Aksamitka (Tagetes) to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Występuje w ponad 40 gatunkach. Jako roślina dzika, porasta kontynenty ameryki w strefie klimatu tropikalnego i umiarkowanego ciepłego. W Polsce niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne, kwitnące od połowy czerwca do października. Kwiaty występują są w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwono-brązowym.

Warunki uprawy aksamitki

Jest to roślina światłolubna. Dobrze rośnie na ekspozycjach południowych i zachodnich. Jest łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i przepuszczalnych. Podlewanie - umiarkowane (nie zalewać).

Rozmnażanie aksamitki

I sposób - w kwietniu lub w maju nasiona aksamitki wysiewamy wprost do gruntu lub przygotowujemy rozsadę w pojemnikach.

II sposób - pozostawiona do późnej jesieni w donicy czy na rabacie, roślina rozsiewa nasiona, które doskonale zimują. W następnym sezonie wystarczy je tylko przenieść na miejsce stałe.

W przypadku, gdy mamy gotową rozsadę, to najlepiej jest wysadzić ją do gruntu w drugiej połowie maja, ze względu na występujące wcześniej przymrozki.

Zastosowanie aksamitki

Aksamitka polecana jest na obwódki rabat, jak również na same rabaty. Doskonale znosi uprawę w pojemnikach (polecana na balkony i tarasy). Jest to roślina trwała, dlatego chętnie jest sadzona w parkach, skwerach i przy chodnikowych pasach zieleni. Bardzo często, też uprawiana jest w wiejskich i przydomowych ogródkach.

Jest to roślina jadalna, polecana do sałatek, a także do ozdabiania potraw.

Ważne!

  • To roślina allelopatyczna. Jej olejki eteryczne wykorzystuje się w ogrodnictwie. Aksamitka posadzona co kilka lat w warzywniaku, skutecznie zwalcza nicienie glebowe, pasożytujące na roślinach. Dodatkowo specyficzny zapach aksamitek odstrasza szkodliwe owady, a nawet gryzonie. Również ogranicza rozwój chwastów. Polecamy sadzenie jej wśród innych upraw.
  • Aksamitka jest bardzo dobrym przedplonem dla truskawek. Już po czterech miesiącach uprawy aksamitki, populacja chorobotwórczych nicieni spada o 90%.
  • Aksamitka odstrasza mrówki i mszyce oraz negatywnie wpływa na krety. Zobacz, jak przygotować wyciąg z aksamitki.
  • Aksamitka wabi owady pożyteczne, stanowiąc dla nich pokarm i schronienie.

Polecane odmiany aksamitki

  • Aksamitka niska (Tagetes patula nana)
  • Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula)
  • Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia)
  • Aksamitka wyniosła (Tagetes erecta)
  • Aksamitka drobna (Tagetes minuta)

fot. Sumeja, Majoros Attila (www.sxc.hu)