Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
Do góry

Płomyk wiechowaty 'Starfire'

Bez płomyków wiechowatych zwanych popularnie, choć niepoprawnie floksami, nie da się stworzyć w ogrodzie klasycznej rabatowy bylinowej. Spośród mnóstwa wielokolorowych odmian warto zwrócić uwagę na odmianę 'Starfire', która oprócz ładnych szkarłatnoczerwonych kwiatów ma dekoracyjne ciemnoczerwone pędy.

Płomyki czyli floksy

Płomyki polską nazwę zawdzięczają kwiatom, które niczym płomienie rozpalają zielone wiechy łodyg. Są synonimem pełni lata, radości oraz sielskości. Płomyk wiechowaty pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta wilgotne stanowiska w lasach i nad brzegami wód. Jego tradycyjne purpuroworóżowe kwiaty w toku selekcji zyskały w licznych odmianach nowe kolory - są płomyki białe, pomarańczowoczerwone, jasnofioletowe, czysto różowe, łosiosioworóżowe, lilaniebieskie i szkarłatnoczerwone, jak opisywana odmiana.

Opis rośliny

Płomyk wiechowaty (Phlox paniculata) 'Starfire' ma charakterystyczny kępiasty pokrój zwieńczony poduchowatą koroną kwiatów. Pędy ma proste i sztywne, rozgałęziające się w części wierzchołkowej, ciemnoczerwone i dosyć wysokie, osiągające 80-100 cm. O dekoracyjności pędów decyduję także liście, które przybierają purpurowozieloną barwę. Mają eliptyczny kształt, długości 6-12 cm i szerokości 2-3 cm, są zaostrzone i nagie.

   
Phlox Starfire fot. G. Falkowski
fot. Grzegporz Falkowski ZSzP
 
   

Najważniejsze są jednak kwiaty. U odmiany 'Starfire' obficie pojawiają się w lipcu i sierpniu, a często i we wrześniu. Szkarłatnoczerwone kwiaty są 5-płatkowe, zebrane w gęste, wierzchołkowe, mocno rozgałęzione baldachogrona. Podczas upalnego lata intensywnie pachną. Przekwitnięte kwiatowe grona można wycinać, by pobudzić rośliną do zagęszczania się, wypuszczania nowych pąków i ponownego kwitnięcia pod koniec lata.

Ciekawostką jest, że kwiaty płomyków wiechowatych są jadalne. Ich korzenny aromat urozmaici smak surówek i sałatek.

Wymagana i uprawa


Sukces w uprawie płomyków zależy przede wszystkim od właściwie dobranego stanowiska i odpowiedniej gleby. Za żyzną, próchniczną i przepuszczalną glebę z dodatkiem torfu i o podwyższonej wilgotność (bylina nie znosi suszy) roślina odwdzięczy się bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem.

Stanowisko powinno być półcieniste lub słoneczne, ale niezbyt gorące, osłonięte od południa, zdecydowanie jednaknie pod koronami drzew. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz (sterfa 4).

Gdzie posadzić?

Płomyki wiechowate to podstawowy element rabaty w ogrodzie naturalistycznym i wiejskim. Można je sadzić w grupach lub pojedynczych kępach. Kwiaty ładnie wyglądają ścięte do wazonu i choć wówczas nadal ładnie pachną, niestety nie utrzymają się w nim długo.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski ZSzP
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

To Cię zainteresuje

 

Nowe treści

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
Twoja strona ogrodu