Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Naparstnice (znane i mniej znane) – kwiaty, które oczarują Twój ogród | Co warto o nich wiedzieć?

Naparstnice, te niezwykle urokliwe rośliny o strzelistych kwiatostanach, są istotnym elementem wielu stylów kompozycji ogrodowych. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko atrakcyjności estetycznej, ale również łatwości uprawy i niewielkim wymaganiom. Wśród nich szczególnie wyróżnia się naparstnica purpurowa - najczęściej uprawiany przedstawiciel rodzaju Digitalis.

W tym artykule, zapraszamy do odkrycia różnorodności gatunków naparstnic, które z powodzeniem znajdą miejsce nie tylko w ogrodach wiejskich czy angielskich, ale także na balkonach czy tarasach. Zwrócimy szczególną uwagę na mniej znane gatunki, takie jak naparstnica rdzawa czy naparstnica drobnokwiatowa, które również zasługują na uwagę i mogą być atrakcyjnym dodatkiem do ogrodu. Podzielimy się również praktycznymi poradami dotyczącymi uprawy i pielęgnacji naparstnic, które pozwolą cieszyć się ich pięknem przez wiele sezonów. Zapraszamy do lektury i odkrywania uroku naparstnic!

Spis treści
Co warto wiedzieć o naparstnicach? Jaką naparstnicę wybrać do ogrodu? Przegląd gatunków i odmian Jak wygląda naparstnica purpurowa? Na jaki kolor kwitną naparstnice? Co zrobić z naparstnicą po przekwitnięciu? Jak wyglądają naparstnica rdzawa, drobnokwiatowa i Mertona? Jak wyglądają naparstnica zwyczajna, żółta i wełnista? Gdzie najlepiej posadzić naparstnice? Czy naparstnica może rosnąć w cieniu? Jak założyć rabatę z naparstnicami? Czy naparstnice można uprawiać w doniczkach na balkonie i tarasie? Co zrobić, by naparstnice kwitły obficie i rosły długie lata? Jakich warunków potrzebują naparstnice? Jak dbać o naparstnice? Jak łatwo rozmnażać naparstnice? Czy naparstnica jest wieloletnia? Czy przezimuje?

Kilka uwag o rodzaju Digitalis

Naparstnice (Digitalis) charakteryzują się mniej lub bardziej strzelistymi kwiatostanami, które doskonale urozmaicają kompozycje m.in. w ogrodach wiejskich, angielskich, naturalistycznych, leśnych, a nawet w pojemnikach

Zaliczane do rodziny babkowatych (Plantaginaceae) naparstnice, obejmują niewiele ponad 20 gatunków roślin zazwyczaj dwuletnich oraz krótkowiecznych bylin. Naturalne obszary występowania naparstnic to Europa, południowo-wschodnia Afryka, a także Azja. Na Wyspach Kanaryjskich, występuje kilka gatunków roślin krzewiastych, które także zalicza się do naparstnic. Skupione są one w sekcji Isoplexis. Jedną z nich jest naparstnica kanaryjska o ładnych, pomarańczowych kwiatach. Ta zimozielona roślina w naszym klimacie może być uprawiana jako roślina tarasowa. W Polsce w stanie dzikim można natknąć się m.in. na naparstnicę purpurową, ale tylko naparstnica zwyczajna jest gatunkiem rodzimym. 

Naparstnica purpurowa jest najczęściej uprawianą reprezentantką rodzaju. Jej popularność wynika z bardzo dekoracyjnych kwiatów, niewielkich wymagań, a także z łatwej pielęgnacji. Nie ograniczajmy się jednak tylko do naparstnicy purpurowej. Inne naparstnice także zasługują na uwagę, zwłaszcza naparstnica rdzawanaparstnica drobnokwiatowa czy też naparstnica Mertona

Twój Ogrodnik / YouTube

Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea)

To łatwa w uprawie roślina dwuletnia, którą w polskich ogrodach uprawia się od kilkuset lat. Dawniej mająca zastosowanie także w ziołolecznictwie, a dziś wysiewamy ją wyłącznie dla jej dekoracyjnych kwiatów. Jako że jest to roślina dwuletnia, kwitnącej naparstnicy doczekamy się dopiero w drugim roku uprawy. Są oczywiście od tego wyjątki. W sprzedaży dostępne są odmiany, które wcześnie wysiane, zakwitną w pierwszym roku uprawy np. grupa Foxy (Foxy Hybrids). Naparstnice z tej grupy są niższe od gatunku, osiągają około 60- 90 cm wysokości i dostępne są w wielu kolorach. 

Naparstnicę purpurową kwitnącą w drugim roku uprawy, wysiewamy na przełomie maja i czerwca. W pierwszym roku uprawy uzyskuje się tylko rozety zimozielonych liści, które na miejsce stałe można posadzić późnym latem, a najlepiej dopiero wiosną. Między roślinami zachowujemy około 30- 40 cm odstępy. W drugim roku uprawy rozeta wyda pęd, zakończony podłużnym kwiatostanem.

Kwiat naparstnicy wygląda jak naparstek
Fot. Emberioza / Adobe Stock

Kwiatostan składa się z licznych dzwonkowatych kwiatów, swoim kształtem przypominających naparstek. Kwiaty zwisające, rozwijają się od dołu ku górze. Barwa kwiatów zazwyczaj jasnopurpurowa z ciemniejszymi plamkami po wewnętrznej stronie kwiatu. Wysokość naparstnicy purpurowej osiąga do około 1,5 m, choć w sprzyjających warunkach może przekraczać nawet 2 m.

W sprzedaży dostępne są naparstnice kwitnące w odcieniach bieli (‘Alba’, ‘Snow Thimble’), różu (‘Pink Panther’) i fioletu. Można się spotkać także z odmianami o kwiatach kremowych (‘Dalmatian Creme’), a także morelowych (‘Sutton’s Apricot’). Sporymi kwiatami charakteryzują się mieszańce skupione w grupie Excelsior. Warto wspomnieć także o odmianie ‘Pam’s Choice’ charakteryzującej się białymi kwiatami z wyraźnymi, ciemnymi plamami wewnątrz kwiatu. Podobną do tej odmiany jest odmiana ‘Elsie Kelsey’, którą także warto zaprosić do ogrodu. 

Po kwitnieniu naparstnica wytworzy liczne nasiona, które po dojrzeniu rozsypują się, dając samosiew. Jeżeli pęd kwiatostanowy zostanie ścięty zaraz po przekwitnięciu kwiatów, naparstnica ma szansę wydłużyć swoją żywotność o kolejny sezon. Warto jednak zaznaczyć, że naparstnica purpurowa najładniej kwitnie w drugim roku uprawy. 

Naparstnica purpurowa - odmiana biała i różowa
Fot. iVerde / Perennial Power
Naparstnica purpurowa

Naparstnica rdzawa (Digitalis ferruginea) [1]

Naturalne stanowiska naparstnicy rdzawej występują w południowej Europie, Turcji i na Kaukazie. Jest ona w pełni mrozoodporna i najładniej zaprezentuje się posadzona w liczniejszej grupie w eksponowanym miejscu. Wysokość tej naparstnicy osiąga do około 1,5 m, a jej strzeliste kwiatostany osiągają nawet do około 60 cm długości. Jej ciemnozielone liście są wąskie, lancetowate do 20 cm długości, a kwiaty są żółtobrązowe z wyraźnym, ciemnym żyłkowaniem wewnątrz kwiatu. Kwitnie w pierwszej połowie lata. To bardzo dekoracyjna krótkowieczna bylina o niewielkich wymaganiach, która tak jak naparstnica purpurowa daje samosiew. Można ją nabyć także w odmianie ‘Gelber Herold’ o musztardowych kwiatach. 

Naparstnica drobnokwiatowa (Digitalis parviflora) [2]

Pochodząca z górzystych terenów północnej Hiszpanii naparstnica drobnokwiatowa to krótkowieczna bylina o dekoracyjnych, wydłużonych kwiatostanach. Kwiaty długości do 2 cm są gęsto osadzone na pędzie kwiatostanowym. Barwa kwiatów to odcienie brązu i pomarańczy. Liście podłużne, lancetowate, ciemnozielone do około 20 cm długości. Kwitnie latem. Jest niższa od naparstnicy purpurowej, osiąga około 60 cm wysokości, czasem więcej. W ogrodach można natknąć się na jej odmianę ‘Milk Chocolate’. 

Naparstnica Mertona (Digitalis x mertonensis) [3]

Jedna z najładniejszych naparstnic, charakteryzująca się sporymi kwiatami (do 6 cm długości), zebranymi w malinowe (różowoczerwone) grono. Osiąga niespełna metr wysokości i kwitnie wczesnym latem. To mieszaniec naparstnicy zwyczajnej z naparstnicą purpurową. W ogrodach uprawia się także jej niższą odmianę ‘Summer King’ o malinowych kwiatach z żółtymi przebarwieniami. Odmiana osiąga około 30- 40 cm wysokości. 

Naparstnica rdzawa - drobnokwiatowa - Mertona
Fot. iVerde / Perennial Power oraz Krzysztof Ziarnek, Kenraiz / CC BY-SA 4.0
Naparstnica rdzawa [1], drobnokwiatowa [2], Mertona [3].

Naparstnica zwyczajna (Digitalis grandiflora) [4]

Na rabatach z powodzeniem można uprawiać także rodzimy gatunek naparstnicy, a więc naparstnicę zwyczajną. Osiąga ona do około metra wysokości, a jej żółte kwiaty z brunatnymi przebarwieniami, zebrane są w jednostronne grono. To ładna naparstnica, którą można nabyć m.in. w odmianie ‘Carillon’ dużo niższej od gatunku, bo osiągającej do około 40 cm wysokości. 

Naparstnica żółta (Digitalis lutea) [5]

Osiągająca około 60- 80 cm wysokości naparstnica żółta, charakteryzuje się dekoracyjnym kwiatostanem złożonym z licznych, niewielkich, żółtych kwiatów, składających się na jednostronny kwiatostan. Idealna na skryte przed bezpośrednim nasłonecznieniem rabaty. Dostępna jest także w odmianie ‘Flashing Spire’ o pstrych liściach. 

Naparstnica wełnista (Digitalis lanata) [6]

W Polsce uprawiana w celach leczniczych, ale sprawdzi się także na rabatach w ogrodzie inspirowanym naturą. Osiąga do około metra wysokości, a jej żółtobrązowe kwiaty z białokremową dolną wargą, zebrane są w strzelisty kwiatostan. W sprzedaży można ją nabyć także w odmianie ‘Cafe Cream’. 

Naparstnica zwyczajna - żółta - wełnista
Fot. iVerde / Perennial Power oraz 毛花洋地黃 / CC BY-SA 2.0
Naparstnica zwyczajna [4], żółta [5], wełnista [6].

Zastosowanie naparstnic w ogrodzie

Naparstnice z powodzeniem można uprawiać w ogrodach inspirowanych naturą, wiejskich, rustykalnych, romantycznych, angielskich czy też leśnych. Ładnie prezentują się na rabatach, dobrze komponując się z wieloma roślinami od jednorocznych, przez byliny, aż po rośliny drzewiaste. Pod koronami drzew w półcieniu, mogą tworzyć łany strzelistych kwiatostanów, które można uzupełnić paprociami, niższymi trawami, a także krzewami.

Ładnie komponują się z orlikami, bodziszkami, parzydłem leśnym, rutewką orlikolistną, różami, floksami, ostróżkami, funkiami, przywrotnikiem miękkim, dzwonkiem brzoskwiniolistnym, jarzmiankami. Można pokusić się o uprawę naparstnicy także w pojemnikach na balkonie i tarasie. Nadaje się także na kwiat cięty, poza tym naparstnice zaliczane są do roślin miododajnych i z chęcią odwiedzane są przez owady zapylające m.in. trzmiele.

Ze względu na to, że naparstnice to rośliny silnie trujące, wszelkie prace związane z tymi roślinami wykonujemy w rękawicach ochronnych.


Naparstnice w doniczkach wśród innych bylin na balkonie lub tarasie
Fot. iVerde / Perennial Power
Naparstnice w doniczkach na balkonie lub tarasie

Jak uprawiać i pielęgnować naparstnice?

Stanowisko dla naparstnicy

Naparstnice w stanie dzikim często występują w otwartych lasach, na wilgotnych łąkach, na zboczach, w zaroślach, dlatego też z powodzeniem można je uprawiać zarówno w półcienistych zakątkach ogrodu, jak i w bardziej nasłonecznionych miejscach. Ogólnie naparstnice to bardzo tolerancyjne rośliny i radzą sobie na większości stanowisk, ważne, aby nie były za suche, ani za mokre. 

Podłoże 

Odnośnie do podłoża to naparstnice dobrze sobie radzą na przeciętnej glebie, umiarkowanie wilgotnej, dość żyznej, koniecznie przepuszczalnej z dodatkiem próchnicy, lekko kwaśnej do obojętnej. 

Sadzenie 

Naparstnice zazwyczaj wysiewamy z nasion, ale w sezonie można nabyć je także w doniczkach, czasem już kwitnące. Takie rośliny sadzimy od razu na miejsce stałe, zachowując wystarczające odstępy między roślinami. Po posadzeniu pamiętamy o ich podlewaniu. Aby ograniczyć parowanie wody z podłoża, rabatę z naparstnicami można wyściółkować korą. 

Podlewanie 

Uprawiane w gruncie naparstnice w zasadzie nie wymagają podlewania, chyba że w razie potrzeby przy przedłużającej się suszy. Uprawiane w pojemnikach muszą być podlewane systematycznie i nie należy ich przesuszać, bo odbije się to na wyglądzie roślin i obfitości kwitnienia. 

Nawożenie 

Podłoże przeznaczone dla naparstnicy warto wzbogacić dobrze przerobionym kompostem, który nie tylko poprawi strukturę podłoża, ale także dostarczy niezbędnych pierwiastków. Wiosną nawożenie organiczne w razie potrzeby można uzupełnić nawożeniem mineralnym. Naparstnice preferują żyzne i zasobne podłoże, ale nie można przesadzać z azotem, ponieważ dużo masy zielonej przełoży się na gorsze kwitnienie. 

Rozmnażanie naparstnic

Jako że naparstnice dają samosiew, raz wprowadzone do ogrodu zostaną w nim na dłużej. Pamiętajmy tylko, że rośliny potomne uzyskane z samosiewu mogą się mniej lub bardziej różnić od rośliny matecznej np. barwą kwiatów. W sklepach ogrodniczych bez problemu można kupić nasiona naparstnicy. Wysiewamy je późną wiosną, następnie pikujemy, a na miejsce stałe wysadzamy późnym latem bądź wiosną. 

Nasiona naparstnicy
Nasiona naparstnicy
Naparstnica purpurowa 'Excelsior-Hybriden' to roślina dwuletnia. Mieszanka posiada rośliny o kwiatach białych, różowych i czerwonych barw. Kwiaty nie zwisają jak w odmianie dzikiej, lecz odstają.
KUP NASIONA NAPARSTNICY W NASZYM SZKLEPIE

Zimowanie naparstnicy

Naparstnice uprawiane w polskich ogrodach zazwyczaj zimują bez większych problemów, zwłaszcza skryte pod śnieżną pierzyną w zacisznych zakątkach ogrodu. W mroźne i bezśnieżne zimy można je delikatnie zabezpieczyć np. świerkowymi gałązkami. 

Choroby i szkodniki 

W sprzyjających warunkach naparstnice nie należą do roślin podatnych na choroby i szkodniki. Czasem może pojawić się problem z mączniakiem oraz plamistością liści. Na ciężkim, mokrym podłożu łatwo o zgniliznę korzeni, zwłaszcza zimą. Jeżeli chodzi o szkodniki, należy uważać na mszyce. 


Tekst: Grzegorz Bogucki, zdjęcie tytułowe: pasja1000 / Pixabay

Autor
Naparstnice (znane i mniej znane) – kwiaty, które oczarują Twój ogród | Co warto o nich wiedzieć?
Naparstnice (znane i mniej znane) – kwiaty, które oczarują Twój ogród | Co warto o nich wiedzieć?
Grzegorz Bogucki

Bloger, pasjonat roślin i ogrodów. Od kilkunastu lat zajmujący się pisaniem artykułów, dzieląc się tym, co mu w duszy gra. Jego ulubione rośliny to drzewa i krzewy, na które nie ma już miejsca w swoim niewielkim ogrodzie. Książki to jego słabość, zwłaszcza stare akademickie podręczniki o  tematyce ogrodniczej, znalezione na półkach antykwariatów. 

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl