Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
10
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Zalety ściółkowania liśćmi

Opadłe liście nie powinny być traktowane jako odpad, ale przede wszystkim jako naturalna ściółka, która chroni rośliny przed przemarzaniem i jest naturalnym użyźniaczem gleby.

 

Dlaczego warto wykorzystać liście do ściółkowania rabat kwiatowych w ogrodzie?

Usuwanie z ogrodu lub parków miejskich wszystkich opadłych z drzew i krzewów liści jest marnowaniem cennego, naturalnego materiału, który stanowi świetną ściółkę. Pozostawione na zimę liście, rozkładając się zasilają glebę w materię organiczną i poprawiają jej strukturę. Ponadto warstwa liści stanowi ochronę dla gleby i roślin w niej zimujących przed przemarznięciem.

Jakie liście nadają się na ściółkę?
Do ściółkowania ogrodowych rabat najlepiej przeznaczyć jedynie zdrowe i suche liście, aby nie rozwijały się choroby grzybowe i nie zimowały w nich szkodniki. Ponadto, do tego celu nie nadają się liście niektórych gatunków drzew, np. dębu lub orzecha włoskiego, ponieważ zawierają substancje (np. garbniki), które znacznie wydłużają ich rozkład, a także negatywnie wpływają na rozwój innych roślin.

Jak ściółkować rabaty liśćmi?
Liśćmi (po ich przesuszeniu) można po prostu pokrywać powierzchnię gleby na rabatach lub bezpośrednio pod roślinami. Należy pamiętać, że suche liście mogą być rozwiewane przez wiatr, dlatego warto taką ściółkę zabezpieczyć, np. gałęziami, stroiszem lub nakryć siatką cieniującą i obciążyć jej krawędzie (ziemią lub cięższymi przedmiotami).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: WikimediaImages / Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Rośliny ogrodowe można nawieźć nawozami fosforowymi i potasowymi. UWAGA! Jesienią nie powinno się stosować nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia.
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu