Płomyk wiechowaty 'Starfire'

Bez płomyków wiechowatych zwanych popularnie, choć niepoprawnie floksami, nie da się stworzyć w ogrodzie klasycznej rabatowy bylinowej. Spośród mnóstwa wielokolorowych odmian warto zwrócić uwagę na odmianę 'Starfire', która oprócz ładnych szkarłatnoczerwonych kwiatów ma dekoracyjne ciemnoczerwone pędy.

Posłuchaj
00:00
10
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Płomyki czyli floksy

Płomyki polską nazwę zawdzięczają kwiatom, które niczym płomienie rozpalają zielone wiechy łodyg. Są synonimem pełni lata, radości oraz sielskości. Płomyk wiechowaty pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta wilgotne stanowiska w lasach i nad brzegami wód. Jego tradycyjne purpuroworóżowe kwiaty w toku selekcji zyskały w licznych odmianach nowe kolory - są płomyki białe, pomarańczowoczerwone, jasnofioletowe, czysto różowe, łosiosioworóżowe, lilaniebieskie i szkarłatnoczerwone, jak opisywana odmiana.

Opis rośliny

Płomyk wiechowaty (Phlox paniculata) 'Starfire' ma charakterystyczny kępiasty pokrój zwieńczony poduchowatą koroną kwiatów. Pędy ma proste i sztywne, rozgałęziające się w części wierzchołkowej, ciemnoczerwone i dosyć wysokie, osiągające 80-100 cm. O dekoracyjności pędów decyduję także liście, które przybierają purpurowozieloną barwę. Mają eliptyczny kształt, długości 6-12 cm i szerokości 2-3 cm, są zaostrzone i nagie.

Phlox Starfire fot. G. Falkowski

Fot. Grzegporz Falkowski (ZSzP)

Najważniejsze są jednak kwiaty. U odmiany 'Starfire' obficie pojawiają się w lipcu i sierpniu, a często i we wrześniu. Szkarłatnoczerwone kwiaty są 5-płatkowe, zebrane w gęste, wierzchołkowe, mocno rozgałęzione baldachogrona. Podczas upalnego lata intensywnie pachną. Przekwitnięte kwiatowe grona można wycinać, by pobudzić rośliną do zagęszczania się, wypuszczania nowych pąków i ponownego kwitnięcia pod koniec lata.

Ciekawostką jest, że kwiaty płomyków wiechowatych są jadalne. Ich korzenny aromat urozmaici smak surówek i sałatek.

Wymagana i uprawa

Sukces w uprawie płomyków zależy przede wszystkim od właściwie dobranego stanowiska i odpowiedniej gleby. Za żyzną, próchniczną i przepuszczalną glebę z dodatkiem torfu i o podwyższonej wilgotność (bylina nie znosi suszy) roślina odwdzięczy się bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem.

Stanowisko powinno być półcieniste lub słoneczne, ale niezbyt gorące, osłonięte od południa, zdecydowanie jednaknie pod koronami drzew. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz (sterfa 4).

Gdzie posadzić?

Płomyki wiechowate to podstawowy element rabaty w ogrodzie naturalistycznym i wiejskim. Można je sadzić w grupach lub pojedynczych kępach. Kwiaty ładnie wyglądają ścięte do wazonu i choć wówczas nadal ładnie pachną, niestety nie utrzymają się w nim długo.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski ZSzP
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści