4 skuteczne sposoby na kreta | Praktyczny poradnik

Krety to małe stworzenia, które w ogrodzie potrafią wyrządzić niemałe szkody. I choć nie można traktować ich jednoznacznie jako szkodniki, to jednak ich obecność i działalność w ogrodach nie jest mile widziana i przysparza wiele dodatkowej pracy ogrodnikom. Jak zatem poradzić sobie z krecimi kopczykami i wyprowadzić kreta z naszej działki czy ogrodu?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
1

Zapewne wielu z nas oglądało i pamięta czeską bajkę o sympatycznym „Kreciku”. I choć powstała ona ponad 60 lat temu, to mały, czarny bohater jest do dzisiaj jednym z najpopularniejszych bohaterów dziecięcych filmów anonimowych. I tu można postawić kropkę, ponieważ tylko w bajce tak bardzo lubimy krecika. Gdy natomiast zaglądamy przez okno do naszego ogrodu, już nie mamy w sobie tylko sympatii do tej postaci. Jak sobie zatem z nim poradzić? Oto kilka sposób, z których należy wybrać najlepszy na naszego kreta, aby rozstać się z nim ostatecznie.

Skuteczne sposoby na kreta

Kret jest zwierzęciem znajdującym się pod ochroną, jednak m.in. na terenie prywatnych ogrodów czy upraw ogrodniczych można go płoszyć lub przenosić w inne miejsce. Współczesny rynek produktów do ogrodów i walki ze szkodnikami oferuje szeroką gamę produktów i preparatów, dzięki którym w humanitarny sposób możemy pozbyć się niechcianego sąsiada z ogrodu.

Kret pojawia się na naszej ogrodowej posesji najczęściej wtedy, gdy mamy zadbany trawnik i wypielęgnowane rabaty. Ziemia jest wówczas wzruszona i wilgotna, a to najlepsze, co kretowi może się przydarzyć. Zaczyna więc drążyć korytarze pod powierzchnią ziemi, uszkadzając posadzone rośliny, po prostu je zakopując. Jeżeli zatem przy zakładaniu trawnika nie pokryliśmy powierzchni siatką na krety, która chroni murawę przed kopcami najskuteczniej z dostępnych na rynku metod, to powinniśmy liczyć się z tym, że prędzej lub później kret lub cała krecia rodzina, zamieszka na naszej działce, a ściślej mówiąc – pod nią. I co wtedy?

Kretołap, urządzenie pułapka na kreta
Kretołap, urządzenie pułapka na kreta
Kretołap to niezwykle skuteczny, ale nie można zapominać, że również biobójczy, sposób na zwalczenie kretów. Jest to pułapka pirotechniczna wielokrotnego użytku.
Kup online

Sposobów na wypłoszenie kreta jest wiele. Czy dzięki nim osiągniemy zamierzony efekt, trudno to stwierdzić, ale próbować zawsze warto. Oto przegląd niektórych z nich:

Sposób 1: Intensywna woń

Intensywny zapach może być skutecznym sposobem na kreta. W pobliżu krecich nor warto posadzić rośliny wydające intensywną woń. Ogrodnicy często sadzą rośliny takie jak: bazylia, łoboda czy czosnek. Krety nie lubią także woni aksamitek, komosy czy czarnego bzu. Można także zastosować tzw. sposoby domowe na kreta, wrzucając do krecich norek zeschnięte skórki cytryny, resztki ryb, najlepiej śledzia czy nasączony materiał naftaliną lub karbidem. Nieprzyjemny zapach może być skuteczną bronią na odstraszenie kreta, ale raczej doraźną. Kret uparcie może wracać.

Kopiec kreta Kret w ogrodzie
Fot. Pavel Sternberg, Wolfgang Inderwies/Pixabay

Sposób 2: Hałas, wstrząsy

Krety są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju hałasy, wstrząsy, dlatego można zastosować je jako jeden ze sposobów walki z niechcianym sąsiadem. Własnoręcznie wykonane wiatraczki na metalowych palikach z zawieszoną puszką, która przy podmuchu wiatru wydaje trudne do zaakceptowania przez kreta dźwięki, jest jednym z rozwiązań. Można też zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt wywołujący elektrowstrząsy o zmiennej częstotliwości od 400 do 1000 HZ, które wbite w ziemie tworzą nieprzyjemne dla kreta dźwięki, mogące go skutecznie odstraszyć i zmusić do zmiany swojego miejsca. Sprzęt taki można zakupić w internetowych sklepach z akcesoriami do ogrodu.

Sposób 3: Tunelowe łapki

Na rynku ogrodniczym od pewnego czasu dostępne są pułapki tunelowe na krety, które umożliwiają złapanie kreta, a następnie wypuszczenie go tam, gdzie spokojnie będzie mógł dalej wieść swój kreci żywot. Kretołapka jest urządzeniem prostym i bywa skutecznym. Pozwala w szybki sposób wyeliminować szkodnika ze swojego ogrodu lub działki. Jej montaż jest prosty, aczkolwiek trzeba wykonać go niezwykle starannie. Na długość pułapki należy odkryć podziemny kanał pomiędzy dwoma kopcami, w którym poruszają się krety i umieścić ją w odkrytym kanale tak, aby otwory znajdowały się u góry. Otwór należy zakryć np. płytą chodnikową, ziemią, darnią lub kamieniem bez możliwości dotarcia światła czy ziemi. Miejsce, gdzie została umieszczona pułapka, należy oznaczyć i kontrolować bez usuwania jej z kanału.

Sposób 4: Siatka na krety

Wszystkie przedstawione sposoby są mniej lub bardziej skuteczne. Niektóre niestety tylko doraźne. Warto zatem pamiętać, że lepiej jest zapobiegać niż potem borykać się z problemem. Planując więc wykonanie trawnika w ogrodzie lub jego renowację, pomyślmy o zamontowaniu siatki na krety, która uniemożliwi kretom wejście na teren ogrodu czy działki. Sposób montowania siatki nie jest skomplikowany i można wykonać go samodzielnie.

Siatka przeciwko kretom Siatka przeciwko kretom pod trawnikiem
Fot. Rolmarket, Photographee.eu/Fotolia

Jak się to robi? Siatkę rozwija się na podłożu i przybija kotwami. Powierzchnię obsypuje się następnie ok. 10-centymetrową warstwą ziemi i obsiewa się trawą. Kret nie ma więc możliwości przebić się przez siatkę, a tym samym niszczyć ogrodu. Warto jednak pamiętać o tym, że chociaż na rynku dostępnych jest wiele rodzajów siatek na krety, to warto wybrać model wykonany z mocnego tworzywa i o odpowiednim oczku. Na rynku dostępne są także siatki w innych kolorach niż czarny (np. żółte), które mają tę przewagę nad siatkami czarnymi, że łatwiej jest je zamontować, gdyż wyróżniają się na tle czarnej gleby. Ponadto, minimalizują ryzyko uszkodzenia siatki np. podczas wykonywania prac pielęgnacyjnych wertykulatorem.

Podsumowanie – rozwiązanie kreciego problemu

Kreci problem jest zatem do rozwiązania. Warto jednak pamiętać, aby dokonując wyboru produktu przeciwko kretom, wybrać taki, który rozwiąże nasz problem na bardzo długo, a nie tylko doraźnie. Siatka na krety wydaje się być obecnie najskuteczniejszym sposobem przeciwko krecim szkodnikom. Montując ją uchronimy nasze rośliny przed uszkodzeniem, a sami zaoszczędzimy mnóstwo cennego czasu.

Źródło: Rolmarket, zdjęcie tytułowe: Dirk (Beeki®) Schumacher/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Duży drewniany karmnik dla ptaków biały 25,5 x 29 x 24,5 cm
Duży drewniany karmnik dla ptaków biały 25,5 x 29 x 24,5 cm
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści