Jeżówka, floks i ostróżka. Letnie byliny w doniczkach

Jeżówka, floks i ostróżka – wszystkie doskonale nadają się do uprawy w doniczkach, a dodatkowo każda z nich w ostatnich latach wzbogaciła się o wiele nowych odmian, dzięki czemu są dostępne w bardziej zróżnicowanych kolorach i kształtach. Cennym dodatkiem jest ich zapach, który przyciąga pszczoły, motyle i inne pożyteczne owady.

Posłuchaj
00:00
59
Spis treści
Które kwitnące byliny nadają się do uprawy w doniczkach na balkonie lub tarasie? Jak dbać o doniczkowe byliny, by kwitły jak najdłużej?

Letnie byliny w doniczkach

Jeżówka (Echinacea) występuje w różnych kolorach. Atrakcyjny zielony lub pomarańczowy środek kwiatu otoczony jest lekko opadającymi kolorowymi płatkami – od pięknych tonów lekkiego różu lub ochry po fioletowe i karminowe odcienie. Istnieją również odmiany białe i czerwone, a nawet o podwójnych kwiatach. Jeżówka purpurowa (E. purpurea) jest najpopularniejsza, a jej nazwa odnosi się do płatków w kolorze purpury. Roślina znana jest również ze swoich właściwości leczniczych (podnosi odporność).

Floks, płomyk (Phlox) można rozpoznać po silnym, słodkim zapachu i pięknych kwiatach. Spotkamy zarówno gatunki rosnące pionowo płomyk wiechowaty (P. paniculata), często używane jako kwiaty na bukiety, jak i gatunki okrywowe, np. płomyk szydlasty (P. subulata). Floksy są bardzo lubiane przez motyle i pszczoły. Hodowcy poszerzyli asortyment tych roślin o kolejne piękne kolory kwiatów: czystą biel, ciemny fiolet, niebieski, różowy z czerwonym okiem. Dostępne są też floksy z kwiatami o paskowanych płatkach. Oryginalnym kolorem floksów jest bordowy.

Ostróżka (Delphinium) jest członkiem rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). To imponująca, wysoka i pięknie barwna roślina. Jeśli przyjrzysz się uważnie poszczególnym kwiatom wzdłuż łodygi, zobaczysz "ostrogi" podobne do tych, przy butach rycerzy. W sprzedaży dostępne są różne odmiany ostróżki – w pięknych pastelowych odcieniach od niebieskiego i fioletowego po łososiowy i biały.

Uprawa i pielęgnacja

Warunki
Ważne, aby rosły w półcieniu lub pełnym słońcu – kwiaty będą wtedy hojnie rozkwitać. Rośliny powinny mieć przepuszczalną, wilgotną glebę i być regularnie podlewane (dotyczy to zwłaszcza uprawy w pojemnikach – w ogrodzie lub na balkonie). Wiosną zasil je nawozem, aby latem kwitły obficie przez długi czas i były zdrowe. Pamiętaj też, że przedstawione rośliny doskonale nadają się do wazonu. Jeśli zrobisz z nich bukiet, do wody dodaj odżywkę do kwiatów ciętych, a będą zdobić dom przez 7 do 10 dni.

Zimowanie
Późnym latem, kiedy rośliny zakończą kwitnienie, można je przesadzić do gruntu. Byliny te zamierają po kwitnieniu i hibernują pod ziemią. Pozostaw martwe części na roślinie, aby chronić koronę i korzenie przed ekstremalnymi warunkami zimowymi. Ponadto "badyle" wyglądają uroczo pokryte szronem lub przyprószone śniegiem. Usuń martwe części dopiero pod koniec lutego, a roślina odbije na wiosnę, aby ponownie pięknie rozkwitnąć latem.

Rozmnażanie
Po kilku latach rośliny można podzielić i posadzić najmłodsze fragmenty. To odświeży rabatę.

Ogród z jeżówkami | 15 inspirujących pomysłów na aranżacje
Zobacz galerię (15 zdjęć)
15 zdjęć
Zobacz galerię

FILM: Z czym posadzić JEŻÓWKI ? Ogród bylinowy, pełen kwiatów

Make Your Life Greener / Youtube


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Floks wiechowaty 'Warsaw Sunrise' Phlox paniculata 'Warsaw Sunrise'

Ostróżka ogrodowa / Ostróżka wyniosła Delphinium x cultorum

Floks szydlasty / Płomyk szydlasty Phlox subulata

Jeżówka purpurowa Echinacea purpurea

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści