Logo
Logo

Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea)

Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: małe wymagania glebowe, żyzna, świeża, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: bordowe, ciemnoniebieskie, białe, żółte, purpurowe, różowe, niebieskie, fioletowe, liliowe
 • Kwiatostan: grono
 • Kwiaty: dzwonkowate, duże
 • Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
 • Owoce: torebka
 • Pokrój: wzniesiony
 • Wysokość: 1,2 m
 • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, ogrody wiejskie, rabaty, sadzona przy ogrodzeniach, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, miejsca eksponowane, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, duże ogrody, parki, zieleń miejska, kwiat cięty, bukiety, roślina lecznicza
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Ciekawostki Gdzie kupić?

  Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) to roślina z rodziny babkowatych (Plantaginaceae). W Polsce roślinę tą możemy spotkać w Karpatach. Znajduje się pod ochroną. Naparstnica to jeden z popularniejszych kwiatów ogrodowych na całym świecie.

  Jak wygląda naparstnica purpurowa?

  Naparstnica purpurowa jest dużą rośliną dwuletnią, która dorasta do ok. 1,2 metra wysokości. W pierwszym roku roślina tworzy liście w formie podstawowej rozety, a w drugim roku wytwarza pęd z kwiatami. Liście odziomkowe są duże (do 40 cm dł. i 15 cm szer.), jajowate lub szeroko-jajowate o zaostrzonym szczycie i ząbkowanym brzegu. Od spodu są lekko omszone.

  Naparstnica purpurowa kwitnie od czerwca do września. Jej charakterystyczne kwiaty z ostrogami są bardzo duże i zebrane w jednostonne grono. Korona kwiatu jest określana jako dzwonkowa lub rurkowata. Na wewnętrznej stronie płatków znajdują się charakterystyczne drobne plamki oraz delikatne włoski. Kwiaty naparstnic chętnie odwiedzają pszczoły i trzmiele.

  Naparstnica purpurowa to roślina trująca.

  Wymagania i uprawa naparstnicy purpurowej

  Uprawa naparstnic w ogrodzie jest łatwa, gdyż roślina nie ma specjalnych wymagań. Najlepiej kwitnie na stanowiskach lekko zacienionych oraz na glebie żyznej i przepuszczalnej, ale najlepiej rośnie na miejscu umiarkowanie wilgotnym. Roślina ta jest dość odporna na mróz i suszę.

  Rozmnażanie naparstnicy purpurowej jest łatwe zarówno przez podział i z siewu. Warto zaznaczyć, że jej kwiaty pojawiają się na rabatach co roku, pomimo że jest to roślina dwuletnia – dzieje się tak przy uprawie większości roślin dwuletnich, a to dlatego, że gatunki te dają duży samosiew, a ich nasiona kiełkują z niezwykłą łatwością.

  Naparstnica purpurowa 'Excelsior-Hybriden' to roślina dwuletnia. Mieszanka posiada rośliny o kwiatach białych, różowych i czerwonych barw. Kwiaty nie zwisają jak w odmianie dzikiej, lecz odstają.
  Zobacz w naszym sklepie

  Pielęgnacja naparstnicy purpurowej

  Naparstnice purpurowa nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślinę dobrze jest podlewać w czasie przedłużających się okresów suszy oraz lubi nawożenie organiczne (np. kompostem lub obornikiem). 

  Zaraz po przekwitnięciu warto ściąć kwiatostany, by nie wytworzyły nasion – to pobudzi ją do ponownego kwitnięcia w ciągu roku (wtedy już można zostawić kwiatostany, by naparstnica dała samosiew).

  Szkodniki i choroby naparstnicy purpurowej

  Naparstnica może być atakowana przez mszyce i porażana przez choroby grzybowe roślin. W takim wypadku trzeba stosować środki ochrony roślin lub domowych sposobów na radzenie sobie z chorobami (np. opryskiwać ją gnojówkami).

  Zastosowanie naparstnicy purpurowej

  Naparstnice są idealne do ogrodów naturalistycznych, gdzie mogą swobodnie się rozsiewać i rosnąć w każdym ich zakątku. Te okazałe rośliny doskonale sprawdzają się również w starannie zaplanowanych, nowoczesnych ogrodach. Właściciele balkonów i tarasów w półcienistych i zacienionych miejscach mogą sadzić także naparstnice w pojemnikach.

  Naparstnica jest idealna do obsadzania rabat kwietnych i nie tylko. Doskonale wygląda sadzona pod koronami drzew wśród niższych bylin i pnączy tworzących kępy i zadarniających, pośród paproci, w towarzystwie bodziszków (Geranium), orlików (Aquilegia), traw ozdobnychżurawek lub funkii.

  Nadaje się na kwiat cięty.

  Naparstnica purpurowa jest składnikiem leków przeciw chorobom serca oraz moczopędnych. Leczniczą częścią rośliny są liście zbierane jesienią w pierwszym roku wegetacji lub w czasie kwitnienia. Naparstnica jest też rośliną trującą, dlatego jej stosowanie musi podlegać ścisłej kontroli lekarza.

  Wybrane odmiany

  • 'Dalmatian Rose' – wysokość 40-50 cm, różowo-fioletowe kwiaty
  • 'Snow Thimble' – wys. 120 cm, białe kwiaty
  • 'Falcon Fire' – wys. 120 cm, kwiaty jasnoczerwone, różowe i pomarańczowo-żółte jednocześnie
  • odmiany z grupy FOXY – wysokość 70-100 cm, jednoroczna! (kwiaty już w pierwszym roku uprawy), kwiatostany dłuższe i strzeliste

  Ciekawostki o naparstnicy purpurowej

  Botaniczna nazwa naparstnicy, czyli Digitalis pochodzi od łacińskiego słowa digitus, które oznacza „palec”. Polska nazwa rośliny nawiązuje do jej kształtu, który przypomina naparstki.

  Gdzie można kupić naparstnicę purpurową?

  Naparstnicę purpurową można kupić w formie nasion jak i sadzonek w większych centrach ogrodniczych, szkółkach roślin ozdobnych posiadających ofertę bylin i roślin jednorocznych, itd. Znajdziemy ją też w wielu sklepach internetowych, np.:

   

  Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Marta Zaczek, DomenicBlair / Pixabay

  Autor
  Naparstnica purpurowa
  Naparstnica purpurowa
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl