Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
10
Do góry

Płomyk wiechowaty 'Starfire'

Bez płomyków wiechowatych zwanych popularnie, choć niepoprawnie floksami, nie da się stworzyć w ogrodzie klasycznej rabatowy bylinowej. Spośród mnóstwa wielokolorowych odmian warto zwrócić uwagę na odmianę 'Starfire', która oprócz ładnych szkarłatnoczerwonych kwiatów ma dekoracyjne ciemnoczerwone pędy.

Płomyki czyli floksy

Płomyki polską nazwę zawdzięczają kwiatom, które niczym płomienie rozpalają zielone wiechy łodyg. Są synonimem pełni lata, radości oraz sielskości. Płomyk wiechowaty pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta wilgotne stanowiska w lasach i nad brzegami wód. Jego tradycyjne purpuroworóżowe kwiaty w toku selekcji zyskały w licznych odmianach nowe kolory - są płomyki białe, pomarańczowoczerwone, jasnofioletowe, czysto różowe, łosiosioworóżowe, lilaniebieskie i szkarłatnoczerwone, jak opisywana odmiana.

Opis rośliny

Płomyk wiechowaty (Phlox paniculata) 'Starfire' ma charakterystyczny kępiasty pokrój zwieńczony poduchowatą koroną kwiatów. Pędy ma proste i sztywne, rozgałęziające się w części wierzchołkowej, ciemnoczerwone i dosyć wysokie, osiągające 80-100 cm. O dekoracyjności pędów decyduję także liście, które przybierają purpurowozieloną barwę. Mają eliptyczny kształt, długości 6-12 cm i szerokości 2-3 cm, są zaostrzone i nagie.

Phlox Starfire fot. G. Falkowski

Fot. Grzegporz Falkowski (ZSzP)

Najważniejsze są jednak kwiaty. U odmiany 'Starfire' obficie pojawiają się w lipcu i sierpniu, a często i we wrześniu. Szkarłatnoczerwone kwiaty są 5-płatkowe, zebrane w gęste, wierzchołkowe, mocno rozgałęzione baldachogrona. Podczas upalnego lata intensywnie pachną. Przekwitnięte kwiatowe grona można wycinać, by pobudzić rośliną do zagęszczania się, wypuszczania nowych pąków i ponownego kwitnięcia pod koniec lata.

Ciekawostką jest, że kwiaty płomyków wiechowatych są jadalne. Ich korzenny aromat urozmaici smak surówek i sałatek.

Wymagana i uprawa

Sukces w uprawie płomyków zależy przede wszystkim od właściwie dobranego stanowiska i odpowiedniej gleby. Za żyzną, próchniczną i przepuszczalną glebę z dodatkiem torfu i o podwyższonej wilgotność (bylina nie znosi suszy) roślina odwdzięczy się bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem.

Stanowisko powinno być półcieniste lub słoneczne, ale niezbyt gorące, osłonięte od południa, zdecydowanie jednaknie pod koronami drzew. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz (sterfa 4).

Gdzie posadzić?

Płomyki wiechowate to podstawowy element rabaty w ogrodzie naturalistycznym i wiejskim. Można je sadzić w grupach lub pojedynczych kępach. Kwiaty ładnie wyglądają ścięte do wazonu i choć wówczas nadal ładnie pachną, niestety nie utrzymają się w nim długo.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski ZSzP
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu