Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Floks wiechowaty (Phlox paniculata) zwany płomykiem wiechowatym należy do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie porasta obrzeża zbiorników wodnych i umiarkowanie wilgotne lasy.

Bylina ta należy do średnio wysokich i osiąga 80-150 cm zależnie od odmiany. Posiada wzniesiony, wyprostowany, zwarty pokrój. Liście są bezogonkowe, jajowate lub lancetowate, dł. 5-13 cm, delikatnie ząbkowane i ostro zakończone.

Floks wiechowaty kwitnie od lipca do października. Kwiaty są zebrane na szczycie pędów w charakterystyczne wiechy. Są tackowate, promieniste, zbudowane z 5 platków i mają do 2,5 cm średnicy. Mogą występować w bardzo wielu barwach (białej, różowej, czerwonej, fioletowej, niebieskiej). Wydzielają przyjemny, słodkawy zapach i są jednymi z ważniejszych roślin przyciągających do ogrodów pszczoły.

Wymaganie i uprawa

Floks wiechowaty najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub w jasnym półcieniu, ponieważ do kwitnienia potrzebuje dużo światła. Należy mu zapewnić gleby żyzne, przepuszczalne, piaszczysto-próchnicze i lekko wilgotne. Jest mrozoodporny.

W czasie susz należy go podlewać. Dobrze reaguje na nawożenie zarówno mineralne jak i organiczne. Ze względu na wysokość zwykle wymaga podpór.

Floks można, a nawet należy ciąć. To roślina, której powinno się usuwać przekwitłe kwiatostany (przedłuża to jego kwitnienie kwitnienie), a jesienią wycina się całą cześć nadziemną do poziomu gruntu (by uniknąć chorób grzybowych).

W ogrodach floks wiechowaty rozmnaża się głownie przez podział kęp jesienią lub wiosną.

Zastosowanie

Roślina na trwałe wpisała się w krajobraz ogrodów wiejskich. Floksy pięknie wykańczają letnie rabaty bylinowe i dodatkowo ściągają do siebie motyle. Żywe kolory kwiatów dobrze wyglądają w sąsiedztwie roślin o jasnych kwiatach lub liściach.

Bylinę poleca się sadzić w pobliżu tarasu i drzwi wejściowych. Floksy wiechowate wykorzystuje się również na kwiat cięty – ścięte nie tracą swojego intensywnego zapachu.

Wybrane odmiany

  • 'Warsaw Sunrise' – pstre liście i jasnoróżowe kwiaty
  • 'Eventide' – fiołkowe kwiaty
  • 'Fujiyama' – białe kwiaty
  • 'Graf Zeppelin' – (zdj. 3) kwiaty jasnoróżowe, niemal białe z ciemnoróżowym oczkiem
  • 'Hampton Court' – purpurowe kwiaty
  • 'Windsor' – ciemno-łososiowe kwiaty


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, zdjęcia: Mari Vorobei, PommeGrenade, Petra Göschel, Hans Braxmeier/Pixabay