Floks wiechowaty (Phlox paniculata) zwany płomykiem wiechowatym należy do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie porasta obrzeża zbiorników wodnych i umiarkowanie wilgotne lasy. W ogrodach jest znaną i bardzo cenioną rośliną rabatową.
Wygląd floksa wiechowatego
Bylina ta należy do średnio wysokich i osiąga 80-150 cm zależnie od odmiany. Posiada wzniesiony, wyprostowany, zwarty pokrój. Liście są bezogonkowe, jajowate lub lancetowate, dł. 5-13 cm, delikatnie ząbkowane i ostro zakończone.
Floks wiechowaty kwitnie od lipca do października. Kwiaty są zebrane na szczycie pędów w charakterystyczne wiechy. Są tackowate, promieniste, zbudowane z 5 platków i mają do 2,5 cm średnicy. Mogą występować w bardzo wielu barwach (białej, różowej, czerwonej, fioletowej, niebieskiej). Wydzielają przyjemny, słodkawy zapach i są jednymi z ważniejszych roślin przyciągających do ogrodów pszczoły.
Wymaganie i uprawa floksa wiechowatego
Floks wiechowaty najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub w jasnym półcieniu, ponieważ do kwitnienia potrzebuje dużo światła. Należy mu zapewnić gleby żyzne, przepuszczalne, piaszczysto-próchnicze i lekko wilgotne. Jest całkowicie mrozoodporny.
W ogrodach floks wiechowaty rozmnaża się głownie przez podział kęp jesienią lub wiosną. Są to też najlepsze terminy na sadzenie tych bylin.
Pielęgnacja floksa wiechowatego
W czasie susz należy go podlewać. Dobrze reaguje na nawożenie zarówno mineralne jak i organiczne. Ze względu na wysokość często wymaga podpór.
Floks wiechowaty można, a nawet należy ciąć. To roślina, której powinno się usuwać przekwitłe kwiatostany (przedłuża to jego kwitnienie kwitnienie), a jesienią wycina się całą cześć nadziemną do poziomu gruntu, dzięki czemu zapobiegamy pojawianiu się chorób grzybowych.
Szkodniki i choroby floksa wiechowatego
Floks wiechowaty jest odporny na szkodniki ale dość podatny na choroby, w tym głównie na mączniaka prawdziwego. W przypadku zauważenia objawów choroby grzybowej poleca się stosować uniwersalne fungicydy lub przeciwgrzybowe środki naturalne.
Znacznie rzadziej, ale roślinę mogą atakować też nicienie, co objawia się deformacjami liści i zniszczonym systemem korzeniowym. Do zwalczania nicieni można użyć specjalnych preparatów (np. P-Drakol).
Zastosowanie floksa wiechowatego
Floks to kwiat o pięknym zapachu, który na trwałe wpisał się w krajobraz ogrodów wiejskich. Bylinę poleca się sadzić w pobliżu tarasu i drzwi wejściowych, a uprawiany w donicy ładnie wygląda w zestawianiu i innymi letnimi roślinami (np. jeżówka, floks i ostróżka). Floks wiechowaty – szczególnie pachnące odmiany, ściąga do siebie motyle, co jest dodatkowym plusem posiadania tej rośliny w ogrodzie.
Obok kwitnących floksów posadzić można np. jeżówki, trawy ozdobne, nagietki, kosmosy podwójnie pierzaste i wiele innych, dzięki którym będziemy mogli stworzyć kolorowy i pachnący zakątek do letniego odpoczynku.
Floksy wiechowate wykorzystuje się również na kwiat cięty – ścięte nie tracą swojego intensywnego zapachu.
Wybrane odmiany floksa wiechowatego
- 'Warsaw Sunrise' – pstre liście i jasnoróżowe kwiaty
- 'Early Purple Eye' – kwiaty fioletowe z wyraźnym, białym środkiem i paskami na płatkach
- 'Fujiyama' – białe kwiaty
- 'Graf Zeppelin' – (zdj. 3) kwiaty jasnoróżowe, niemal białe z ciemnoróżowym oczkiem
- 'Windsor' – ciemno-łososiowe kwiaty
- 'Starfire' – purpurowo-różowe kwiaty
Gdzie kupić floksa wiechowatego?
Floksy wiechowate można kupić przez cały rok w formie sadzonek w doniczkach. Znajdziemy je w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, gdzie często będziemy mogli znaleźć większy wybór odmian.
- Bilscy – Byliny i Cebulki Kwiatowe
- sklep.barcikowscy.eu
- Benex, cebule-kwiatowe.pl
- sklep.zielonymdogory.net.pl
- sadowniczy.pl
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, zdjęcia: Mari Vorobei, PommeGrenade, Petra Göschel, Hans Braxmeier/Pixabay