Logo
Logo

Agroperlit | Jaki wybrać i gdzie kupić?

Obecnie w ogrodnictwie jest coraz częściej stosowany agroperlit znany także pod nazwą perlit ogrodniczy. Jest to sprawdzony dodatek rozluźniający oraz spulchniający podłoże, który z uwagi na swoje unikalne właściwości i niską cenę staje się coraz bardziej popularny nie tylko w ogrodnictwie profesjonalnym, ale także hobbystycznym – w ogrodach oraz w uprawie roślin doniczkowych. Jak stosować agroperlit oraz czym charakteryzuje się ten preparat/materiał?

Spis treści
Agroperlit – skład i charakterystyka Zalety stosowania agroperlitu Gdzie kupić Zastosowanie i odpowiednie proporcje

Czym jest agroperlit? Skład oraz właściwości

Agroperlit ma postać lekkiego, porowatego, granulowanego materiału. Posiada on białą, różową lub szarą barwę. Jest minerałem kwarcowym, który powstaje ze zmielonych skał (glinokrzemianów), które to w procesie produkcji są poddawane prażeniu w temp. 1000 st. C. Wówczas to z minerałów zostaje uwolniona woda oraz gazy. Podczas obróbki termicznej materiał ten znacznie zwiększa swoją objętość. W jego skład wchodzi krzemionka i tlenki: glinu, sodu, potasu, wapnia, magnezu oraz żelaza.

Dlaczego warto stosować agroperlit?

Agroperlit to świetny dodatek do gleby

Agroperlit ze względu na posiadaną strukturę odznacza się bardzo dobrymi parametrami powietrzno-wodnymi. Jego zastosowanie w podłożu zapewnia korzeniom roślin lepsze oddychanie i w związku z tym dobrą zdrowotność.

Preparat ten doskonale rozluźnia oraz spulchnia podłoże. Posiada on zdolność do magazynowania wody, dzięki czemu rośliny bujnie wzrastają. Mają one bowiem zawsze zapewnioną odpowiednią wilgotność. Ich korzenie dobrze przylegają do porowatych granulek i czerpią z nich wodę.

Agroperlit dla roślin ogrodowych

Agroperlit to preparat powszechnie dostępny na rynku ogrodniczym. Jest on w pełni sterylny, zatem nie istnieje ryzyko przenoszenia z nim chorób czy też szkodników. Ze względu na posiadane właściwości znalazł on powszechnie zastosowanie w wielu profesjonalnych ogrodach. Jest on wykorzystywany w uprawach pod osłonami, jako podłoże jednorodne. Bardzo popularne są maty perlitowe, które pod względem parametrów są znacznie lepsze od wełny mineralnej.

W uprawach najczęściej jest wykorzystywany perlit o średnicy 1,5 - 5 mm. Z kolei drobniejsze granulki dobrze sprawdzają się do ukorzeniania sadzonek. Zapewniają one bardzo dobry drenaż, dzięki czemu nie dochodzi do zalewania sadzonek. Jest to bardzo istotne w przypadku sadzonek zielnych wymagających częstego zraszania.

Agroperlit
Agroperlit 2L
To rewelacyjny dodatek do ziemi i podłoży uprawnych. Spulchniając podłoże stwarza znakomite warunki do rozwoju systemu korzeniowego.
Kup w naszym sklepie!

Agroperlit dla roślin doniczkowych

Perlit można z powodzeniem stosować nie tylko w uprawach ogrodowych, lecz także jako dodatek do podłoża w uprawie roślin pokojowych oraz balkonowych, a więc hodowanych w pojemnikach. Preparat ten warto wykorzystywać jako warstwę drenażową na dnie donic. Wówczas to rośliny nie gniją oraz pięknie wzrastają.

Perlit ogrodniczy
Perlit ogrodniczy 5L
Perlit jest minerałem wulkanicznym, powszechnie stosowanym materiałem poprawiającym jakość podłoża używanego do uprawy roślin balkonowych i szklarniowych.
Kup w naszym sklepie!

Jak stosować agroperlit ? | Proporcje

Perlit to preparat, który właściwie spełnia swoją rolę wówczas, gdy jest dostarczony do podłoża we właściwej proporcji. Powinien on zajmować od 10 do 30 procent całkowitej objętości gleby. Należy zatem używać jeden litr perlitu na cztery litry podłoża. Gdy uniwersalna ziemia roślin doniczkowych jest dodatkowo mieszana z piaskiem lub innym środkiem rozluźniającym, to wówczas należy użyć mniejszą ilość perlitu.

Odpowiednie proporcje mają bardzo duże znaczenie. Zbyt mała ilość agroperlitu w glebie nie przynosi zazwyczaj w pełni zadowalających efektów, a zbyt duża może pogorszyć zasobność oraz żyzność gleby.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: natthanim99 / Depositphotos
G.T.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Agroperlit | Jaki wybrać i gdzie kupić?
Agroperlit | Jaki wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl