Logo
Logo

Ogród wiejski, rustykalny. Jak go założyć i co w nim posadzić?

Jeśli kochasz naturę, lubisz przeróżne kwiaty i pragniesz posiadać kolorowy. Trochę nieuporządkowany ogród, zdecyduj się na styl wiejski, nazywany czasem rustykalnym. Jest klimatyczny, pełen barw, kształtów i zapachów, przywodzących na myśl wspomnienia wakacji na wsi.

Spis treści
Jak wygląda ogród wiejski? Czym się charakteryzuje? O czym pamiętać projektując wiejski ogród? Jak go zaaranżować? Jakie rośliny do wiejskiego ogrodu?

Ogród wiejski to przede wszystkim rozległe kwietne rabaty, nieregularne trawniki i malowniczo wijące się ścieżki. Wbrew pozorom nie jest ani przestarzały, ani mało dekoracyjny!

Jego główną ozdobą są rośliny. Najlepsze są gatunki mało wymagające i dostosowane do naszego klimatu – t.j. rodzime drzewa, krzewy, byliny i rośliny sezonowe oraz zioła, warzywa i rośliny sadownicze, ale także rośliny cebulowe i bulwiaste – zimujące i niezimujące w gruncie.

Wiejski ogród powinien być jak najbardziej zbliżony do natury i sprawiać wrażenie nieuporządkowanego. Nie ma w nim miejsca na równo przystrzyżone żywopłoty, dopracowane formy geometryczne, roślinne rzeźby (topiary), egzotyczne rośliny, równiutkie chodniki, wyszukaną małą architekturę czy dekoracje z plastiku (np. krasnale, zwierzęta).

Ogród wiejski z tarasem, fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Ogród wiejski jest przede wszystkim naturalny i tylko z pozoru trochę chaotyczny.

O czym pamiętać projektując wiejski ogród? 

  • Kompozycje rabatowe w stylu wiejskim powinny być kolorowe i różnorodne, dlatego warto tworzyć je z luźno przeplatających się grup roślinnych, układających się w duże, barwne plamy.
  • Roślinom mogą towarzyszyć dekoracyjne elementy uzupełniające – np. korzenie o ciekawym kształcie, interesujące kamienie, gliniane naczynia i doniczki, balie i metalowe misy.
  • Doskonale komponują się także ścieżki ze żwiru lub surowej cegły.
  • Do wykończenia doskonała jest mała architektura z naturalnego drewna (np. płotki, altanki, pergole) i meble z wikliny.

Wiosenny ogród wiejski, fot. iBulb
Fot. iBulb
Ogród wiejski, fot. David Hughes - Fotolia
Fot. David Hughes/Fotolia

Projektowanie ogrodu wiejskiego wydaje się być zadaniem trudnym i pracochłonnym, warto jednak pamiętać, że wysiłek włożony na samym początku w jego stworzenie, zaowocuje piękną, naturalną i przyjazną przestrzenią, idealnie nadającą się do wypoczynku i relaksu.

 
  • Nasadzenia na rabatach w ogrodzie wiejskim nie mogą być jednak całkiem przypadkowe. Jeśli bowiem wybrane do uprawy gatunki posadzimy chaotycznie lub niezgodnie z ich wymaganiami, z czasem mogą zacząć sprawiać spore problemy. Światłolubne kwiaty posadzone w cieniu przestaną kwitnąć, stracą ładny wygląd i będą chorować. Za to rośliny preferujące cień, na słońcu będą narażone na poparzenia i wysychanie, a gatunki ekspansywne posadzone na zbyt małej przestrzeni, z czasem zdominują inne rośliny.
  • Dobrze dobrane gatunki, nie będą sprawiać większych problemów i oczekiwać szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż w naturalnym ogrodzie doskonale poradzą sobie same. Będą się doskonale rozmnażać za pomocą nasion lub podziemnych rozłogów, poradzą sobie z chwastami i nie będą sprawiać problemów w okresie zimowym. Większość roślin w takich ogrodach powinno rzadko chorować czy padać ofiarom szkodników.

Rabata w ogrodzie wiejskim, fot. dafydd_ap_w - Fotolia.com
Fot. dafydd_ap_w/Fotolia
Ogród wiejski, fot. Flora Dania Ogród wiejski, fot. Flora Dania
Fot. Flora Dania

W rustykalnym ogrodzie możemy też stworzyć niewielki sad lub jagodnik oraz kwietną łąkę, która będzie nie tylko sielskim miejscem wypoczynku, ale też przyciągnie roje owadów zapylających.

Rośliny polecane do wiejskiego ogrodu

Wybór odpowiednich gatunków do ogrodu wiejskiego powinniśmy rozpocząć od największych roślin bazowych (tzw. architektonicznych), które będą tworzyły ramę dla pozostałych nasadzeń i rabat kwiatowych:

Na wyższe piętra rabat można wybrać okazałe lub wysokie:

Z przodu rabaty najlepiej prezentują się natomiast niskie:

Na rabatach warto też znaleźć miejsce dla roślin przyprawowych i ziołowych takich jak mięta pieprzowa, lubczyk ogrodowy, melisa, rumianek, koper ogrodowy, kozieradka pospolita, lebiodka pospolita, ogórecznik lekarski oraz warzyw np. czosnku, jarmużu, sałaty czy roszponki warzywnej.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia tytułowe: Unsplash, Kerstin Riemer/Pixabay, ahisgett/Flickr

Autor
Ogród wiejski, rustykalny. Jak go założyć i co w nim posadzić?
Ogród wiejski, rustykalny. Jak go założyć i co w nim posadzić?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl