Logo
Logo

Floks wiechowaty / płomyk wiechowaty (Phlox paniculata)

Floks wiechowaty / płomyk wiechowaty (Phlox paniculata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: małe wymagania glebowe, próchniczna, przepuszczalna, piaszczysta
 • Kolor kwiatów: białe, czerwone, różowe, niebieskie
 • Kwiatostan: wiechowaty
 • Kwiaty: półpełne, pełne, pachnące, pojedyncze
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Owoce: torebka
 • Pokrój: wzniesiony
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: 80-150 cm
 • Okres kwitnienia: VII, VIII, IX, X
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, rabaty, w grupie, ogrody przydomowe, kwiat cięty
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Gdzie kupić?

  Floks wiechowaty (Phlox paniculata) zwany płomykiem wiechowatym należy do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie porasta obrzeża zbiorników wodnych i umiarkowanie wilgotne lasy. W ogrodach jest znaną i bardzo cenioną rośliną rabatową.

  Wygląd floksa wiechowatego

  Bylina ta należy do średnio wysokich i osiąga 80-150 cm zależnie od odmiany. Posiada wzniesiony, wyprostowany, zwarty pokrój. Liście są bezogonkowe, jajowate lub lancetowate, dł. 5-13 cm, delikatnie ząbkowane i ostro zakończone.

  Floks wiechowaty kwitnie od lipca do października. Kwiaty są zebrane na szczycie pędów w charakterystyczne wiechy. Są tackowate, promieniste, zbudowane z 5 platków i mają do 2,5 cm średnicy. Mogą występować w bardzo wielu barwach (białej, różowej, czerwonej, fioletowej, niebieskiej). Wydzielają przyjemny, słodkawy zapach i są jednymi z ważniejszych roślin przyciągających do ogrodów pszczoły.

  Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
  Przeczytaj także
  Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu

  Wymaganie i uprawa floksa wiechowatego

  Floks wiechowaty najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub w jasnym półcieniu, ponieważ do kwitnienia potrzebuje dużo światła. Należy mu zapewnić gleby żyzne, przepuszczalne, piaszczysto-próchnicze i lekko wilgotne. Jest całkowicie mrozoodporny.

  W ogrodach floks wiechowaty rozmnaża się głownie przez podział kęp jesienią lub wiosną. Są to też najlepsze terminy na sadzenie tych bylin.

  Pielęgnacja floksa wiechowatego

  W czasie susz należy go podlewać. Dobrze reaguje na nawożenie zarówno mineralne jak i organiczne. Ze względu na wysokość często wymaga podpór.

  Floks wiechowaty można, a nawet należy ciąć. To roślina, której powinno się usuwać przekwitłe kwiatostany (przedłuża to jego kwitnienie kwitnienie), a jesienią wycina się całą cześć nadziemną do poziomu gruntu, dzięki czemu zapobiegamy pojawianiu się chorób grzybowych.

  Szkodniki i choroby floksa wiechowatego

  Floks wiechowaty jest odporny na szkodniki ale dość podatny na choroby, w tym głównie na mączniaka prawdziwego. W przypadku zauważenia objawów choroby grzybowej poleca się stosować uniwersalne fungicydy lub przeciwgrzybowe środki naturalne.

  Znacznie rzadziej, ale roślinę mogą atakować też nicienie, co objawia się deformacjami liści i zniszczonym systemem korzeniowym. Do zwalczania nicieni można użyć specjalnych preparatów (np. P-Drakol).

  Zastosowanie floksa wiechowatego

  Floks to kwiat o pięknym zapachu, który na trwałe wpisał się w krajobraz ogrodów wiejskich. Bylinę poleca się sadzić w pobliżu tarasu i drzwi wejściowych, a uprawiany w donicy ładnie wygląda w zestawianiu i innymi letnimi roślinami (np. jeżówka, floks i ostróżka). Floks wiechowaty – szczególnie pachnące odmiany, ściąga do siebie motyle, co jest dodatkowym plusem posiadania tej rośliny w ogrodzie.

  Jak łatwo dbać o rośliny domowe? Oto uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich i do wszystkiego
  Przeczytaj także
  Jak łatwo dbać o rośliny domowe? Oto uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich i do wszystkiego

  Obok kwitnących floksów posadzić można np. jeżówki, trawy ozdobne, nagietki, kosmosy podwójnie pierzaste i wiele innych, dzięki którym będziemy mogli stworzyć kolorowy i pachnący zakątek do letniego odpoczynku.

  Floksy wiechowate wykorzystuje się również na kwiat cięty – ścięte nie tracą swojego intensywnego zapachu.

  Wybrane odmiany floksa wiechowatego

  Gdzie kupić floksa wiechowatego?

  Floksy wiechowate można kupić przez cały rok w formie sadzonek w doniczkach. Znajdziemy je w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, gdzie często będziemy mogli znaleźć większy wybór odmian.


  Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, zdjęcia: Mari Vorobei, PommeGrenade, Petra Göschel, Hans Braxmeier/Pixabay

  Autor
  Floks wiechowaty / płomyk wiechowaty
  Floks wiechowaty / płomyk wiechowaty
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (4)
  Powiązane rośliny