Agrowłóknina w ogrodzie
Agrowłóknina to porowaty materiał tkany z tworzywa polipropylenowego, który powszechnie i wszechstronnie stosuje się w ogrodzie. W zależności od parametrów może spełniać kilka funkcji. Różni się przede wszystkim, gramaturą (grubością), stopniem przepuszczalności wody i powietrza oraz barwą.
- Biała agrowłóknina odbija promienie świetlne przez co jest doskonałym materiałem do ochrony roślin przed zimnym wiatrem i mrozem, ponadto nie dopuszcza do powstawania znacznej różnicy temperatury pomiędzy dniem a nocą.
- Czarna agrowłoknina po przykryciu podłoża pochłania światło, zwiększa temperaturę ziemi. Wpływa również na utrzymanie wilgoci w glebie – przyśpiesza rozwój korzeni i ogranicza ryzyko zasychania roślin.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Agrowłóknina do ochrony
Wiele roślin przed nadejściem zimy wymaga dokładnego okrycia - ochrony przed mroźnym wiatrem i niską temperaturą. Dowiedz się jak i kiedy to zrobić. Nie należy jednak robić tego zbyt wcześnie – trzeba poczekać do pierwszych przymrozków. Przedwczesna ochrona jest nie tylko niekorzystna dla roślin (mogą wznowić wegetację), ale może także przyciągnąć szkodniki (jako schronienie).
Materiał osłonowy powinien być przepuszczalny, elastyczny i lekki. To warunki, które są niezbędne dla prawidłowego zimowania (i oddychania) roślin.
Osłonę z agrowłókniny należy zakładać przede wszystkim na gatunki, które pochodzą z cieplejszych krajów oraz na okazy sadzone w miejscach mocno narażonych na mróz (na wystawie wschodniej, w miejscach, gdzie panują silne wiatry, w chłodnych rejonach Polski).
Fot. © Alina G/Fotolia |
Zieleń owija się luźno materiałem, który dla większego bezpieczeństwa można jeszcze owinąć i ściągnąć sznurem. Zamiast luźnych rolek włókniny czasem stosuje się gotowe kaptury ochronne (patrz zdjęcie po lewej).
Agrowłókninę służącą do okrywania roślin można podzielić na zimową oraz wiosenną. W obu przypadkach powinna mieć białą barwę. Pierwsza z nich jest umiarkowanie ciężka (gramatura dochodzi do 50 g/m²).
Wiosną natomiast stosuje się lżejszy materiał (od 17, 19 lub 23 g/m²). Jego zadaniem jest ochrona przed przymrozkami, silnymi opadami, gradem i szkodnikami. Agrowłókninę wiosenną często wykorzystuje się w uprawie wczesnowiosennych warzyw (patrz zdjęcie poniżej). Można ją luźno rozłożyć nad grządkami lub zamontować na odpowiedniej konstrukcji. Dzięki takiej ochronie można przyśpieszyć zbiory nawet o 2-3 tygodnie.
Fot. © argot/Fotolia |
Agrowłóknina do ściółkowania
Agrowłókninę warto stosować jako ściółkę, pełniącą m.in. ochronę przed zachwaszczeniem np.: na skalniaku, skarpach, rabatach, w warzywniku, pod drewnianym tarasem, itp. Należy ułożyć ją na oczyszczonym, równym terenie. Do podłoża najczęściej przytwierdza się za pomocą specjalnych plastykowych gwoździ lub drutu wygiętego w kształt litery U. Najbardziej odpowiedni jest materiał o znacznej gramaturze (50-100 g/m²) i ciemnej barwie (czarna, brązowa, zielona).
Po rozłożeniu czarnej agrowłókniny na powierzchni ziemi wysypuje się na nią korę, żwir lub inny rodzaj ściółki. Zdarza się, że fragmenty są widoczne, np.: przy obsypywaniu się kory. Na wszelki wypadek lepiej więc, aby mata ściółkująca miała neutralną barwę komponującą się z otoczeniem.
Stosowania agrowłókniny powinno się unikać w przypadku uprawy roślin zadarniających oraz bylin wytwarzających rozłogi (np. zawilców). Materiał może utrudniać wzrost powyżej wymienionej zieleni naturalny.
Fot. Zdenek Chalupsky/Pixabay |
Agrowłóknina może wpłynąć korzystnie na uprawę warzyw ciepłolubnych (np. pomidory, papryka, ogórki, melony). Zwiększa temperaturę gleby (nawet o kilka stopni) i przepuszcza wodę jednocześnie zmniejszając intensywność jej wyparowywania.
Użycie materiału ponadto zwiększa komfort pracy – pozwala na zbiór czystego, niezanieczyszczonego podłożem plonu. Mata powinna mieć czarną barwę i podobną gramaturę jak w przypadku materiału wykorzystywanego do ściółkowania.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: © vvoe/Fotolia