Konwalia majowa (Convallaria majalis) to roślina z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Występuje na terenach Europy i Azji. W Polsce można ją spotkać w liściastych lasach na całym obszarze kraju. Jest bardzo chętnie uprawiana w ogrodach.
Wygląd konwalii majowej
Konwalia jest byliną, osiągającą ok. 20-30 cm wysokości. Roślina wytwarza po 2 (czasem 1 lub 3) wydłużone, ostro zakończone liście o unerwieniu równoległym, łukowatym.
Konwalia majowa kwitnie w maju i czasem na początku czerwca. Wytwarza kwiaty zebrane w jednostonne grona, które nie wyrastają ponad liście. Mają kształt kulistych, zwisających dzwonków z 6-oma odgiętymi ząbkami. Roślina należy do miododajnych. Owocami są czerwone jagody.
Konwalia znana ze swoich bardzo żywotnych kłączy i w dogodnych warunkach może być ekspansywna. Warto wiedzieć, że pędy kwiatostanowe wytwarzają dwuletnie kłącza.
Konwalia majowa to roślina silnie trująca.
Wymagania i uprawa konwalii majowej
Konwalia majowa to roślina łatwa w uprawie. Wymaga pócienistego lub cienistego stanowiska oraz najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, próchniczych, żyznych i obojętnych lub lekko kwaśnych (pH 6-7). Jest całkowicie mrozoodporna (strefa mrozoodporności 4).
Najlepiej sadzić konwalie w ogrodzie jesienią. Dzięki takiemu terminowi będziemy mieć pewność, że roślina ładnie zakwitnie na wiosnę kolejnego roku. Sadzimy je płytko, na głębokości do 5 cm i w rozstawie co 15-20 cm.
Roślinę rozmnaża się przez podział kłączy, co wykonuje się jesienią, od października.
Pielęgnacja konwalii majowej
Konwalia majowa nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ jest bardzo silną rośliną. Czasem, w trakcie przedłużających się okresów suszy powinno się ją podlewać. Nie wymaga nawożenia ale dobrze na nie reaguje.
W październiku roślinę można ścinać nisko nad ziemią, gdy wszystkie części zielone są już suche.
Szkodniki i choroby konwalii majowej
Konwalii nie lubią szkodniki i jest bardzo rzadko atakowana przez patogeny. Choroby grzybowe objawiają się ciemnymi plamami na liściach i w momencie, gdy się pojawią można stosować środku systemiczne – fungicydy do podlewania roślin.
Zastosowanie konwalii majowej
Konwalie w ogrodzie dodają nutki romantyzmu – są uważane za "majowe kwietne księżniczki" i wymieniane jako idealne kwiaty do cienia. Pasują do ogrodów leśnych, wiejskich, naturalistycznych jak i wszelkich parków. Konwalia majowa nadaje się do sadzenia obok wszelkich drzew, wyższych krzewów i bylin, które lubią bardziej kwaśne gleby.
Konwalie można uprawiać w pojemnikach oraz jest popularnym kwiatem ciętym do małych bukietów.
Konwalia majowa należy do roślin zielarskich. Jej ziele i kłącza zawierają dużo glikozydów nasercowych (tak samo jak naparstnica) i są stosowane jako składniki preparatów na wzmocnienie serca. Nie należy ich stosować bez konsultacji specjalisty, gdyż stosowane niewłaściwie mogą być niebezpieczne (trujące).
Wybrane odmiany konwalii majowej
- 'Polish Beauty' – odmiana o jasnych paseczkach na liściach wzdłuż nerwów
- 'Aurea' – bardzo jasne, niemal żółte liście
- 'Plena' – kwiaty pełne
- 'Rosea' – różowe kwiaty
Gdzie kupić konwalię majową?
Konwalie majowe można kupić przez cały sezon. Jest sprzedawana w postaci sadzonek w doniczkach lub jako kłącza dostępne w sklepach jesienią.
- Bliscy Byliny i Cebulki Kwiatowe
- Florio (cebulekawiatowe.pl)
- Bergenia Szkółka
- sadowniczy.pl
- krolestworoslin.pl
Ciekawostki o konwalii majowej
W Europie konwalia majowa znana jest pod bardzo wieloma ludowymi nazwami, a jedną z bardziej znanych jest "lilia z doliny" (w XV i XVI wieku roślina miała nazwę łacińską Lilium convallium, gdzie po łacinie convállis oznacza "głęboka, otoczona górami dolina").
Oprócz właściwości leczniczych wykorzystywanych w ziołolecznictwie, konwalia często była kojarzona z czarami i alchemią z uwagi na jej silny zapach (postrzegany za afrodyzjak) i trujące działanie.
Zdjęcia: Susanne Jutzeler suju-foto, May_hokkaido, Peggy Choucair/Pixabay, Katarzyna Jeziorska