Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
26
Okazje

Metoda na kreta: jak przepłoszyć bez zabijania?

Pytanie czytelnika: Czy istnieją jakiekolwiek skuteczne i bezbolesne dla kreta metody, aby się go pozbyć? Niestety w moim ogrodzie zadomowił się jeden osobnik, który przysparza wiele kłopotów.

 

Tak – metod na przepędzenie tych zwierząt jest całkiem sporo. Najpierw jednak warto przypomnieć, że krety to zwierzęta objęte ochroną gatunkową częściową – można stosować preparaty biobójcze (np. Kretołap) ale zaleca się ich stosowanie tylko wtedy, gdy szkodniki te są bardzo uciążliwe, jest ich dużo i robią wyraźne straty w ogrodzie. Preparaty te są często niezbędne w gospodarstwach rolnych, na lotniskach, obiektach sportowych, itd.

Czym wypłoszyć kreta z ogrodu?

Hałas i drgania

Krety to zwierzęta wrażliwe na hałas oraz drgania ziemi, zatem wśród sposobów na wypłoszenie tych zwierząt jest sporo metod mechanicznych. Te najprostsze, które możemy zrobić samemu to:

  • wbicie w ziemię metalowych drutów – dobrze naprężone i wbite w ziemię za pomocą palików, przy silniejszym wietrze wchodzą w drgania, które czuć w ziemi, a to z kolei może wypłoszyć strachliwego kreta. Na ich szczycie umieszcza się też czasem butelki (najlepiej plastikowe, które będą się łatwo poruszać i "postukiwać");
  • puste butelki umieszczone do połowy w ziemi – jak wiemy, butelka to swoisty, mini-instrument dęty i odpowiednio dmuchając w jej szyjkę, może wydawać dźwięk. Wkopana na odpowiedniej głębokości w ziemię przy kretowisku, w wietrzne dni sprawi, że kret będzie niepokojony "butelkową muzyką";
  • metalowe wiatraczki – zlokalizowane nad krecimi tunelami mają za zadanie wypędzić zwierzęta swym klekotaniem na wietrze.

Profesjonalne odstraszacze

Jak łatwo się jednak domyśleć, że krety żyjące na obrzeżach miast i niedaleko gospodarstw, często są przyzwyczajone do dziwnych dźwięków i drgań, i powyższe metody raczej nie będą skutecznymi na tych podziemnych tubylców. Dlatego w sklepach ogrodniczych na przykład są dostępne specjalne odstraszacze elektroakustyczne zasilane bateriami, które umieszcza się w tunelach. Emitują one sygnały akustyczne o wysokiej częstotliwości. Działają one drażniąco również na myszy i nornice.

Oprócz tego mocne zapachy drapieżników są w stanie wypędzić kreta, dlatego na rynku znajdziemy też specjalne odstraszające szkodniki saszetki zapachowe na nieproszonych gości w ogrodzie.

Łapanie i wynoszenie

Ostatnim ze sposobów jest ręczne odławianie kretów za pomocą pułapek rurowych. Złapane zwierzę przenosi się daleko poza teren ogrodu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl na podstawie Magazyn Budujemy Dom

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość aro

09-08-2021 11:05

Wrzucić w kopiec woreczek kunagone na krety, przysypać ziemią i po kłopocie. Skuteczny sposób i stosunkowo tani.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT