Floks wiechowaty (Phlox paniculata) odmiana 'Warsaw Sunrise' to wysoka, obficie kwitnąca bylina należąca do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae).

★ Floks wiechowaty 'Warsaw Sunrise' został wyróżniony w Konkursie Roślin NOWOŚCI – "Roślinne Nowości 2019" na 27. Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie w Warszawie. Roślina została zgłoszona przez szkółkę bylin Ogrody o Zielonych Progach.

Roślina jest wysoką byliną – wytwarza nierozgałęziające się łodygi dorastające do 1 m. Wyróżnia się pięknymi liśćmi o grubej, nieregularnej, żółtokremowej obwódce. Zielona część liścia ma formę plamy znajdującej się na środku (wzdłuż nerwu) blaszki liściowej.

Floks 'Warsaw Sunrise' wytwarza gęste, wiechowate kwiatostany złożone z dużych, pachnących, różowych kwiatów o amarantowym oczku. Kwitnienie przypada na lipiec i sierpień.

Wymagania i uprawa

Roślina świetnie sobie radzi w półcieniu, ale najpiękniej wybarwia się w słońcu. Roślina potrzebuje przepuszczalnych gleb i systematycznego podlewania.

Zastosowanie

Floks wiechowaty 'Warsaw Sunrise' świetnie prezentuje się na bylinowych rabatach. Najlepiej sadzić go w grupach, przy roślinach o ciemniejszej barwie liści.

Zdjęcia: Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2019/Zieleń To Życie