Floks wiechowaty (Phlox paniculata) odmiana 'Warsaw Sunrise' to wysoka, obficie kwitnąca bylina należąca do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Floksy wiechowate pochodzą z Ameryki Północnej.

Roślina jest wysoką byliną. Ma pokrój kępiasty i wytwarza sztywne, nierozgałęziające się łodygi dorastające do 1 m. Wyróżnia się pięknymi, lancetowatymi liśćmi o grubej, nieregularnej, żółtokremowej obwódce.  Zielona część liścia ma formę plamy znajdującej się na środku (wzdłuż nerwu) blaszki liściowej.

Floks 'Warsaw Sunrise' wytwarza gęste, wiechowate kwiatostany złożone z dużych, pachnących, różowych kwiatów o amarantowym oczku. Kwitnienie przypada na lipiec i sierpień.

Wymagania i uprawa

Roślina świetnie sobie radzi w półcieniu, ale najpiękniej wybarwia się w słońcu. Roślina potrzebuje przepuszczalnych, próchniczych, żyznych gleb i systematycznego podlewania. Jest całkowicie mrozoodporna.

Tak jak wszystkie floksy, po kwitnieniu kwiaty warto przycinać, by pobudzić roślinę do ponownego kwitnienia jesienią.

Zastosowanie

Floks wiechowaty 'Warsaw Sunrise' świetnie prezentuje się na bylinowych rabatach. Najlepiej sadzić go w grupach, przy roślinach o ciemniejszej barwie liści. Jest idealny do ogrodów wiejskich, rustykalnych, naturalistycznych i oczywiście angielskich. 

Ciekawostką jest, że kwiaty floksów wiechowatych są jadalne i mają słodkawo-korzenny smak. Mogą być interesującym dodatkiem wzbogacającym smak i prezentację serwowanych potraw.

Ciekawostki

Floks wiechowaty 'Warsaw Sunrise' otrzymał wyróżnienie w Konkursie Roślin NOWOŚCI 2019 na 27. Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie w Warszawie. Roślina została zgłoszona przez szkółkę bylin Ogrody o Zielonych Progach.


Zdjęcia: Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2019/Zieleń To Życie