Logo
Logo

Jak przygotować teren / podłoże pod trawnik? | Unikaj błędów!

Częstym błędem jest niestaranne przygotowanie podłoża pod trawnik. Ten etap prac jest równie istotny, co późniejsza pielęgnacja murawy. Ziemię pod siew szykuje się podobnie, jak pod układanie rolek. Dowiedz się jak to zrobić.

Spis treści
Jak przygotować teren pod nowy trawnik? 4 kroki! Co trzeba zainstalować przed założeniem trawnika? Co robić tuż przed wysianiem lub położeniem trawnika?

Jak przygotować teren pod nowy trawnik?
Krok po kroku

Krok 1: Oczyszczanie ziemi z resztek po budowie

Bardzo niekorzystny wpływ na glebę i rośliny mają pozostałości po budowie domu – gruz, cegły, resztki zaprawy murarskiej. W pierwszej kolejności musimy więc usunąć z gruntu ewentualne zanieczyszczenia.

Krok 2: Głęboko przekopujemy ziemię

Później przekopujemy ziemię przy użyciu szpadla, glebogryzarki albo pługu (przyda się na dużym terenie). Skiby trzeba dodatkowo rozluźnić, wytrząsając je widłami płaskimi (amerykańskimi).

 
 

Krok 3: Usuwamy chwasty

Pozbycie się chwastów może być sporym wyzwaniem dla początkującego ogrodnika, ale gdy podłoże jest już przekopane, dość łatwo wybrać z niego korzenie roślin wieloletnich – skrzypu, babki, mniszka – za pomocą grabi lub wideł.

Po herbicydy sięga się w ostateczności. Choć jest to raczej nieuniknione, gdy teren porasta perz. Chwast ten może odrastać z najmniejszych fragmentów swoich korzeni, dlatego jego ręczne usunięcie wymagałoby przetrząśnięcia ziemi widłami amerykańskimi. Po zastosowaniu środka chemicznego resztki chwastów należy wygrabić i odczekać około miesiąca, zanim przystąpi się do siewu lub układania rolek.
Dowiedz się, jak używać herbicydów na trawniku

Krok 4: Przygotowujemy glebę

  • Jeśli ziemia jest zwięzła, ciężka, gliniasta, trzeba wymieszać ją z grubym piaskiem i torfem. Trawa lubi glebę próchniczną, lekką, przepuszczalną – taką która zapewnia łatwy dostęp wody i powietrza do korzeni. 
  • Jeśli gleba jest piaszczysta, wzbogaca się ją gliną, próchnicą lub kompostem. Nie wystarczy rozsypać ich na powierzchni – musimy wymieszać grunt za pomocą glebogryzarki.
  • Odpowiedni odczyn pH dla trawy to 5,5–6,5. Żeby określić odczyn, należy pobrać kilka próbek wilgotnego gruntu z różnych części trawnika i zbadać je pH-metrem (urządzenie można kupić w sklepach ogrodniczych) lub oddać do laboratorium. Zbyt kwaśną ziemię miesza się z wapnem ogrodowym lub kredą, zbyt zasadową – z tzw. torfem wysokim albo nawozami siarczanowymi.
  • Dodajemy nawóz, by żyźnić glebę. Najlepiej rozrzucić jesienią nawóz organiczny (obornik, kompost lub substrat torfowy). Jeśli tego nie zrobiliśmy, trzy tygodnie przed siewem zastosujmy sztuczny nawóz do trawników, w ilości zalecanej przez producenta i starannie wymieszajmy go z podłożem.

 
 

Co zainstalować przed założeniem trawnika?
Siatka, obrzeża, nawadnianie

Gdy ziemia jest już użyźniona, przed jej wyrównaniem, na głębokości ok. 10 cm można umieścić siatkę przeciw kretom. Kupimy ją w postaci pasów o szerokości 100 lub 200 cm i o długości do kilkuset metrów. Pamiętajmy, by układać je na 10-centymetrowy zakład!

pod trawnik siatka przeciwko kretom fot. Praktiker
Fot. Praktiker

Siatki przeciw kretom nie zawsze są potrzebne ale warto zabezpieczyć się zawczasu, ponieważ krety to bardzo niszczycielskie szkodniki ogrodowe.

Na tym etapie możemy ułożyć obrzeża, które zapobiegną przerastaniu darni poza obręb trawnika.

Na ogół używa się w tym celu specjalnych taśm z PVC (o szerokości 10–20 cm), które wsuwa się w szczelinę wyżłobioną szpadlem, lub profili elastycznych, wciskanych w grunt i przytwierdzanych dodatkowo metalowymi szpilkami bądź plastikowymi kotwami.

taśma z PVC jako obrzeża trawnika fot. Praktiker plastikowe obrzeża trawnikowe fot. Wikry
Fot. Praktiker, Wikry

Obrzeża trawnika warto zaplanować już na tym etapie prac. Jest wiele rodzajów i sposobów na oddzielenie murawy od nasadzeń i warto dobrze przeanalizować ten temat jak najwcześniej.

 
 

Można też zastosować elementy betonowe, np. w postaci palisady. Prowadzenie przez trawnik instalacji (przewodów elektrycznych czy elementów systemu odwodnienia) nie należy do rzadkości, ponieważ zwykle zajmuje on sporą część działki.

Pamiętajmy, aby kable i rury umieścić w gruncie odpowiednio wcześnie, tak żeby ich montaż nie musiał wiązać się z niszczeniem murawy.


Warto pomyśleć o ułożeniu w ziemi systemu automatycznego nawadniania trawnika, który szczególnie w dużych ogrodach jest nieoceniony. Zapewnia oszczędności w zużyciu wody potrzebnej do podlewania i dozuje ją w odpowiednim czasie.

zakładanie systemu automatycznego podlewania trawnika fot. www.sorted.waw.pl Fot. www.sorted.waw.p

Na etapie przygotowywania gruntu warto ułożyć instalację nawadniającą, która znacznie ułatwi podlewanie trawnika. Pamiętajmy, że systematyczne nawadnianie darni, szczególnie w początkowym okresie, jest niezwykle istotne.

 
 

Jak wysiewać lub kłaść rolki trawnika?
Ostatnie przygotowanie powierzchni

Trawnik powinien być równy, płaski – ziemię trzeba więc wyrównać grabiami. Pod darń z rolki podłoże powinno być bardzo starannie wygładzone. Istotne jest uformowanie niewielkich spadków w kierunku brzegów murawy – zapobiegną tworzeniu się po deszczu zastoisk wody. Do profilowania powierzchni można wykorzystać aluminiową łatę bądź długą deskę.

Później ziemię należy zagęścić. W tym celu wystarczy ją obficie podlać i odczekać ok. 2 tygodni. Proces ten można jednak przyspieszyć poprzez zwałowanie terenu walcem ręcznym. Najpierw wałuje się wzdłuż, potem w poprzek, a na koniec po przekątnej – ostateczne nasze stopy nie powinny pozostawiać wgłębień.

Jeśli na tym etapie zaczną kiełkować chwasty, ponownie je usuwamy. Bezpośrednio przed siewem lub rozłożeniem rolek, grunt wzrusza się grabiami na głębokość 2-3 cm i ostrożnie podlewa tak, by nie powstały zagłębienia.

► Dowiedz się, jak wysiewać nasiona.
► Dowiedz się, jak układać darń z rolki.


Źródło: Magazyn Budujemy Dom 3/2016
Tekst: Małgorzata Kolmus, zdjęcie tytułowe: Okea / Fotolia

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_trawnik_w_ogrodzie
NAJNOWSZE TREŚCI