Logo
Logo

Dodatki do podłoży | Lekkie kruszywa ogrodowe

Popularny perlit, keramzyt i wermikulit to kruszywa stosowane w ogrodnictwie (w kolejności od lewej na zdjęciu). Materiały te wykorzystuje się w uprawie roślin ogrodowych oraz domowych gatunków doniczkowych. Powstają podczas procesów przemysłowych w czasie obróbki surowców mineralnych. Poprawiają m.in. przepuszczalność podłoża; mają więc korzystny wpływ na rozwój roślin. Zobacz, w jakich sytuacjach je stosować!

Spis treści
Czym są kruszywa ogrodowe? Dlaczego warto stosować kruszywa ogrodowe jako dodatki do podłoża dla roślin? Dowiedz się więcej o lekkich kruszywach ogrodniczych!

Czym są kruszywa ogrodowe?

Stan podłoża wpływa na zdrowie i wygląd uprawianych roślin. Dlatego warto zadbać o jego właściwości fizyko-chemiczne dodając do ziemi naturalne, mineralne kruszywa. Nadają się do upraw na każdy etapie rozwoju roślin – od wysiewu nasion, poprzez produkcję rozsady, do uprawy w doniczkach czy w gruncie na rabatach.

Najpopularniejsze kruszywa ogrodnicze to:
Perlit – kwarcowy materiał w formie białych granulek wielkości ok. 5 mm; jest lekki i porowaty.
Keramzyt – ma formę ceglastych granulek (to wypalona glina ilasta) wielkości 0,5-2 cm. Ma porowate wnętrze.
Wermikulit – to minerał (skała), który zwiększa swoją objętość pod wpływem podgrzewania, niczym harmonijka.

 
 

Dlaczego warto stosować kruszywa ogrodowe jako dodatki do podłoża dla roślin?

Kruszywa korzystnie wpływają na rozwój roślin: przyspieszają szybkość ich wzrostu dotleniając korzenie. Dzięki zdolności zatrzymywania wody utrzymują stałą wilgotność podłoża i zapobiegają przesuszeniu gleby. Stosując je można więc ograniczyć częstotliwość podlewania roślin. Kruszywa są bezzapachowe, odporne i trwałe. Nie ulegają zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych. 

Na jakich glebach warto stosować kruszywa i dlaczego? Na podłożu ciężkim i gliniastym, które charakteryzuje się słabą przepuszczalnością wody – kruszywo spulchni ziemię i poprawi jej przepuszczalność. Na podłożu lekkim i przepuszczalnym – kruszywo zmagazynuje w swoich szczelinach wodę, dzięki temu rośliny nie będą cierpieć z powodu jej braku, a także łatwiej wchłoną potrzebne składniki odżywcze. Zawartość kruszywa w glebie wpłynie też korzystnie na rozwój bryły korzeniowej roślin i ustabilizuje ją w podłożu.

Zastosowanie kruszyw mineralnych jest wszechstronne; można je wykorzystywać zarówno przy uprawie roślin ozdobnych, jak i użytkowych (zioła, warzywa, gatunki owocowe). Świetnie sprawdzają się w nasadzeniach w gruncie, jak i pod osłonami.

Stosowanie perlitu, keramzytu i wermikulitu jest korzystne dla zdrowia roślin, a do tego wyjątkowo mało skomplikowane – kruszywa te wystarczy zmieszać z ziemią, przed sadzeniem i taką mieszanką wypełnić przygotowany wcześniej dołek lub doniczkę, po czym przykryć ziemią. To naprawdę nic trudnego! 

Dowiedz się więcej o lekkich kruszywach ogrodniczych!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – natthanim99, TumTin99, vandycandy / Depositphotos

Autor
Dodatki do podłoży | Lekkie kruszywa ogrodowe
Dodatki do podłoży | Lekkie kruszywa ogrodowe
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_nawozenie_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI