Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) to roślina dwuletnia z rodziny babkowatych (Plantaginaceae). Stanowiska naturalne naparstnicy występują w Karpatach. Głównym jej atutem są piękne, purpurowe, dzwonkowate kwiaty.
Ta duża roślina dorasta do ok. 1,2 metra wysokości. W pierwszym roku roślina tworzy liście w formie podstawowej rozety, a w drugim roku wytwarza pęd. Liście odziomkowe są duże (do 40 cm dł. i 15 cm szer.), jajowate lub szeroko-jajowate o zaostrzonym szczycie i ząbkowanym brzegu. Od spodu są lekko omszone. Liście łodygowe są mniejsze i siedzą.
Naparstnica purpurowa kwitnie od czerwca do września. Jej charakterystyczne kwiaty z ostrogami są bardzo duże i zebrane w jednostonne grono. Korona kwiatu jest określana jako dzwonkowa lub rurkowata. Na wewnętrznej stronie płatków znajdują się charakterystyczne drobne plamki oraz delikatne włoski.
Naparstnica purpurowa to roślina trująca.
Wymagania i uprawa
Naparstnica purpurowa nie ma specjalnych wymagań, ale najlepiej kwitnie na stanowiskach lekko zacienionych oraz na glebie żyznej i przepuszczalnej. Roślina ta jest dość odporna na mróz i suszę, ale najlepiej rośnie na stanowisku umiarkowanie wilgotnym. Powinno się nawozić ją nawozem organicznym np. obornikiem.
Kiedy przekwitnie, trzeba ściąć kwiatostany, aby zakwitła jeszcze raz.
Naparstnica może być atakowana przez mszyce i porażana przez choroby grzybowe roślin. W takim wypadku dobrze opryskiwać ją ekologicznymi gnojówkami (np. z pokrzywy).
Naparstnica purpurowa rozmnaża się z siewu. Warto zaznaczyć, że pomimo iż naparstnica purpurowa to roślina dwuletnia, to pojawia się na rabatach co roku. Dzieje się to dlatego, że daje ona duży samosiew, a jej nasiona kiełkują z niezwykłą łatwością.
Zastosowanie
Naparstnica jest idealna do obsadzania rabat i sadzenia w ogrodach naturalistycznych. Świetnie wygląda posadzona między innymi mniejszymi roślinami. Nadaje się na kwiat cięty. Doskonale wygląda sadzona pod koronami drzew wśród niższych bylin i pnączy tworzących kępy i zadarniających, pośród paproci, w towarzystwie bodziszków (Geranium), orlików (Aquilegia) i traw ozdobnych.
Te okazałe rośliny doskonale sprawdzają się również w starannie zaplanowanych, nowoczesnych ogrodach. Właściciele balkonów i tarasów w półcienistych i zacienionych miejscach mogą sadzić także naparstnice w pojemnikach w towarzystwie żurawek lub funkii.
Kwiaty naparstnic chętnie odwiedzają pszczoły i trzmiele.
Ciekawostki
Naparstnica purpurowa jest składnikiem leków przeciw chorobom serca oraz moczopędnych. Leczniczą częścią rośliny są liście zbierane jesienią w pierwszym roku wegetacji lub w czasie kwitnienia. Naparstnica jest też rośliną trującą, dlatego jej stosowanie musi podlegać ścisłej kontroli lekarza. W Polsce znajduje się pod ochroną.
Botaniczna nazwa naparstnicy, czyli Digitalis pochodzi od łacińskiego słowa digitus, które oznacza „palec”. Polska nazwa rośliny nawiązuje do jej kształtu, który przypomina naparstki.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Marta Zaczek, DomenicBlair/Pixabay
Komentarze