Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
29
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Dodatki do podłoży | Lekkie kruszywa ogrodowe

Popularny perlit, keramzyt i wermikulit to kruszywa stosowane w ogrodnictwie (w kolejności od lewej na zdjęciu). Materiały te wykorzystuje się w uprawie roślin ogrodowych oraz domowych gatunków doniczkowych. Powstają podczas procesów przemysłowych w czasie obróbki surowców mineralnych. Poprawiają m.in. przepuszczalność podłoża; mają więc korzystny wpływ na rozwój roślin. Zobacz, w jakich sytuacjach je stosować!

 

Czym są kruszywa ogrodowe?

Stan podłoża wpływa na zdrowie i wygląd uprawianych roślin. Dlatego warto zadbać o jego właściwości fizyko-chemiczne dodając do ziemi naturalne, mineralne kruszywa. Nadają się do upraw na każdy etapie rozwoju roślin – od wysiewu nasion, poprzez produkcję rozsady, do uprawy w doniczkach czy w gruncie na rabatach.

Najpopularniejsze kruszywa ogrodnicze to:
Perlit – kwarcowy materiał w formie białych granulek wielkości ok. 5 mm; jest lekki i porowaty.
Keramzyt – ma formę ceglastych granulek (to wypalona glina ilasta) wielkości 0,5-2 cm. Ma porowate wnętrze.
Wermikulit – to minerał (skała), który zwiększa swoją objętość pod wpływem podgrzewania, niczym harmonijka.

Dlaczego warto stosować kruszywa ogrodowe jako dodatki do podłoża dla roślin?

Kruszywa korzystnie wpływają na rozwój roślin: przyspieszają szybkość ich wzrostu dotleniając korzenie. Dzięki zdolności zatrzymywania wody utrzymują stałą wilgotność podłoża i zapobiegają przesuszeniu gleby. Stosując je można więc ograniczyć częstotliwość podlewania roślin. Kruszywa są bezzapachowe, odporne i trwałe. Nie ulegają zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych. 

Na jakich glebach warto stosować kruszywa i dlaczego? Na podłożu ciężkim i gliniastym, które charakteryzuje się słabą przepuszczalnością wody – kruszywo spulchni ziemię i poprawi jej przepuszczalność. Na podłożu lekkim i przepuszczalnym – kruszywo zmagazynuje w swoich szczelinach wodę, dzięki temu rośliny nie będą cierpieć z powodu jej braku, a także łatwiej wchłoną potrzebne składniki odżywcze. Zawartość kruszywa w glebie wpłynie też korzystnie na rozwój bryły korzeniowej roślin i ustabilizuje ją w podłożu.

Zastosowanie kruszyw mineralnych jest wszechstronne; można je wykorzystywać zarówno przy uprawie roślin ozdobnych, jak i użytkowych (zioła, warzywa, gatunki owocowe). Świetnie sprawdzają się w nasadzeniach w gruncie, jak i pod osłonami.

Stosowanie perlitu, keramzytu i wermikulitu jest korzystne dla zdrowia roślin, a do tego wyjątkowo mało skomplikowane – kruszywa te wystarczy zmieszać z ziemią, przed sadzeniem i taką mieszanką wypełnić przygotowany wcześniej dołek lub doniczkę, po czym przykryć ziemią. To naprawdę nic trudnego! 

Dowiedz się więcej o lekkich kruszywach ogrodniczych!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – natthanim99, TumTin99, vandycandy / Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Rośliny ogrodowe można nawieźć nawozami fosforowymi i potasowymi. UWAGA! Jesienią nie powinno się stosować nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia.
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu