Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Podłoża ogrodnicze – jak poprawić ich jakość?

Perlit i wermikulit to naturalne kruszywa mineralne (nieorganiczne), które doskonale sprawdzają się jako podłoża ogrodnicze lub dodatki, poprawiające ich właściwości. Mają  szerokie zastosowanie w ogrodnictwie: od wysiewania nasion i produkcji rozsady, po uprawę roślin doniczkowych i ogrodowych. Sprawdź, jak wyglądają, jakie mają właściwości i dlaczego warto je stosować!

Spis treści
Jakie powinno być idealne podłoże dla roślin?
Co to jest perlit ogrodniczy?
Co to jest wermikulit?
Jakie unikalne cechy mają kruszywa mineralne?
Do czego w ogrodzie wykorzystać perlit i wermikulit?
Jak samodzielnie zrobić idealne podłoże ogrodnicze?

Jakie powinno być idealne podłoże dla roślin?

Idealna ziemia dla większości roślin jest żyzna: bogata w składniki mineralna i próchnicę oraz posiada odpowiednią strukturę: luźną, by mogły w niej rozwijać się korzenie. Musi jednak zatrzymywać odpowiednią ilość wody dla roślin, jednak jej nadmiar odprowadzać do głębszych warstw – aby korzenie dobrze się rozwijały i nie gniły!

Niestety bardzo często gleba w naszych ogrodach nie odpowiada temu opisowi. Niedobór składników pokarmowych można łatwo uzupełnić odpowiednimi nawozami, próchnicę dostarczyć w postaci kompostu, a właściwości fizyczne poprawić odpowiednimi dodatkami. Tu z pomocą przychodzą nam dwa naturalne, nieorganiczne (mineralne) kruszywa: perlit i wermikulit. Warto przyjrzeć im się bliżej i stosować częściej!

perlit ogrodniczy fot. spline_x - Depositphotos

Co to jest perlit ogrodniczy?

Perlit jest naturalnym minerałem pochodzenia wulkanicznego, poddawanym obróbce termicznej w wysokiej temperaturze (ekspandowaniu). Występuje w postaci lekkich porowatych granulek (zwanych perłami – stąd jego nazwa) o średnicy do 6 mm.

wermikulit ogrodniczy fot. MonaMakela - Depositphotos

Co to jest wermikulit?

Wermikulit jest naturalnym minerałem zawierającym mnóstwo cennych dla roślin pierwiastków: azot, potas, magnez, wapń, żelazo i krzem. Poddany obróbce termicznej (eksponowaniu) przybiera postać bardzo lekkich granulek o harmonijkowej budowie, posiadających dużą zdolność zatrzymywania wilgoci.

Perlit i wermikulit są często stosowane razem, ponieważ substancje te wzajemnie się uzupełniają. Perlit doskonale pełni rolę drenażu, a wermikulit świetnie magazynuje wilgoć! Ze względu na swoje unikalne właściwości są stosowane jako składniki wielu podłoży ogrodniczych.

Unikalne cechy
Zalety perlitu i wermikulitu

✔ Regulują stosunki powietrzno-wodne
✔ Ograniczają nadmierne parowanie wody
✔ Napowietrzają i spulchniają glebę
✔ Są odporne na działanie szkodników, pleśni i grzybów
✔ Przyspieszają tempo wzrostu roślin
✔ Nie zawierają sztucznych substancji
✔ Są uniwersalne i nadają się do uprawy roślin ogrodowych i doniczkowych!
✔ Są skałami i nie ulegają biodegradacji
✔ Są naturalne i w pełni ekologiczne! 

perlit i wermikulit - NOVA MINERALS

Perlit i wermikulit kupisz w większości centrów ogrodniczych oraz sklepach internetowych. Pamiętaj jednak, by wybierać produkty renomowanych marek! NOVA MINERALS to bezpośredni importer najwyższej jakości kruszyw ozdobnych do ogrodów i terenów zielonych oraz producent nawozów ogrodniczych.

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Zastosowanie w ogrodzie
Do czego wykorzystać perlit i wermikulit?

Niezależnie od tego, czy dopiero zakładasz ogród i sadzisz rośliny do gruntu lub doniczek, czy chcesz poprawić glebę dotychczasowych upraw, warto zastosować naturalne, mineralne kruszywa, które korzystnie wpływają na właściwości fizyko-chemiczne podłoża.

