Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje na terenie Meksyku i północnych regionach Ameryki Południowej. Aksamitka ma kępiasty, zwarty pokrój i dorasta zwykle do 15-30 cm wysokości. Liście są drobne, wąskie i głęboko powcinane a kwiaty języczkowate tworzą koszyczki o śr. 1,5-2 cm.

Roślina kwitnie od lipca do października. Kwiaty w zależności od odmiany mogą przybierać barwę od jasnożółtej do ciemnopomarańczowej. Gatunek ten wydziela intensywny, dla wielu osób nieprzyjemny zapach.

Uprawa aksamitki wąskolistnej

Roślina jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Jest odporna na susze i chłodne temperatury. Preferuje stanowiska jasne i słoneczne, ale może rosnąć również w półcieniu.

Optymalne podłoże jest żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie suche - ale aksamitka jest dość tolerancyjna względem warunków glebowych.

Nasiona najlepiej wysiewać na początku kwietnia do inspektu a na miejsce stałe wysadzać po "Zimnej Zośce". Gatunek ten dobrze znosi nawet kilkukrotne przesadzanie.

Zobacz także: Wysiew nasion jednorocznych

W czasie sezonu wegetacyjnego (szczególnie tuż przed, i w czasie kwitnienia) warto ją dokarmiać nawozami o niskiej zawartości azotu. Do innych podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie.

Zastosowanie

Aksamitkę warto sadzić na obrzeżach rabat, chodników i ścieżek. Ze względu na nieduże wymagania wodne z powodzeniem sprawdza się również na skalniakach i suchych glebach. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Jest chętnie sadzona w ogrodach typu wiejskiego.

Polecane odmiany aksamitki:

  • 'Ursula' - o tradycyjnych złoto-pomarańczowych kwiatach;
  • 'Gem' - o drobniejszych, obfitych kwiatach;
  • 'Red gem' - o drobniejszych, obfitych złoto-pomarańczowych kwiatach;