Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus) znany również jako onętek to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje w wielu regionach świata – Ameryce Północnej i Środkowej, w Azji i na Karaibach. Jest to gatunek bardzo popularny w uprawie również w Polsce.

Kosmos dorasta do 100-120 cm wysokości i ma wzniesiony, rozgałęziony pokrój. Liście są drobne, podwójnie pierzastosieczne, jasnozielone.

Kwiaty są zebrane w duże koszyczki o średnicy ok. 9 cm. Zewnętrzne języczkowate kwiaty mają zwykle barwę białą lub różową, natomiast kwiaty rurkowe (w środku koszyczka) są żółte. Kosmos podwójnie pierzasty obficie kwitnie od lipca do października. Owocem jest niełupka.

Wymagania i uprawa

Roślina najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych, dobrze oświetlonych i osłoniętych od silnych wiatrów. Optymalne podłoża są lekkie, przepuszczalne, stosunkowo mało wilgotne i niezbyt zasobne w składniki pokarmowe (wtedy roślina mniej się rozrasta i wytwarza więcej kwiatów).

Kosmos rozmnaża się przez wysiew nasion w kwietniu – do inspektu. Młode okazy wysadza się na miejsce stałe w drugiej połowie maja. Roślina nie wymaga nawożenia.

Gdy kosmos rozrośnie się może potrzebować podpór. To gatunek stosunkowo odporny na choroby i szkodniki, ale niestety wrażliwy na przymrozki.

Zastosowanie

Kosmos najczęściej sadzi się w większych ogrodach podmiejskich lub tych urządzanych w stylu wiejskim lub naturalistycznym. Doskonale nadaje się na mieszane rabaty. Nadaje się także na kwiat cięty.

Odpowiednio sadzony wywołuje w ogrodzie efekt "planowanego" nieładu. Można go również sadzić w większych grupach na terenach jałowych, niezagospodarowanych, nieużytkach.


Zdjęcia: chulmin park, PawełRomanowski, Flore W, Grainlatte/Pixabay