Kruszywa korzystnie wpływają na rozwój roślin, przyspieszając szybkość ich wzrostu poprzez lepsze dotlenienie korzeni. Utrzymując stałą wilgotność ziemi, zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu gleby, zatrzymując w niej wodę i zmniejszając częstotliwość podlewania roślin. Nie wydzielają żadnego zapachu, a do tego są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. 

Perlit i wermikulit mogą stanowić samodzielne podłoże we wszystkich uprawach ogrodniczych (w gruncie, w doniczce, a nawet w fertygacji) lub być stosowane w postaci mieszanek z różnymi podłożami ogrodniczymi: włóknami kokosowymi, kompostem lub torfowym podłożem uniwersalnym. Otrzymana wieloskładnikowa mieszanka ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie.

Perlit i wermikulit to produkty naturalne, mineralne produkty, nie uwalniające żadnych związków chemicznych w trakcie wieloletniej uprawy roślin! Dzięki zastosowaniu w podłożach ogrodniczych, poprawiają się ich właściwości fizyko-chemiczne. Napowietrzają i spulchniają glebę, zapewniając korzeniom roślin wilgoć i tlen; zmniejszają także jej kwasowość i zasolenie! Zwiększają również efektywność stosowania nawozów jako nośnik mikro i makroelementów.

idealne podłoże do roślin - ziemia z perlitem i wermikulitem

Jak samodzielnie zrobić idealne podłoże ogrodnicze?

Perlit i wermikulit to doskonałe dodatki do podłoży. Stosuje się je po to, aby poprawić strukturę gleby dotychczasowych upraw lub by przygotować glebę pod nowe uprawy. Kruszywa miesza się z podłożem w proporcji 1:4 (1 część perlitu na 4 część ziemi lub 1 część wermikulitu na 4 części ziemi) lub w proporcji 1:1:4 (1 część perlitu, 1 część wermikulitu, 4 części ziemi).

W wyniku dokładnego wymieszania składników powstaje jednorodne podłoże uprawowe, posiadające doskonałe właściwości i co za tym idzie mające wpływ na wyniki uprawowe roślin.

Perlit i wermikulit możesz stosować jako...

... dodatek do ziemi ogrodowej

Dodanie kruszyw do ziemi ogrodowej jest szczególnie zalecane w uprawie na glebach ciężkich, gliniastych o niskiej przepuszczalności jako składnik podłoża służący do spulchniania ziemi, a także na podłożach nadmiernie przepuszczalnych, lekkich i piaszczystych, gdyż granulki w swoich szczelinach magazynują wodę wraz z substancjami mineralnymi, przyczyniając się do właściwego odżywiania rośliny. Wzmacniają ukorzenienie, utrzymując roślinę we właściwym położeniu.

Są także doskonałym komponentem do przygotowywania podłoży pod trawniki, boiska piłkarskie, pola golfowe, skutecznie ograniczając przeprowadzanie częstej aeracji. Stanowią także świetny składnik podłoży w ogrodach zakładanych na dachach budynków – dzięki niskiemu ciężarowi nasypowemu i właściwościom magazynowania i oddawania wody. Wermikulit można stosować przy produkcji kompostu, jako dodatek "napowietrzający", poprawiający strukturę pryzmy oraz redukujący nieprzyjemny zapach.

Wykorzystuje się je także jako dodatek do podłoża w uprawie roślin ozdobnych oraz ziół i warzyw (zarówno tych uprawianych w gruncie, jak i pod osłonami). Z uwagi na łatwość stosowania, wystarczy je tylko wymieszać z podłożem przed sadzeniem i powstałą mieszanką wypełnić dołek pod roślinę, a następnie zasypać. Nic prostszego!

perlit i wermikulit - podłoże do ogrodu i doniczki

Perlit i wermikulit to doskonałe dodatki do ziemi ogrodowej i podłoża doniczkowego. Rozluźniają podłoża ciężkie i zbite, poprawiają utrzymywanie wody w podłożach lekkich.

...dodatek do podłoża doniczkowego

Podłoże powstałe na bazie ziemi torfowej oraz dodatku kruszyw (perlitu i wermikulitu) to doskonała ziemia uniwersalna do uprawy większości roślin domowych i kwiatów balkonowych. Poziom pH jest neutralny dla obu dodatków – należy to wziąć pod uwagę przy przygotowywaniu mieszanek dla roślin o określonych wymaganiach glebowych. 

Unikalne właściwości wermikulitu powodują, że przechowywana w jego szczelinach woda wraz ze składnikami mineralnymi dostarczana jest w dokładnie takiej ilości, jaką potrzebuje roślina. Perlit natomiast doskonale napowietrza glebę, rozluźnia jej strukturę i pełni funkcję materiału drenażowego.

Kruszywa stanowią także świetny dodatek do podłoża oraz mogą być stosowane jako warstwa drenażowa na dnie pojemników uprawowych: doniczek, skrzynek na rośliny domowe i balkonowe. Przedłużają nawodnienie podłoża, ograniczają potrzebę częstego podlewania oraz zapobiegają gniciu korzeni przy nadmiarze wody.

perlit ogrodniczy w uprawie roślin w szklanym pojemniku

Perlit to doskonały materiał na warstwę drenażu w pojemnikach. Możesz go wykorzystać jako spodnią warstwę kompozycji w szklanej kuli. Na dno wsyp warstwę perlitu, następnie przysyp ją ziemią. Dodaj mech i posadź swoje ulubione rośliny. 

... podłoże do uprawy hydroponicznej 

Perlit stosowany jest jako jednorodne podłoże (maty perlitowe) w uprawach hydroponicznych warzyw i kwiatów. Wermikulit dzięki swojej zdolności zatrzymywania i stopniowego oddawania wody wraz z niezbędnymi dla rozwoju rośliny minerałami także z powodzeniem stosowany jest w uprawach hydroponicznych. Roślina rozwija swój system korzeniowy w ekologicznym podłożu z wermikulitu, a tradycyjna ziemia staje się zbędna.

...podłoże do rozmnażania roślin

Perlit i wermikulit to najlepsze dodatki do podłoża przeznaczonego do rozmnażania roślin: wysiewania nasion czy ukorzeniania sadzonek. Można je wymieszać z ziemią do wysiewu, wysypać warstwę na dnie lub powierzchni pojemnika lub rozmnażać rośliny bezpośrednio w kruszywie (perlicie lub wermikulicie) bez żadnych domieszek. Kruszywa wspomagają kiełkowanie nasion, wzrost korzeni, utrzymując optymalne nawodnienie podłoża, nie doprowadzając do przesuszenia i gnicia siewek.

perlit i wermikulit - stosowanie w ogrodzie

Inertne /sterylne/ właściwości kruszyw sprawiają, że wyeliminowana jest możliwość przenoszenia patogenów poprzez podłoże, co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo uprawy.

...ściółkowania

Złoto-brązowy kolor wermikulitu i jego właściwości estetyczne powodują, że doskonale nadaje się on jako materiał upiększający ogród czy działkę. Połyskująca złotym kolorem powierzchnia ziemi sprawia wrażenie szlachetniejszej, rośliny zaś zyskują na uroku i atrakcyjności. Należy również zwrócić uwagę, że właściwości termoizolacyjne i fakt, że wermikulit jest sterylny powodują, iż roślina jest dodatkowo zabezpieczona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz chorobami czy pleśnią. Wermikulit nie rozpuszcza się w wodzie, nie rozmaka i doskonale zabezpiecza przed nagłymi skokami temperatur.

...przechowywania owoców, warzyw i cebulek kwiatowych

Właściwości termoizolacyjne wermikulitu powodują, że doskonale sprawdza się on w przechowywaniu plonów oraz cebulek kwiatowych. Stosowanie wermikulitu jako izolacji może wydłużyć okres przechowywania nawet o 30% i znacznie zmniejszy odpady gnilne. 

NOVA MINERALS logo

Artykuł powstał we współpracy z firmą NOVA MINERALS. 
Więcej produktów znajdziesz na: www.novaminerals.pl

Kontakt: info@novaminerals.pl, 571 386 712
https://www.facebook.com/NovaMineralsPolska

 

Autor
Podłoża ogrodnicze – jak poprawić ich jakość?
Podłoża ogrodnicze – jak poprawić ich jakość?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Twoja strona ogrodu