Co to floksy?
Wygląd i zalety
Floksy to wspaniałe byliny pasujące do każdego ogrodu. Szczególnie piękny (i intensywnie pachnący!) jest gatunek floks wiechowaty (łac. Phlox paniculata), który osiąga 80-120 cm wysokości. Na końcach 4-kanciastych, czerwonawych łodyg, wraz z nadejściem lata pojawiają się duże kwiatostany. Są złożone z pięciopłatkowych kwiatów, które zwykle posiadają ciemno-różowe lub czerwone oczko. Występują w wielu barwach – w bieli, różnych odcieniach różu, czerwieni i fioletu. Kwitną naprawdę długo, bo już od końca czerwca aż do września!
Pachnące floksy wiechowate posadzone w grupie. |
Które floksy najlepsze do Twojego ogrodu?
Pachnące odmiany floksów
Floksy wiechowate będą wyglądać wspaniale w towarzystwie liliowców i innych, wysokich, kwitnących latem bylin. Warto jednak zaznaczyć, że oprócz ich pachnących kwiatów, ozdobą w ogrodzie mogą być też ich liście, które mogą być żółtawe lub dwubarwne! Mnogość odmian tych roślin sprawia, że możemy wybrać te, które najlepiej wkomponują się w nasz ogród.
Fot. iVerde, Konkurs Roślin Nowości 2019 1 – 'Herbstwalzer', 2 – 'Bright Eyes', 3 – 'Border Gem', 4 – 'Warsaw Sunrise' |
1 – 'Miss Mary', 2 – 'Windsor', 3 – 'Fancy Feelings', 4 – 'Glamour Girl' |
1 – 'David', 2 – 'Peppermint Twist', 3 – 'Sherbet Cocktail', 4 – 'Pallas Athene' |
Jak pielęgnować floksy, by były zdrowe i piękne?
Uprawa floksów wiechowatych
Floksy wiechowate to bardzo wdzięczne rośliny do uprawy w ogrodzie – nie są wymagające, wytrzymują zaniedbania (takie jak przesuszenie) i są rzadko atakowane przez szkodniki.
MIEJSCE
Aby floksy wiechowate były zdrowe i piękne powinniśmy je sadzić w półcieniu lub w rozproszonym świetle – ostre, pełne słońce może uszkadzać ich kwiaty.
KWITNIENIE
Dla wyższych odmian czasem należy użyć podpór jeśli nie chcemy, żeby straciły wzniesiony pokrój i się pokładały.
PODLEWANIE
Warto je systematycznie podlewać – gdy mają zapewnioną odpowiednią wilgoć podłoża odwdzięczą się soczystymi kolorami.
NAWOŻENIE
Jak wszystkie byliny kwitnące nie obrażą się też na nawożenie – stosujmy nawozy wiosenne (zawierające azot – pierwiastek niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin), a w sezonie nawozy dla roślin kwitnących (z dużą zawartością fosforu, który wpływa na kwitnienie, owocowanie i zawiązywanie nasion).
CIĘCIE
Późnym latem i jesienią, gdy ich kwiatostany już przekwitną można je obciąć aż przy ziemi – zapobiegniemy tym sposobem ewentualnemu rozwojowi chorób grzybowych.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia w tekście: cultivar413/CC BY 2.0/Phlox paniculata 'Miss Mary', cultivar413/CC BY 2.0/Phlox paniculata 'Glamour Girl', karen_hine/CC PDM 1.0/Flickr, cultivar413/CC BY 2.0/Phlox paniculata 'Peppermint Twist', F. D. Richards/CC BY-SA 2.0/Phlox paniculata 'Sherbet Cocktail', Epibase/CC BY 2.5/Phlox paniculata 'Pallas Athene'; zdjęcie tytułowe: Pezibear / Pixabay