Logo
Logo

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Oto sprawdzone metody!

Chyba każdy właściciel trawnika miał kiedyś, ma obecnie lub będzie miał problem z kretem. Jak sobie poradzić z tym szkodnikiem? Oto kilka rad.

Spis treści
Jak wygląda kret? Jakie gleby lubi kret? Czy kret jest pod ochroną? Czy jest skuteczny sposób na pozbycie się kreta? Jakie są domowe sposoby na krety? Które rośliny odstraszają krety? Jakie pułapki na krety wybrać? Jakie są dźwiękowe urządzenia odstraszające krety? Jak działa siatka przeciw kretom? Jak zwalczać chemicznie? Co to fumigacja? FILM: Jak się pozbyć kreta z ogrodu?

Jak wygląda kret?

Kret (łac. Talpa europaea) jest ssakiem ze "swojej" rodziny kretowatych (Talpidae). Zwierzę ma bardzo silne przednie odnóża przypominające, które czasem nazywa się łopatowatymi, dzięki którym kopie tunele i przemieszcza się tuż pod powierzchnią gleby. Krety posiadają grafitowe, niemal czarne futro, wyjątkowo małe oczy, niemal niewidoczne uszy i bardzo wrażliwy, nieowłosiony nos.

W ciągu jednej godziny może wykopać do 15 m korytarzy!

Krety są aktywne przez cały rok, chociaż największa ich aktywność przypada w grudniu i lutym oraz maju i czerwcu.

Kret w ogrodzie, fot. Bruno _Germany - Pixabay
Fot. Bruno/Pixabay

Kret europejski (łac. Talpa europaea)

Jakie gleby lubi kret?

Kret zasiedla gleby wilgotne i próchnicze bogate w pokarm. Zwierzę unika miejsc suchych, kamienistych i terenów o wysokim poziomie wód gruntowych. Kret może występować na skraju lasu, chociaż najbardziej lubi tereny otwarte.

Kret pod ochroną!

Kret uważany jest za szkodnika ale jest też pożyteczny, ponieważ żywi się szkodnikami glebowymi – pędrakami, drutowcami, larwami i poczwarkami różnych owadów.

Kret objęty jest ochroną gatunkową częściową, regulowaną przez Rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 28.09.2004 (Dz. U. Nr 220, poz. 2237) „w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną”. Ochrona ta mówi nam, że zwalczanie kretów jest możliwe tylko przy ich licznym występowaniu w ogrodach, szkółkach, obiektach sportowych, lotniskach, wałach przeciwpowodziowych, rowach melioracyjnych itd.

Kret w ogrodzie
Fot. Dirk Schumacher/Pixabay

Każdy z nas jako dziecko oglądał krecika na dobranockę. Animowany krecik zdobył ogromną popularność w ponad sześćdziesięciu krajach na całym świecie. Niestety kret w ogrodzie jest równie niepopularny.

Czy jest skuteczny sposób na pozbycie się kreta?

Jest wiele metod zwalczania i przepędzania kreta jednak większość z nich jest zupełnie nieskuteczna. Co roku pojawiają si w sklepach nowe preparaty odstraszające krety jednak niewiele z nich tak naprawdę działa. Zwykle przepędzają one krety z ogrodu na jakiś czas, jednak ich działanie nie utrzymuje się na długo i po kilku dniach krety wracają do naszego ogrodu.

Praktycznie wszystkie metody (poza siatką na krety) są skuteczne jedynie wtedy, gdy są systematycznie powtarzane, jednak taka regularność może być uciążliwa. Spośród wielu metod na kreta wybraliśmy te najbardziej bezpieczne i najbardziej efektywne.

Domowe sposoby na krety – odstraszacze

Krety są wrażliwe na drgania ziemi oraz hałas. Można samemu wykonać urządzenia:

  • metalowe druty – dobrze naprężone i wbite w ziemię za pomocą palików (przy silniejszym wietrze poruszają się, przenosząc drgania do ziemi),
  • puste butelki – wkopane na odpowiedniej głębokości w ziemię wydają odstraszające dźwięki na wietrze,
  • metalowe wiatraczki – umieszczone nad krecimi tunelami mają za zadanie wypędzić zwierzęta swym klekotaniem na wietrze.

Kretowiska na trawniku
Fot. meineresterampe/Pixabay

Bez wątpienia krety potrafią zepsuć nawet najpiękniejszy trawnik. Nie dość, że kretowiska utrudniają koszenie trawy i przyczyniają się do powstawania nierówności terenu, to na domiar złego krety niszczą system korzeniowy roślin i zjadają pożyteczne dżdżownice i żaby.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Rośliny odstraszające kreta

Krety nie przepadają za zapachem niektórych roślin. Warto w naszym ogrodzie posadzić:

Pułapki rurowe i inne na krety

Plastikową rurkę umieszcza się w tunelu pomiędzy kopcami. Po wejściu kreta do pułapki, zapadka uniemożliwia mu wydostanie się na zewnątrz.

Oprócz pułapek rurowych obecnie na rynku możemy znaleźć dość sporo różnych, skutecznych pułapek na krety, dlatego warto sprawdzać najnowsze sposoby jeśli tych uciążliwych szkodników jest bardzo dużo w naszym ogrodzie.

Dźwiękowe urządzenia odstraszające krety

Ultradźwięki emitowane przez urządzenie pod powierzchnią ziemi są wyjątkowo dokuczliwe dla kretów. Skutecznie je odstraszają, zmuszając do opuszczenia terenu – nie czyniąc im przy tym żadnej krzywdy. Urządzenie jest wykonane z trwałego tworzywa, a nieskomplikowana wymiana baterii nie wymaga wyjmowania go z ziemi.

Siatka przeciw kretom

To zdecydowanie najlepszy sposób na kreta! Stanowi ona dla kreta barierę nie do przejścia. Najlepiej sprawdza się siatka wykonana z drutu stalowego ocynkowanego (oczka 15 x 15 mm) i dodatkowo powleczonego szczelną powłoką PCV.

Siatka przeciw kretom wykonana jest z tworzywa obojętnego na niekorzystne warunki występujące pod powierzchnią trawy. Dlatego też może ona wytrzymać pod ziemią nawet kilkanaście lat.

Siatkę należy układać pod trawnikiem, ogródkiem lub rabatką na głębokości, do której nie dotrzemy narzędziami ogrodniczymi. Dla warzywnika jest to około 30 cm. W przypadku trawnika siatkę układamy na głębokości około 10 cm pod powierzchnią gleby.

Siatka przeciw kretom, fot. Novmax
Fot. Novmax

Siatka na krety to doskonała alternatywa dla pułapek i chemicznych preparatów odstraszających.

Chemiczne zwalczanie kretów

Chemiczne zwalczanie kretów można przeprowadzać jedynie na terenach ogrodzonych (ogródki przydomowe, działkowe, inspekty) – tylko wtedy, gdy kret stanowi duży problem. Metoda chemiczna jest stosowana w ostateczności – w przypadku kiedy inne zawiodą.

Można do tego wykorzystać preparaty:

  • Granulat na krety 02 GB* – stosować co 4 tygodnie (wsypywać preparat lub wkładać do krecich nor - 5 gramów preparatu na 1 korytarz żerowiskowy)
  • Karbid* – zdjąć ziemię z nowych kopców, do aktywnego korytarza wsypać bryłkę karbidu i przysypać ziemią - nie podlewać!
  • Proszek do zwalczania kretów* – 1 saszetka na kretowisko.
  • Pogoń Kreta – to naturalny i ekologiczny płynny preparat o właściwościach odstraszających krety, nornice, myszy i inne gryzonie.

* – nazwy handlowe preparatów

Koniec z marnowaniem wody! Wybierz zraszacze, które podlewają bez strat
Przeczytaj także
Koniec z marnowaniem wody! Wybierz zraszacze, które podlewają bez strat

Fumigacja na krety

Jest to najbardziej skuteczna chemiczna metoda zwalczania kretów. Zabieg ten może być wykonywany jedynie przez specjalistyczne, przeszkolone ekipy – posiadające świadectwo uprawniające do zakupu i stosowania preparatów gazowych (fosforowodór), wydane z upoważnienia Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

FILM: Jak się pozbyć kreta z ogrodu?

Źródło: Bricomarché z pasją / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Dirk Schumacher/Pixabay, Lara Natalia Lone/Unsplash

www.bros.pl

Autor
Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Oto sprawdzone metody!
Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Oto sprawdzone metody!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Ania

27-08-2019 12:38

Już chyba stosowałam wszystko co się dało i krety ciąglę wracały. Mama znalazła saszetki Kunagone na krety i mi przywiozła 3. Włożyłam je do kretowin i przysypałam piaskiem. Od tamtej pory po kretach ani śladu.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl