Logo
Logo

Aksamitka (Tagetes)

Aksamitka (Tagetes) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: żyzna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: żółte, pomarańczowe, wielobarwne
 • Kwiatostan: koszyczek kwiatowy
 • Pokrój: wzniesiony, kępy
 • Zapach: cała roślina
 • Wysokość: 15-75 cm
 • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: tarasy, rabaty, obwódki rabat, w grupie, ogrody przydomowe, parki, zieleń miejska, pojemniki, balkony
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane gatunki i odmiany Ciekawostki

  Aksamitka (Tagetes) to rodzaj roślin jednorocznych należących do rodziny astrowatych (Asteraceae). Do aksamitek zaliczamy ponad 40 gatunków! Jako roślina dzika występuje na obu kontynentach Ameryki w strefie klimatu tropikalnego i umiarkowanego (ciepłego).

  Rośliny w zależności od gatunku dorastają do różnych rozmiarów – te najczęściej uprawiane w Polsce mają średnio 60 cm wysokości. Ich liście są charakterystyczne, małe, mocno pierzaste z ząbkowanym brzegiem.

  Kwiaty aksamitek pojawiają się w lecie i utrzymują się do późnej jesieni. Ich wielkość zależy od gatunku (od ok. 4-10 cm) i możemy je znaleźć w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwono-brązowym. Są nektarodajne i bardzo lubiane przez owady zapylające, w tym głównie pszczoły.

   

  Wymagania i uprawa

  Aksamitka to roślina światłolubna, dlatego dobrze rośnie na ekspozycjach południowych i zachodnich. Jest bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i przepuszczalnych. Podlewamy ją umiarkowane (nie zalewamy). W połowie sezonu, gdy wytworzy kwiaty, możemy ją wspomagać nawozami dla roślin kwitnących.

  Jest bardzo dobrym przedplonem dla truskawek (już po czterech miesiącach uprawy aksamitki, populacja chorobotwórczych nicieni spada o 90%).

  Aksamitkę można rozmnażać na dwa sposoby – w kwietniu lub w maju nasiona aksamitki wysiewamy wprost do gruntu lub przygotowujemy rozsadę w pojemnikach. W przypadku, gdy mamy gotową rozsadę, to najlepiej jest wysadzić ją do gruntu w drugiej połowie maja, ze względu na występujące wcześniej przymrozki. Drugim sposobem jest pozostawienie jej do późnej jesieni w donicy czy na rabacie, by roślina sama rozsiała nasiona. W następnym sezonie wystarczy je tylko przenieść na miejsce stałe.

  Zastosowanie

  Aksamitka polecana jest na obwódki rabat, jak również na same rabaty. Doskonale znosi uprawę w pojemnikach (polecana na balkony i tarasy). Jest to roślina trwała, dlatego chętnie jest sadzona w parkach, skwerach i przy chodnikowych pasach zieleni. Bardzo często, też uprawiana jest w wiejskich i przydomowych ogródkach.

  Jest to roślina jadalna, polecana do sałatek, a także do ozdabiania potraw.

  Polecane gatunki

  Ciekawostki

  Aksamitka wykazuje silne działanie allelopatyczne na inne rośliny (np. ogranicza rozwój chwastów). Dodatkowo posadzona co kilka lat w warzywniaku, skutecznie zwalcza nicienie glebowe, pasożytujące na roślinach.

  Warto wiedzieć, że specyficzny zapach aksamitek odstrasza szkodliwe owady (mrówki i mszyce), a nawet gryzonie (np. krety!).


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Etienne GONTIER, Sussie Nilsson, Volker L, Magda M/Pixabay

  Autor
  Aksamitka
  Aksamitka
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Więcej na ten temat
  Zwiń Pokaż więcej (3)
  Powiązane rośliny
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Ania

  28-04-2023 18:53

  Opis zrozumiały serdecznie pozdrawiam

  Gość kupa

  30-09-2021 08:20

  ssssssssssuuuuuuuuupppppeeeeeeeeeerrrrrrr

  Gość KARMELA

  26-05-2021 16:53

  Dzięki wielkie

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl