Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
18
Okazje

Ściółkowanie kartonami i gazetami | Czy to dobry pomysł?

W myśl zasady upcyklingu (przetworzenie niepotrzebnej rzeczy na coś przydatnego), warto przyjrzeć się ściółkowaniu gazetami i kartonami. To coraz chętniej wykorzystywana metoda, która może stanowić alternatywę dla kory, czy agrowłókniny. Kartony i gazety są tanie, łatwo dostępne i przynoszą wiele korzyści w ogrodzie. Jednocześnie metoda ta pozwala dobrze wykorzystać odpady, które mogą być jeszcze pożyteczne. Trzeba jednak pamiętać, że kartony muszą być odpowiednio rozłożone i nie wszystkie materiały nadają się do ściółkowania. Jak wykorzystać gazety i kartony do ściółkowania?

 
Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są zalety ściółkowania kartonami i gazetami?
  • Jakie kartony i gazety nadają się do ściółkowania?
  • Gdzie i jak ściółkować kartonami i gazetami?

4 zalety ściółkowania kartonami i gazetami?

Ściółkowanie kartonami i gazetami to świetna metoda na poprawienie parametrów gleby, jej odchwaszczenie i napowietrzenie.

1. Ściółkowanie kartonami może być wykorzystane w bardzo wielu miejscach: w ogrodzie, na grządkach, w szklarniach itp.

2. Kartony dobrze zatrzymują wilgoć, dbając o odpowiednie nawodnienie podłoża, a dodatkowo bardzo wolno się rozkładając, stopniowo uwalniając do podłoża materię organiczną, a więc dostarczając roślinom również składników pokarmowych.

3. Rozkładające się kartony i gazety, dostarczają również pokarmu – celulozy – pożytecznym bezkręgowcom i kręgowcom np. dżdżownicom.

4. Kartony stanowią też doskonałą izolację termiczną. W lecie nie pozwalają się glebie tak mocno nagrzać, a zimą izolują przed silnym mrozem.

Jakie kartony wybrać do ściółkowania?

Bardzo ważny jest rodzaj kartonu i gazet, które zastosujemy. Powinny być one jak najbardziej naturalne, niepokryte żadnym farbami, olejami, czy chemikaliami. Niedopuszczalne są więc kartony po sokach, czy inne opakowania, które zostały pokryte folią. Najlepsze będą zwykłe, szare kartony, które zostały oczyszczone z ewentualnych naklejek, taśm, czy innych foliowych bądź metalowych elementów.

Należy pamiętać o tym, że wiele kartonów i gazet posiada w swoim składzie substancje sztuczne (kleje, barwniki, powłoki, tusz). Jeśli decydujemy się na ściółkowanie tymi produktami w ogrodzie musimy być świadomi, że jest to całkowicie naturalne rozwiązanie.

Gdzie stosować? Jak rozkładać? Kiedy się rozłożą?

Kartony do ściółkowania można wykorzystywać zarówno na rabatach z roślinami ozdobnymi, jak i jadalnymi. Wystarczy rozłożyć je na zakładkę, tak aby nie pozostawić pomiędzy nimi wolnej przestrzeni, a następnie dokładnie zwilżyć wodą i obciążyć (kamieniami lub korą bądź skoszoną trawą, jeśli chcemy poprawić efekt wizualny). W ten sam sposób stosuje się gazet, jednak w tym przypadku należy użyć kilku warstw.

W kartonach można również wyciąć otwory, następnie je rozłożyć i dopiero zasadzić rośliny w przygotowanych dziurach. Dobrym sposobem jest również rozdrobnienie kartonów i gazet, a następnie wymieszanie jej z innym rodzajem ściółki.

Przed rozłożeniem kartonów nie trzeba dokładnie pielić podłoża, a jedynie dokładnie przycisnąć karton ułożony na chwastach, które dodatkowo zasilą glebę.

Źródło: Permakultura między skrzynkami / Youtube


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska

Dowiedz się więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)Komentarze

Gość Piotr

10-05-2022 21:57

Wykorzystałem kartony w zeszłym roku w warzywniku i bardzo polecam - szczególnie zdały zadanie wśród truskawek ponieważ sprawiły, że owoce były "czyste" np. po deszczu. Pozdrawiam!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

Twoja strona ogrodu