Ściółka w ogrodzie | Po co, jak i czym ściółkować rośliny?

ściółka w ogrodzie fot. oocoskun - Depositphotos

Ściółkowanie roślin to nic innego jak przykrywanie wierzchniej warstwy gleby warstwą materiału organicznego lub nieorganicznego. Przynosi ono wiele korzyści roślinom, a ogrodnikom ułatwia ich pielęgnację. Dowiedz się wszystkiego o rodzajach ściółek i samym ściółkowaniu.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
46
Spis treści
Dlaczego ściółka ma same zalety? Dlaczego warto ściółkować ziemię w ogrodzie? Jaką ściółkę wybrać? Przegląd materiałów Jak prawidłowo rozkładać ściółkę? Kiedy ściółkować?

Po co ściółkować rośliny?

Odkryta gleba to wiele problemów! Każdy doświadczony ogrodnik wie, że ściółkowanie gleby pozwala mu zaoszczędzić wiele pracy w ogrodzie. Nie dość, że zapobiega rozwojowi chwastów, to dodatkowo ułatwia utrzymanie ogrodu w ładzie i porządku, czyniąc rabaty i grządki warzywne przyjemne dla oka. Ponadto ściółki organiczne ułatwiają utrzymanie w niej wilgoci, a rozkładająca się materia organiczna wabi miliony pożytecznych organizmów glebowych i pożyteczne dżdżownice, które cenną próchnicę i substancje mineralne wprowadzają w głąb profilu globowego, czyniąc je dostępnymi dla korzeni roślin. Warstwa ściółki chroni także glebę przed nadmiernym nagrzewaniem się latem i przemarzaniem korzeni zimą.

6 zalet ściółkowania

• Ograniczony wzrost chwastów – mniej pielenia!
• Mniejsze parowanie wody z gleby – mniej podlewania!
• Utrzymywanie stałej temperatury gleby – lepszy wzrost roślin!
• Rozkładająca się ściółka użyźnia glebę – nawożenie organiczne!
• Pozytywny wpływ na mikroorganizmy – zdrowa gleba!
• Mniejsze ryzyko chorób glebowych – zdrowe rośliny!

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Rodzaje ściółek ogrodowych

Ściółki można podzielić na dwie grupy: organiczne (kora, kompost, igliwie, łuski kakaowe, zrębki drewniane, trociny, skoszona trawa, węgiel brunatny, słoma, szyszki) i nieorganiczne (kamienie, żwir, tłuczeń, keramzyt, szkło ozdobne, folia ogrodnicza, mata szkółkarska, agrotkanina i agrowłóknina). Opisujemy te najpopularniejsze:

Kora jest najczęściej wybieranym materiałem na ściółkę. Nieodkwaszona doskonale nadaje się do ściółkowania roślin wrzosowatych (rododendronów, azalii, wrzosów, itd.) oraz innych gatunków lubiących podłoże o kwaśnym pH. Odkwaszona ma szersze zastosowanie – dobrze sprawdzi się jako ściółka dla iglaków, kwiatów rabatowych, roślin owocowych i ozdobnych. Warto wybrać korę grubo mieloną – im większe kawałki, tym dłużej będą nam służyć. Dowiedz się więcej o ściółkowaniu korą

Kamienie i tłuczeń wykorzystywane są najczęściej do wykończenia ogrodów minimalistycznych, japońskich i śródziemnomorskich. Doskonale wyglądają na żwirowych rabatach pośród łanów lawendy, traw ozdobnych i bambusów. Wybór różnych kształtów, kolorów i faktur daje nam prawie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Kamienie w przeciwieństwie do ściółek organicznych posłużą nam przez wiele lat. Dowiedz się więcej o ściółkowaniu kamieniami

Zrębki drewniane i trociny można wyprodukować samemu podczas cięcia drewna lub tanio kupić w każdym tartaku lub w centrach ogrodniczych (specjalnie barwione). Przed rozłożeniem ich na glebie trzeba je kompostować przez minimum jeden sezon, gdyż „świeże” mogą przyczynić się do utraty azotu z gleby. Dowiedz się więcej o ściółkowaniu zrębkami i trocinami

Skoszona trawa powinna być dobrze wysuszona, nim zostanie rozłożona. Świeża trawa będzie gnić i brzydko pachnieć. Szybko się rozkłada i jest bogatym źródłem cennej próchnicy. Ponadto jest darmowa i pozwala w łatwy sposób zagospodarować ścinki z trawnika. Dowiedz się więcej o kompostowaniu skoszonej trawy

Słoma długo się rozkłada, użyźniając glebę i poprawiając jej strukturę. Stosowana jest przede wszystkim w uprawach warzyw (np. dyniowatych, pomidorów i fasoli) oraz krzewów owocowych (np. truskawek i poziomek). Dowiedz się więcej o ściółkowaniu słomą

Agrowłóknina to doskonały syntetyczny materiał na ściółkę. Wykonana jest ze specjalnych włókien polipropylenowych, charakteryzujących się nieregularną, posplataną strukturą z odciśniętymi rowkami - pozwala to m.in. na swobodną cyrkulację powietrza i przepływ wody. To uniwersalny materiał do ściółkowania wielu upraw roślin użytkowych (warzyw, krzewów owocowych) oraz ozdobnych (iglaków, kwiatów rabatowych, traw ozdobnych i wielu innych). Do ściółkowania wykorzystuje się tylko czarną (tzw. antychwastową) agrowłókninę! Białą (tzw. okryciową) stosuje się do ochrony roślin przed mrozem. Zadbaj o dobry drenaż, by gleba nie pleśniała! Po rozłożeniu agrowłókniny na glebie warto przykryć ją ozdobnym materiałem – np. korą lub kamykami. Dowiedz się więcej o zastosowaniu agrowłókniny

Jak ściółkować rośliny? Krok po kroku

Zanim zastosujesz ściółkę przygotuj odpowiednio glebę!

  1. Wykop dokładnie wszystkie wieloletnie chwasty, ale nie przekopuj głęboko całej grządki. Tam gdzie nie jest to konieczne, pozostaw ją nienaruszoną.
  2. Rozbij największe grudki ziemi i wyrównaj powierzchnię grabiami, tak by nie było na niej dołków i pagórków.
  3. Podlej dobrze glebę, tak by była odpowiednio nawodniona. Rozłóż równomiernie warstwę około 5 -10 cm ściółki, tak by nie dotykała pędów roślin.

 

Najlepiej rozłożyć ściółkę wiosną, gdy gleba jest wolna od chwastów i dobrze uwodniona, jednak jeśli nie zrobiłeś tego na początku sezonu, wykonaj ściółkowanie jak najprędzej. Szybko zauważysz jego pozytywny wpływ na rośliny.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: oocoskun / Depositphotos


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Dolomit zapewniający obfite plony – odkwasza glebę – 10 kg | Target
Dolomit zapewniający obfite plony – odkwasza glebę – 10 kg | Target
Biohumus Max – ekologiczny biohumus uzyskiwany  z hodowli dżdżownic – 1 l | Target
Biohumus Max – ekologiczny biohumus uzyskiwany z hodowli dżdżownic – 1 l | Target
Nawóz do hortensji Intensywne Barwy – 150 g
Nawóz do hortensji Intensywne Barwy – 150 g
Bazalt granulowany – 15 kg | Target
Bazalt granulowany – 15 kg | Target
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści