Logo
Logo

Zalety ściółkowania liśćmi

Opadłe liście nie powinny być traktowane jako odpad, ale przede wszystkim jako naturalna ściółka, która chroni rośliny przed przemarzaniem i jest naturalnym użyźniaczem gleby.

Spis treści
Jakie liście nadają się na ściółkę? Jak ściółkować rabaty liśćmi?

Dlaczego warto wykorzystać liście do ściółkowania rabat kwiatowych w ogrodzie?

Usuwanie z ogrodu lub parków miejskich wszystkich opadłych z drzew i krzewów liści jest marnowaniem cennego, naturalnego materiału, który stanowi świetną ściółkę. Pozostawione na zimę liście, rozkładając się zasilają glebę w materię organiczną i poprawiają jej strukturę. Ponadto warstwa liści stanowi ochronę dla gleby i roślin w niej zimujących przed przemarznięciem.

Jakie liście nadają się na ściółkę?

Do ściółkowania ogrodowych rabat najlepiej przeznaczyć jedynie zdrowe i suche liście, aby nie rozwijały się choroby grzybowe i nie zimowały w nich szkodniki. Ponadto, do tego celu nie nadają się liście niektórych gatunków drzew, np. dębu lub orzecha włoskiego, ponieważ zawierają substancje (np. garbniki), które znacznie wydłużają ich rozkład, a także negatywnie wpływają na rozwój innych roślin.

Jak ściółkować rabaty liśćmi?

Liśćmi (po ich przesuszeniu) można po prostu pokrywać powierzchnię gleby na rabatach lub bezpośrednio pod roślinami. Należy pamiętać, że suche liście mogą być rozwiewane przez wiatr, dlatego warto taką ściółkę zabezpieczyć, np. gałęziami, stroiszem lub nakryć siatką cieniującą i obciążyć jej krawędzie (ziemią lub cięższymi przedmiotami).


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: WikimediaImages / Pixabay

Autor
Zalety ściółkowania liśćmi
Zalety ściółkowania liśćmi
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość MoniaJ

18-03-2023 17:48

Jak długo taka ściółka może pozostawać na rabacie? Czy wiosną się ją usuwa?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl