Logo
Logo

Dobre podłoże – czyli jakie? Jak wybrać ziemię do roślin?

Uprawa roślin wymaga odpowiedniej wiedzy i wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Podlewanie, nawożenie i wybór odpowiedniego stanowiska mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju roślin, jednak najważniejsze jest podłoże. To ono dostarcza wszystkich składników pokarmowych i zapewnia odpowiednie parametry, ułatwiające wchłanianie składników pokarmowych i wody. Najlepsze i najbardziej wszechstronne jest podłoże uniwersalne. Jakie ma zalety i do czego można wykorzystać podłoże uniwersalne?

Streszczenie artykułu
Dobór odpowiedniej ziemi do roślin jest kluczowy dla ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Zasada, że każda roślina ma swoje preferencje co do podłoża, jest niezmiernie ważna i powinna być zawsze brana pod uwagę podczas zakupu ziemi. Podłoże musi być przede wszystkim zdrowe, czyli wolne od szkodników i chorób, a także dobrze przepuszczające wodę i powietrze. W sklepach dostępne są różne rodzaje ziemi, które są dedykowane dla konkretnych gatunków roślin. Przykładowo, dla roślin kwasolubnych, takich jak rododendrony czy azalie, najlepsza będzie kwaśna ziemia do rododendronów. Z kolei dla roślin zielonych idealna będzie ziemia uniwersalna, która jest bogata w składniki odżywcze. Istotnym aspektem jest również pH ziemi, które powinno być dostosowane do preferencji konkretnej rośliny. W przypadku roślin cebulowych, ważne jest, aby ziemia była przepuszczalna, aby zapobiec gnicie cebul. Na koniec, warto pamiętać, że ziemia w doniczkach szybko się wyczerpuje, dlatego co jakiś czas powinna być wymieniana na świeżą.
Spis treści
Podłoża uniwersalne – dlaczego warto je stosować? Jakie podłoża uniwersalne wybrać? Do czego wykorzystać podłoża uniwersalne?

Podłoża uniwersalne – dlaczego warto je stosować?

Masz w domu wiele roślin doniczkowych i właśnie szykujesz się do ich przesadzania? Nie martw się! Nie musisz do każdej rośliny kupować innego podłoża. Wybierz jedno – uniwersalne!

To zdecydowanie najkorzystniejsze i najbardziej wszechstronne podłoże, które można wykorzystać do uprawy wszystkich roślin. Odznacza się wysoką jakością i zawartością składników pokarmowych, dzięki czemu wspaniale odżywia rośliny, zapewniając ich lepszy wzrost, większą odporność na choroby, szkodniki i niekorzystnie warunki atmosferyczne. Co ważne, podłoża uniwersalne (z torfem i bez torfu) są bezpieczne w stosowaniu i przyjazne środowisku.

jak wybrać najlepsze uniwersalne podłoże do roślin fot. PantherMediaSeller - Depositphotos
Grunt to podłoże!
wybór odpowiedniego podłoża do roślin jest bardzo istotny i ma wpływ na powodzenie uprawy. Odpowiednie warunki glebowe zapewniają zdrowy rozwój i bujny wzrost roślin, a co za tym idzie, również ich piękny wygląd i dorodne plony. Wszystko to sprawia, że wybierając podłoża do uprawy roślin, warto postawić na produkty najwyższej jakości !
Zobacz pełną ofertę podłoży marki Substral i wybierz odpowiednie dla Twoich roślin!

Jakie podłoża uniwersalne wybrać?

Podłoża do uprawy roślin to preparaty organiczne, co oznacza, że znalazły się w nich wyłącznie naturalne składniki, które poprawiają kondycję roślin. W ofercie marki Substral znajdziesz między innymi podłoża do upraw z dodatkiem przetworzonego torfu, gotowe podłoża uniwersalne przeznaczone dla szerokiej grupy roślin roślin ozdobnych, w tym wzbogacone o odpowiedni nawóz lub nawilżacz, a także podłoża, które w swoim składzie nie zawierają torfu.

Gotowe podłoża uniwersalne

Podłoże uniwersalne powstaje z substancji organicznych i składników mineralnych, które zostają ze sobą zmieszane. Skład opiera się na mieszaninie torfu wysokiego i niskiego, które dodatkowo są wzbogacone nawozem. To sprawia, że podłoże uniwersalne jest lekkie, przewiewne i dobrze przepuszczalne, a jednocześnie dobrze zatrzymuje wilgoć. Trzeba jednak zwracać uwagę na kwasowość podłoża uniwersalnego, gdyż duża zawartość torfu wysokiego może spowodować, że będzie ono zbyt kwaśne dla niektórych roślin. Chcąc uzyskać neutralne pH na poziomie 5,5 – 7,0 wystarczy dodać wapna lub kredy. W przypadku wysokiej jakości podłoża uniwersalnego Substral dodatkowo zastosowano połączenie nawozu startowego, który chroni roślinę przed negatywnym skutkiem przesadzania oraz bazowego nawozu Osmocote o wydłużonym uwalnianiu, który zapewnia silny wzrost roślin nawet przez 3 miesiące.

Gotowe podłoże uniwersalne
Gotowe podłoże uniwersalne
Dedykowane tradycyjnym ogrodnikom, którzy cenią sobie proces przygotowywania podłoża według własnych upodobań. Zawierają startową dawkę nawozu, aby zapewnić wsparcie roślinom na etapie zakorzeniania. Dostępne w dwóch wersjach – uniwersalnej i uniwersalnej z nawilżaczem.
Dowiedz się więcej i sprawdź, gdzie kupić!
Gotowe podłoże Osmocote
Gotowe podłoże Osmocote
Dedykowane nowoczesnym ogrodnikom, dla których liczy się wysoka jakość i efektywność. Zawierają extra długo działający nawóz Osmocote, który nawozi rośliny przez 6 miesięcy. Jedyne takie podłoża na rynku. Dostępne w wielu wersjach.
Dowiedz się więcej i sprawdź, gdzie kupić!
Gotowe podłoże beztorfowe
Gotowe podłoże beztorfowe
Gotowe podłoże, które nie zawiera torfu to odpowiedź na najnowsze trendy konsumencie, a także światową politykę pro-ekologiczną. Gotowe podłoże bez torfu to alternatywa dla tradycyjnych podłoży dedykowana osobom, chcącym w pełni dbać o środowisko naturalne.
Dowiedz się więcej i sprawdź, gdzie kupić!

A może bez torfu?

Gotowe podłoże beztorfowe to najbardziej uniwersalne i najkorzystniejsze z ekologicznego punktu widzenia podłoże przeznaczone do wszystkich gatunków roślin. Jest w pełni bezpieczne dla środowiska, a zamiast torfu zawiera włókna drzewa, które pozyskiwane są w bardziej ekologiczny sposób ze źródeł szybko odnawialnych. Właściwościami niewiele różnią się od torfu, a dodatkowo są wolne od zanieczyszczeń. Włókna drzewa mają przede wszystkim poprawić strukturę podłoża, jednocześnie ograniczając rozwój chwastów i utrzymując wilgotność gleby.

Beztorfowe podłoże Substral zawiera nawóz, kompost, nawilżacz i glinkę wulkaniczną, które poprawiają parametry podłoża. Nawóz startowy ułatwia aklimatyzację roślin po przesadzeniu, pozytywnie wpływając na ich dalszy rozwój. Kompost to stałe i łatwo dostępne źródło humusu. Nawilżacz wraz z glinką wulkaniczną poprawia wilgotność gleby, zapewniając lepszą dystrybucję wody oraz zwiększając przyswajanie wody przez rośliny.

Dodatkowo włókna drzewne ograniczają rozwój chwastów, chronią przed ślimakami, poprawiają parametry gleby, przeciwdziałając jej wysychaniu i przemarzaniu. Połączenie tych składników pozytywnie wpływa na roślinę, zapewniając jej dostęp do wszystkich składników pokarmowych oraz zwiększając przyswajanie wody, dzięki czemu roślina jest silniejsza i bardziej odporna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

Jedno podłoże do wielu roślinfot. cottonbro - Pexels
Jedno podłoże do wszystkich roślin!
Podłoże uniwersalne to idealne rozwiązanie, gdy uprawiasz w domu wiele roślin. Nie musisz kupować innej ziemi do każdej z nich, bo znaczna większość domowych roślin doniczkowych z powodzeniem może rosnąć w doniczce wypełnionej podłożem uniwersalnym. Wybór ziemi uniwersalnej to dla Ciebie wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy, a dla Twoich roślin najlepsze podłoże na długi czas!
Zobacz pełną ofertę podłoży do roślin marki Substral i wybierz odpowiednie dla Ciebie i Twoich roślin!

 

Do czego wykorzystać podłoża uniwersalne?

Podłoże uniwersalne można wykorzystać do sadzenia wszystkich roślin domowych, balkonowych i tarasowych oraz roślin ogrodowych. Można je wykorzystać do wzbogacenia gleby w miejscu wysiania warzyw, ziół, roślin owocowych i gatunków ozdobnych. Dzięki dużej zawartości składników pokarmowych i dobrym właściwościom nadają się również do przesadzania wszystkich roślin, zmniejszając ich stres, co pozwala na szybszą adaptację i zapewnia lepszą kondycję. Przesiane przez sitko podłoże uniwersalne staje się dobrze napowietrzone i przepuszczalne, dzięki czemu jest idealnym podłożem do wysiewu nasion i ukorzeniania roślin. Podłoże uniwersalne nadaje się również do ściółkowania – wystarczy rozłożyć grubą warstwę, aby utworzyć w ten sposób warstwę izolacyjną, która ogranicza wzrost chwastów i doskonale zatrzymuje wilgoć. Dodatkowo wraz z upływem czasu będzie się ona stopniowo rozkładać, uwalniając korzystne związki.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: HudzykStock, NewAfrica / Depositphotos

logo Substral

Artykuł powstał we współpracy z marką Substral – producentem podłoży uniwersalnych.

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.lovethegarden.com

Autor
Dobre podłoże – czyli jakie? Jak wybrać ziemię do roślin?
Dobre podłoże – czyli jakie? Jak wybrać ziemię do roślin?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl