Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) to roślina dwuletnia z rodziny babkowatych (Plantaginaceae). Stanowiska naturalne naparstnicy występują w Karpatach. Głównym jej atutem są piękne, purpurowe, dzwonkowate kwiaty.

Ta duża roślina dorasta do ok. 1,2 metra wysokości. W pierwszym roku roślina tworzy liście w formie podstawowej rozety, a w drugim roku wytwarza pęd. Liście odziomkowe są duże (do 40 cm dł. i 15 cm szer.), jajowate lub szeroko-jajowate o zaostrzonym szczycie i ząbkowanym brzegu. Od spodu są lekko omszone. Liście łodygowe są mniejsze i siedzą.

Naparstnica purpurowa kwitnie od czerwca do września. Jej charakterystyczne kwiaty z ostrogami są bardzo duże i zebrane w jednostonne grono. Korona kwiatu jest określana jako dzwonkowa lub rurkowata. Na wewnętrznej stronie płatków znajdują się charakterystyczne drobne plamki oraz delikatne włoski.

Naparstnica purpurowa to roślina trująca.

Wymagania i uprawa

Naparstnica purpurowa nie ma specjalnych wymagań, ale najlepiej kwitnie na stanowiskach lekko zacienionych oraz na glebie żyznej i przepuszczalnej. Roślina ta jest dość odporna na mróz i suszę, ale najlepiej rośnie na stanowisku umiarkowanie wilgotnym. Powinno się nawozić ją nawozem organicznym np. obornikiem.

Kiedy przekwitnie, trzeba ściąć kwiatostany, aby zakwitła jeszcze raz.

Naparstnica może być atakowana przez mszyce i porażana przez choroby grzybowe roślin. W takim wypadku dobrze opryskiwać ją ekologicznymi gnojówkami (np. z pokrzywy).

Naparstnica purpurowa rozmnaża się z siewu. Warto zaznaczyć, że pomimo iż naparstnica purpurowa to roślina dwuletnia, to pojawia się na rabatach co roku. Dzieje się to dlatego, że daje ona duży samosiew, a jej nasiona kiełkują z niezwykłą łatwością.

Naparstnica purpurowa 'Excelsior-Hybriden' to roślina dwuletnia. Mieszanka posiada rośliny o kwiatach białych, różowych i czerwonych barw. Kwiaty nie zwisają jak w odmianie dzikiej, lecz odstają.
Zobacz w naszym sklepie

Zastosowanie

Naparstnica jest idealna do obsadzania rabat i sadzenia w ogrodach naturalistycznych. Świetnie wygląda posadzona między innymi mniejszymi roślinami. Nadaje się na kwiat cięty. Doskonale wygląda sadzona pod koronami drzew wśród niższych bylin i pnączy tworzących kępy i zadarniających, pośród paproci, w towarzystwie bodziszków (Geranium), orlików (Aquilegia) i traw ozdobnych.

Te okazałe rośliny doskonale sprawdzają się również w starannie zaplanowanych, nowoczesnych ogrodach. Właściciele balkonów i tarasów w półcienistych i zacienionych miejscach mogą sadzić także naparstnice w pojemnikach w towarzystwie żurawek lub funkii.

Kwiaty naparstnic chętnie odwiedzają pszczoły i trzmiele.

Ciekawostki

Naparstnica purpurowa jest składnikiem leków przeciw chorobom serca oraz moczopędnych. Leczniczą częścią rośliny są liście zbierane jesienią w pierwszym roku wegetacji lub w czasie kwitnienia. Naparstnica jest też rośliną trującą, dlatego jej stosowanie musi podlegać ścisłej kontroli lekarza. W Polsce znajduje się pod ochroną.

Botaniczna nazwa naparstnicy, czyli Digitalis pochodzi od łacińskiego słowa digitus, które oznacza „palec”. Polska nazwa rośliny nawiązuje do jej kształtu, który przypomina naparstki.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Marta Zaczek, DomenicBlair/Pixabay