Ogród wiejski to przede wszystkim rozległe kwietne rabaty, nieregularne trawniki i malowniczo wijące się ścieżki. Wbrew pozorom nie jest ani przestarzały, ani mało dekoracyjny!
Wiejski ogród powinien być jak najbardziej zbliżony do natury i sprawiać wrażenie nieuporządkowanego. Nie ma w nim miejsca na równo przystrzyżone żywopłoty, dopracowane formy geometryczne, roślinne rzeźby (topiary), egzotyczne rośliny, równiutkie chodniki, wyszukaną małą architekturę czy dekoracje z plastiku (np. krasnale, zwierzęta).
Ogród wiejski jest przede wszystkim naturalny i tylko z pozoru trochę chaotyczny. |
O czym pamiętać projektując wiejski ogród?
- Kompozycje rabatowe w stylu wiejskim powinny być kolorowe i różnorodne, dlatego warto tworzyć je z luźno przeplatających się grup roślinnych, układających się w duże, barwne plamy.
- Roślinom mogą towarzyszyć dekoracyjne elementy uzupełniające – np. korzenie o ciekawym kształcie, interesujące kamienie, gliniane naczynia i doniczki, balie i metalowe misy.
- Doskonale komponują się także ścieżki ze żwiru lub surowej cegły.
- Do wykończenia doskonała jest mała architektura z naturalnego drewna (np. płotki, altanki, pergole) i meble z wikliny.
Fot. iBulb |
Fot. David Hughes/Fotolia |
Projektowanie ogrodu wiejskiego wydaje się być zadaniem trudnym i pracochłonnym, warto jednak pamiętać, że wysiłek włożony na samym początku w jego stworzenie, zaowocuje piękną, naturalną i przyjazną przestrzenią, idealnie nadającą się do wypoczynku i relaksu. |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
- Nasadzenia na rabatach w ogrodzie wiejskim nie mogą być jednak całkiem przypadkowe. Jeśli bowiem wybrane do uprawy gatunki posadzimy chaotycznie lub niezgodnie z ich wymaganiami, z czasem mogą zacząć sprawiać spore problemy. Światłolubne kwiaty posadzone w cieniu przestaną kwitnąć, stracą ładny wygląd i będą chorować. Za to rośliny preferujące cień, na słońcu będą narażone na poparzenia i wysychanie, a gatunki ekspansywne posadzone na zbyt małej przestrzeni, z czasem zdominują inne rośliny.
- Dobrze dobrane gatunki, nie będą sprawiać większych problemów i oczekiwać szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż w naturalnym ogrodzie doskonale poradzą sobie same. Będą się doskonale rozmnażać za pomocą nasion lub podziemnych rozłogów, poradzą sobie z chwastami i nie będą sprawiać problemów w okresie zimowym. Większość roślin w takich ogrodach powinno rzadko chorować czy padać ofiarom szkodników.
Fot. dafydd_ap_w/Fotolia |
|
Fot. Flora Dania | |
W rustykalnym ogrodzie możemy też stworzyć niewielki sad lub jagodnik oraz kwietną łąkę, która będzie nie tylko sielskim miejscem wypoczynku, ale też przyciągnie roje owadów zapylających. |
Rośliny polecane do wiejskiego ogrodu
Wybór odpowiednich gatunków do ogrodu wiejskiego powinniśmy rozpocząć od największych roślin bazowych (tzw. architektonicznych), które będą tworzyły ramę dla pozostałych nasadzeń i rabat kwiatowych:
Na wyższe piętra rabat można wybrać okazałe lub wysokie:
- byliny:
- łubin,
- krwawnik pospolity,
- słoneczniczek szorstki,
- piwonie,
- margerytki,
- lilie tygrysie,
- floksy wiechowate,
- rudbekie błyskotliwe,
- ruta zwyczajna;
- mało wymagające rośliny dwuletnie:
- i rośliny jednoroczne:
- kosmosy podwójnie pierzaste,
- lwie paszcze,
- ślazówki letnie.
Z przodu rabaty najlepiej prezentują się natomiast niskie:
- byliny, np.:
- bodziszki bylinowe,
- kocimiętki Faassena,
- dzwonki skupione,
- przywrotniki,
- niektóre gatunki goździków;
- oraz kwiaty roczne jak np.:
Na rabatach warto też znaleźć miejsce dla roślin przyprawowych i ziołowych takich jak mięta pieprzowa, lubczyk ogrodowy, melisa, rumianek, koper ogrodowy, kozieradka pospolita, lebiodka pospolita, ogórecznik lekarski oraz warzyw np. czosnku, jarmużu, sałaty czy roszponki warzywnej.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia tytułowe: Unsplash, Kerstin Riemer/Pixabay, ahisgett/Flickr