Logo
Logo
46
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Floksy wiechowate – pachnące odmiany do Twojego ogrodu!

W ogrodzie nie może zabraknąć pachnących kwiatów. Obok sztandarowych roślin do "zapachowych zakątków" takich jak róże, maciejki czy jaśminowce, nie powinno zabraknąć floksów!

Przypominamy co to za rośliny i namawiamy, by sadzić floksy wiechowate w ogrodzie. Obejrzyj niektóre z ich wielu odmian i zdecyduj się na te, które będą pasować do koloru innych roślin na twojej rabacie! 

 

Floksy to wspaniałe byliny pasujące do każdego ogrodu. Szczególnie piękny (i intensywnie pachnący!) jest gatunek floks wiechowaty (Phlox paniculata), który osiąga 80-120 cm wysokości. Na końcach 4-kanciastych, czerwonawych łodyg, wraz z nadejściem lata pojawiają się duże kwiatostany. Są złożone z pięciopłatkowych kwiatów, które zwykle posiadają ciemno-różowe lub czerwone oczko. Występują w wielu barwach – w bieli, różnych odcieniach różu, czerwieni i fioletu. Kwitną naprawdę długo, bo już od końca czerwca aż do września!

Pachnące floksy wiechowate posadzone w grupie, fot. zoosnow - PixabayFot. zoosnow/Pixabay

Pachnące floksy wiechowate posadzone w grupie.

PACHNĄCE ODMIANY FLOKSÓW
Które będą najlepsze do Twojego ogrodu?

Floksy wiechowate będą wyglądać wspaniale w towarzystwie liliowców i innych, wysokich, kwitnących latem bylin. Warto jednak zaznaczyć, że oprócz ich pachnących kwiatów, ozdobą w ogrodzie mogą być też ich liście, które mogą być żółtawe lub dwubarwne! Mnogość odmian tych roślin sprawia, że możemy wybrać te, które najlepiej wkomponują się w nasz ogród.

Floksy wiechowate odmiany, fot. iVerdeFot. iVerde, Konkurs Roślin Nowości 2019

1 – 'Herbstwalzer', 2 – 'Bright Eyes', 3 – 'Border Gem', 4 – 'Warsaw Sunrise'

Floksy wiechowate odmiany, fot. iVerde, FlickrFot. iVerde, Flickr ↓

1 – 'Miss Mary', 2 – 'Windsor', 3 – 'Fancy Feelings', 4 – 'Glamour Girl'

Floksy wiechowate odmiany, fot. FlickrFot. Flickr ↓

1 – 'David', 2 – 'Peppermint Twist', 3 – 'Sherbet Cocktail', 4 – 'Pallas Athene'

UPRAWA FLOKSÓW WIECHOWATYCH
Jak je pielęgnować, by były zdrowe i piękne?

Floksy wiechowate to bardzo wdzięczne rośliny do uprawy w ogrodzie – nie są wymagające, wytrzymują zaniedbania (takie jak przesuszenie) i są rzadko atakowane przez szkodniki.

MIEJSCE
Aby floksy wiechowate były zdrowe i piękne powinniśmy je sadzić w półcieniu lub w rozproszonym świetle – ostre, pełne słońce może uszkadzać ich kwiaty.

KWITNIENIE
Dla wyższych odmian czasem należy użyć podpór jeśli nie chcemy, żeby straciły wzniesiony pokrój i się pokładały.

PODLEWANIE
Warto je systematycznie podlewać – gdy mają zapewnioną odpowiednią wilgoć podłoża odwdzięczą się soczystymi kolorami.

NAWOŻENIE
Jak wszystkie byliny kwitnące nie obrażą się też na nawożenie – stosujmy nawozy wiosenne (zawierające azot – pierwiastek niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin), a w sezonie nawozy dla roślin kwitnących (z dużą zawartością fosforu, który wpływa na kwitnienie, owocowanie i zawiązywanie nasion).

CIĘCIE
Późnym latem i jesienią, gdy ich kwiatostany już przekwitną można je obciąć aż przy ziemi – zapobiegniemy tym sposobem ewentualnemu rozwojowi chorób grzybowych.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia w tekście: cultivar413/CC BY 2.0/Phlox paniculata 'Miss Mary'cultivar413/CC BY 2.0/Phlox paniculata 'Glamour Girl'karen_hine/CC PDM 1.0/Flickrcultivar413/CC BY 2.0/Phlox paniculata 'Peppermint Twist'F. D. Richards/CC BY-SA 2.0/Phlox paniculata 'Sherbet Cocktail'Epibase/CC BY 2.5/Phlox paniculata 'Pallas Athene'; zdjęcie tytułowe: Pezibear/Pixabay

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu