Logo
Logo

Agrotkanina | Sposób na uprawy bez chwastów

Agrotkaniny zostały stworzone do stosowania w profesjonalnym ogrodnictwie ale niemal od razu rozgościły się też w naszych przydomowych ogródkach. Szturmem podbiły serca ogrodników, którzy dzięki nim mają znacznie mniej pracy z odchwaszczaniem roślin ozdobnych i jadalnych. Dowiedz się, czym dokładnie są te materiały, jak je rozkładać i jak dużo mają zalet.

Spis treści
Co to agrotkanina? Jak rozkładać agrotkaninę? Właściwości agrotkaniny

Co to agrotkanina?

Agrotkanina, znana także jako mata szkółkarska, tkanina antychwastowa lub czarna mata ogrodnicza to doskonały sposób na uprawy bez chwastów. Wystarczy rozłożyć ją na powierzchni gruntu, wyciąć otworzy, posadzić w nich rośliny, a materiał zamaskować ozdobną ściółką. Może być z powodzeniem stosowana do ściółkowania wszelkich krzewów, drzew i roślin uprawnych (warzyw, drzew owocowych, truskawek itd.).

Jak rozkładać agrotkaninę? Krok po kroku

  1. Przekop dobrze ziemię, usuń patyki, kamienie i chwasty. W razie potrzeby wymieszaj z żyznym podłożem ogrodowym dostosowanym do uprawy wybranej rośliny.

  2. Wyrównaj powierzchnię gruntu, rozgrab grudki ziemi i ubij podłoże, tak by można było swobodnie po nim chodzić.

  3. Rozwiń agrotkaninę na całej powierzchni, w razie potrzeby ułóż kilka pasów, tak by lekko zachodziły na siebie brzegami.

  4. Zamocuj matę do gruntu przy pomocy specjalnych plastikowych kołków lub metalowych szpikulców.

  5. Wytnij otwory, a następnie posadź w nich rośliny w rozstawie dostosowanej do konkretnej uprawy.

  6. Zamaskuj matę dekoracyjną ściółką, np. korą sosnową, słomą lub gruboziarnistym żwirkiem i kamieniami. W uprawach warzywniczych i sadowniczych matę często pozostawia się odkrytą, by dodatkowo nagrzewała ziemię.

Właściwości agrotkaniny

Trwałość

Mata wykonana jest z plecionych nitek polipropylenowych, które są bardzo mocne i trwałe, dzięki czemu mogą być wykorzystywane przez wiele lat. Nieprzykryta tkanina wytrzyma 4-5 sezonów, ale po obsypaniu ściółką jej trwałość znacznie się wydłuży. Jest chemicznie obojętna dla gleby (nie wpływa na jej odczyn pH). Nie ulega biodegradacji, jest odporna na działalność mikroorganizmów, dzięki czemu nie pleśnienie ani nie gnije.

Ochrona przed chwastami

Mata rozłożona na powierzchni gleby zapobiega rozwojowi chwastów, ograniczając w ten sposób konieczność ręcznego pielenia lub chemicznego zwalczania. Jest to bardzo wygodna zarówno w uprawach ozdobnych jak i roślin jadalnych!

Wilgotność i temperatura

Dzięki czarnej agrotkaninie gleba zachowuje odpowiednią wilgotność (woda wolniej odparowuje) i temperaturę (szybciej się nagrzewa), co wspomaga i przyspiesza wzrost roślin. Lepsze warunki w obrębie systemu korzeniowego przyspieszają jego wzrost, co ma wpływ na całą roślinę.

Podlewanie i nawożenie

Mata jest pleciona więc przepuszczalna dla powietrza i wody. Nie blokuje także przenikania nawozów do gleby. Jeśli mata została rozłożona na podmokłym gruncie często dodatkowo zatrzymuje wilgoć, powodując pleśnienie gruntu.

Na gruntach podmokłych lepiej zrezygnować z agrotkaniny lub poprawić drenaż na całym obszarze ogrodu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Maria Godfrida / Pixabay

Autor
Agrotkanina | Sposób na uprawy bez chwastów
Agrotkanina | Sposób na uprawy bez chwastów
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Amator2000

01-06-2022 12:18

Tak jakby rośliny rosły naturalnie w grządkach w oczyszczonej z innych roślin glebie.

Gość Amator

18-05-2021 12:04

Może dlatego, że nie każdy ma dostęp do słomy.

Gość KisziMuniek

15-04-2021 13:24

Nie rozumiem, po co niektórzy ogrodnicy rozkładają tę sztuczną szmatę na ziemi! Przecież to jest nienaturalne. Można słomy rozrzucić i też spełni swoje zadanie, a rozłoży się po kilku latach.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl