowa to roślina silnie trująca.

  Wymagania i uprawa konwalii majowej

  Konwalia majowa to roślina łatwa w uprawie. Wymaga pócienistego lub cienistego stanowiska oraz najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, próchniczych, żyznych i obojętnych lub lekko kwaśnych (pH 6-7). Jest całkowicie mrozoodporna (strefa mrozoodporności 4).

  Najlepiej sadzić konwalie w ogrodzie jesienią. Dzięki takiemu terminowi będziemy mieć pewność, że roślina ładnie zakwitnie na wiosnę kolejnego roku. Sadzimy je płytko, na głębokości do 5 cm i w rozstawie co 15-20 cm.

  Roślinę rozmnaża się przez podział kłączy, co wykonuje się jesienią, od października.

  Pielęgnacja konwalii majowej

  Konwalia majowa nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ jest bardzo silną rośliną. Czasem, w trakcie przedłużających się okresów suszy powinno się ją podlewać. Nie wymaga nawożenia ale dobrze na nie reaguje.

  W październiku roślinę można ścinać nisko nad ziemią, gdy wszystkie części zielone są już suche.

  Szkodniki i choroby konwalii majowej

  Konwalii nie lubią szkodniki i jest bardzo rzadko atakowana przez patogeny. Choroby grzybowe objawiają się ciemnymi plamami na liściach i w momencie, gdy się pojawią można stosować środku systemiczne – fungicydy do podlewania roślin.

  Zastosowanie konwalii majowej

  Konwalie w ogrodzie dodają nutki romantyzmu – są uważane za "majowe kwietne księżniczki" i wymieniane jako idealne kwiaty do cienia. Pasują do ogrodów leśnych, wiejskich, naturalistycznych jak i wszelkich parków. Konwalia majowa nadaje się do sadzenia obok wszelkich drzew, wyższych krzewów i bylin, które lubią bardziej kwaśne gleby.

  Konwalie można uprawiać w pojemnikach oraz jest popularnym kwiatem ciętym do małych bukietów.

  Konwalia majowa należy do roślin zielarskich. Jej ziele i kłącza zawierają dużo glikozydów nasercowych (tak samo jak naparstnica) i są stosowane jako składniki preparatów na wzmocnienie serca. Nie należy ich stosować bez konsultacji specjalisty, gdyż stosowane niewłaściwie mogą być niebezpieczne (trujące).

  Wybrane odmiany konwalii majowej

  • 'Polish Beauty' – odmiana o jasnych paseczkach na liściach wzdłuż nerwów
  • 'Aurea' – bardzo jasne, niemal żółte liście
  • 'Plena' – kwiaty pełne
  • 'Rosea' – różowe kwiaty

  Gdzie kupić konwalię majową?

  Konwalie majowe można kupić przez cały sezon. Jest sprzedawana w postaci sadzonek w doniczkach lub jako kłącza dostępne w sklepach jesienią.

  Ciekawostki o konwalii majowej

  W Europie konwalia majowa znana jest pod bardzo wieloma ludowymi nazwami, a jedną z bardziej znanych jest "lilia z doliny" (w XV i XVI wieku roślina miała nazwę łacińską Lilium convallium, gdzie po łacinie convállis oznacza "głęboka, otoczona górami dolina").

  Oprócz właściwości leczniczych wykorzystywanych w ziołolecznictwie, konwalia często była kojarzona z czarami i alchemią z uwagi na jej silny zapach (postrzegany za afrodyzjak) i trujące działanie.


  Zdjęcia: Susanne Jutzeler suju-foto, May_hokkaido, Peggy Choucair/Pixabay, Katarzyna Jeziorska

  Autor
  Konwalia majowa
  Konwalia majowa
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (2)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość PSYjacijel

  02-06-2022 15:55

  Specjaliści podają, że odczyn pH podłoża dla konwalii powinien wynosić 5,8–6,4. Kasian - być może masz za kwaśną glebę.

  Gość Kasian

  19-05-2022 08:37

  A w jakim pH konwalia czuje się najlepiej? Ostatnio prawie całkiem mi zniknęła i podejrzewam właśnie niewłaściwą kwasowość albo zasolenie.

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl