Logo
Logo
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Zasady podlewania roślin ogrodowych

Podlewanie roślin wydaje się być najprostszym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie. Większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że może to robić źle. Dowiedz się, jak nie należy podlewać roślin w Twoim ogrodzie.

Woda jest dla roślin niezbędnym czynnikiem, decydującym nie tylko o jej zdrowiu i silnym wzroście, ale i o życiu. Najważniejszą czynnością przy pielęgnowaniu roślin jest dostarczanie im wody. Wbrew powszechnym opiniom podlewanie roślin w ogrodzie nie jest łatwe. Bez podstawowej wiedzy można popełnić wiele błędów, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do zamierania roślin.

Kiedy podlewać rośliny ogrodowe?

Rośliny ogrodowe należy podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem.

  • Poranne podlewanie roślin ogrodowych - w godzinach porannych nie jest jeszcze gorąco, po podlaniu rośliny zdążą obeschnąć przed nadchodzącymi upałami;
  • Wieczorne podlewanie roślin ogrodowych - przed zachodem i po zachodzie słońca temperatura spada, a słońce nie powoduje już oparzeń. Po całym dniu rośliny są spragnione wody.

Jak nie podlewać roślin ogrodowych?

Błędy przy podlewaniu zdarzają się nie tylko początkującym i niedoświadczonym ogrodnikom. Warto poznać podstawowe zasady, aby błędy w podlewaniu nie odbiły się niekorzystnie na kondycji naszych roślin. Gdy je poznamy, na pewno podlewanie będziemy wykonywać właściwie.

do najczęstszych błędów należy:

  • podlewanie w czasie upałów,
  • częste podlewanie zbyt małą ilością wody,
  • podlewanie zbyt silnym strumieniem i moczenie liści.

Nie podlewaj roślin często i mało!

Częste podlewanie niewielkimi ilościami wody powoduje, że woda dostępna jest dla roślin jedynie w górnej warstwie gleby. Nie należy podlewać roślin często i mało, gdyż woda nie przesiąka do głębszych warstw.. Rośliny nie tworzą głębokiego systemu korzeniowego, nie sięgają do głębszych warstw, gdyż pobierają wodę z płytkich warstw. Niestety płytkie warstwy gleby szybko wysychają.

W przypadku niedoboru wody roślina cierpi z powodu suszy, ale nie może pobrać wody z głębszych warstw, gdyż jej system korzeniowy tam nie sięga - zresztą przy mało obfitym podlewaniu woda tam po prostu nie dociera. Jeśli przez parę dni nie będziemy mogli podlać roślin, bardzo prawdopodobne jest, że uschną albo ulegną znacznym uszkodzeniom.

Rośliny powinno podlewać się rzadko, a obficie, dzięki czemu woda wsiąka w glebę i przemieszcza się do głębszych warstw, które zachowują wilgoć dostępną dla roślin znacznie dłużej. W takich warunkach system korzeniowy roślin będzie głęboki i w razie suszy będzie pobierał wodę z głębszych warstw gleby.

Podlewanie roślin ogrodowych
Przy podlewaniu delikatnych roślin ogrodowych - np. kwiaty, rośliny ozdobne o delikatnych liściach, róże, krzewy liściaste warto poświęcić trochę więcej czasu i podlewać je delikatnie.

Nie podlewaj roślin silnym strumieniem wody!

Nie należy podlewać roślin silnym strumieniem wody, gdyż może to doprowadzić do uszkodzeń i rozdarć kwiatów i liści. Mimo, że uszkodzenia te wydają się niewielkie to wpływają na zmniejszenie dekoracyjności roślin. Rozdarte tkanki są bardzo często źródłem infekcji grzybowej. Warto kupić konewkę i delikatnie podlewać rośliny. Będzie to o wiele bardziej pracochłonne, jednak rośliny odwdzięczą się pięknym wyglądem i obfitym kwitnieniem.

Nie mocz liści podczas podlewania!

Podczas podlewania roślin ogrodowych często nie da się uniknąć zmoczenia liści, jednak powinno zachować się ostrożność i w miarę możliwości nie moczyć liści. Gdy tylko jest to możliwe, należy strumień wody skierować na ziemię pod roślinami i unikać lania wody po liściach. Niektóre rośliny są na to szczególnie wrażliwe, np. pomidory. Mokre liście stwarzają dogodne warunki chorobom grzybowym.

podlewanie roślin fot. Gardena
Ciekawym rozwiązaniem podlewania kwiatów doniczkowych, rabat czy grządek warzywnych może być system podlewania kropelkowego podłączany do węża ogrodowego. Na zdjęciu Gardena micro drip system.

Nie podlewaj roślin w czasie upałów!

W lecie bardzo często temperatura sięga nawet 30ºC w cieniu. Wydaje nam się, że właśnie wtedy rośliny potrzebują wody. Bardzo często właśnie wtedy sięgamy po wąż ogrodowy i spryskujemy rośliny lekką mgiełką i obficie podlewamy. Jednak, jest to błąd - nie należy podlewać roślin ogrodowych w czasie upałów!

Krople wody na liściach roślin działają jak "małe soczewki" - skupiają promienie słoneczne, powodując oparzenia liści, a w skrajnych przypadkach nawet brązowe wypalone plamy. Takie uszkodzenia liści to "wrota infekcji" dla różnych patogenów - czynników chorobotwórczych (bakterie i grzyby). W dodatku przy wysokiej temperaturze rośliny nastawiają się na oszczędzanie wody, a nie jej pobieranie, więc nawet z dostarczonej im wody korzystają mniej efektywnie.

podlewanie ogrodu fot. Gardena
Jeśli nie chcesz biegać po ogrodzie z konewką lub wężem ogrodowym rozwiązaniem może być system automatycznego podlewania - na zdjęciu zraszacz wynurzalny Gardena Aquacontou.

Tekst: Reakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: fot. Ryan McGuire Pixabay

Może to Cię zainteresuje...
Pokaż więcej (8)
Pielęgnacja ogrodu
Temat miesiąca
Pielęgnacja ogrodu
Partner:
Partner
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.