Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
12
Okazje

Zalety ściółkowania liśćmi

Opadłe liście nie powinny być traktowane jako odpad, ale przede wszystkim jako naturalna ściółka, która chroni rośliny przed przemarzaniem i jest naturalnym użyźniaczem gleby.

 

Dlaczego warto wykorzystać liście do ściółkowania rabat kwiatowych w ogrodzie?

Usuwanie z ogrodu lub parków miejskich wszystkich opadłych z drzew i krzewów liści jest marnowaniem cennego, naturalnego materiału, który stanowi świetną ściółkę. Pozostawione na zimę liście, rozkładając się zasilają glebę w materię organiczną i poprawiają jej strukturę. Ponadto warstwa liści stanowi ochronę dla gleby i roślin w niej zimujących przed przemarznięciem.

Jakie liście nadają się na ściółkę?
Do ściółkowania ogrodowych rabat najlepiej przeznaczyć jedynie zdrowe i suche liście, aby nie rozwijały się choroby grzybowe i nie zimowały w nich szkodniki. Ponadto, do tego celu nie nadają się liście niektórych gatunków drzew, np. dębu lub orzecha włoskiego, ponieważ zawierają substancje (np. garbniki), które znacznie wydłużają ich rozkład, a także negatywnie wpływają na rozwój innych roślin.

Jak ściółkować rabaty liśćmi?
Liśćmi (po ich przesuszeniu) można po prostu pokrywać powierzchnię gleby na rabatach lub bezpośrednio pod roślinami. Należy pamiętać, że suche liście mogą być rozwiewane przez wiatr, dlatego warto taką ściółkę zabezpieczyć, np. gałęziami, stroiszem lub nakryć siatką cieniującą i obciążyć jej krawędzie (ziemią lub cięższymi przedmiotami).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: WikimediaImages / Pixabay

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Ważne tematy


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu