Aksamitka (Tagetes) to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Występuje w ponad 40 gatunkach. Jako roślina dzika, porasta kontynenty Ameryki w strefie klimatu tropikalnego i umiarkowanego ciepłego.

Rośliny w zależności od gatunku dorastają do różnych rozmiarów – te najczęściej uprawiane w Polsce mają średnio 60 cm wysokości. Ich liście są charakterystyczne, małe, mocno pierzaste z ząbkowanym brzegiem.

Kwiaty aksamitek pojawiają się w lecie i utrzymują się do późnej jesieni. Ich wielkość zależy od gatunku (od ok. 4-10 cm) i możemy je znaleźć w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwono-brązowym.

Wymagania i uprawa

Jest to roślina światłolubna. Dobrze rośnie na ekspozycjach południowych i zachodnich. Jest łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i przepuszczalnych. Podlewanie – umiarkowane (nie zalewać!).

Rozmnażanie

I sposób - w kwietniu lub w maju nasiona aksamitki wysiewamy wprost do gruntu lub przygotowujemy rozsadę w pojemnikach.

II sposób - pozostawiona do późnej jesieni w donicy czy na rabacie, roślina rozsiewa nasiona, które doskonale zimują. W następnym sezonie wystarczy je tylko przenieść na miejsce stałe.

W przypadku, gdy mamy gotową rozsadę, to najlepiej jest wysadzić ją do gruntu w drugiej połowie maja, ze względu na występujące wcześniej przymrozki.

Zastosowanie

Aksamitka polecana jest na obwódki rabat, jak również na same rabaty. Doskonale znosi uprawę w pojemnikach (polecana na balkony i tarasy). Jest to roślina trwała, dlatego chętnie jest sadzona w parkach, skwerach i przy chodnikowych pasach zieleni. Bardzo często, też uprawiana jest w wiejskich i przydomowych ogródkach.

Jest to roślina jadalna, polecana do sałatek, a także do ozdabiania potraw.

Ważne!

  • To roślina allelopatyczna. Jej olejki eteryczne wykorzystuje się w ogrodnictwie. Aksamitka posadzona co kilka lat w warzywniaku, skutecznie zwalcza nicienie glebowe, pasożytujące na roślinach. Dodatkowo specyficzny zapach aksamitek odstrasza szkodliwe owady, a nawet gryzonie. Również ogranicza rozwój chwastów. Polecamy sadzenie jej wśród innych upraw.

  • Jest bardzo dobrym przedplonem dla truskawek. Już po czterech miesiącach uprawy aksamitki, populacja chorobotwórczych nicieni spada o 90%.

  • Aksamitka odstrasza mrówki i mszyce oraz negatywnie wpływa na krety! Zobacz, jak przygotować wyciąg z aksamitki.

  • Aksamitka wabi owady pożyteczne, stanowiąc dla nich pokarm i schronienie.

Polecane gatunki

Zdjęcia tytułowe: Etienne GONTIER, Sussie Nilsson, Volker L., Magda M./Pixabay