Woda jest dla roślin niezbędnym czynnikiem, decydującym o ich życiu, zdrowiu i silnym wzroście. Dostarczanie im jej to najważniejsza czynność w pielęgnacji ogrodu. Wbrew powszechnym opiniom podlewanie roślin wcale nie jest takie łatwe. Bez podstawowej wiedzy na ten temat można popełnić wiele błędów, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do zamierania roślin!
Kiedy podlewać rośliny ogrodowe?
Rośliny ogrodowe należy podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem.
» Poranne podlewanie roślin ogrodowych – w godzinach porannych nie jest jeszcze zbyt gorąco, a po podlaniu rośliny zdążają obeschnąć przed nadchodzącymi upałami;
» Wieczorne podlewanie roślin ogrodowych – przed zachodem i po zachodzie słońca temperatura spada, a słońce nie powoduje już oparzeń. Dodatkowo po upalnym dniu rośliny są spragnione wody.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
4 główne błędy przy podlewaniu roślin!
Zdarzają się one nie tylko początkującym i niedoświadczonym ogrodnikom dlatego warto poznać podstawowe zasady podlewania. Gdy je zrozumiemy i zapamiętamy, podlewanie na pewno będzie wykonywane właściwie.
Błąd 1 – Nie podlewaj roślin często i mało!
Częste podlewanie niewielkimi ilościami wody powoduje, że woda dostępna jest dla roślin jedynie w górnej warstwie gleby – nie przesiąka do głębszych jej warstw. Rośliny nie wytwarzają wtedy naturalnego systemu korzeniowego (sięgającego głębiej do ziemi), tylko płytki, który jest wrażliwy na nawet bardzo krótkie okresy suszy.
Płytkie warstwy gleby szybko wysychają i jeśli przez parę dni nie będziemy podlewali roślin o płytkim systemie korzeniowym, bardzo prawdopodobne, że szybko one uschną albo ulegną znacznym uszkodzeniom.
Błąd 2 – Nie podlewaj roślin silnym strumieniem wody!
Nie należy podlewać roślin silnym strumieniem wody, gdyż może to doprowadzić do uszkodzeń i rozdarć kwiatów i liści. Mimo, że takie uszkodzenia wydają się niewielkie, to wpływają na zmniejszenie dekoracyjności roślin. Rozdarte tkanki są również bardzo często źródłem infekcji grzybowej. Warto kupić konewkę i delikatnie podlewać rośliny. Będzie to o wiele bardziej pracochłonne, jednak rośliny odwdzięczą się pięknym wyglądem i obfitym kwitnieniem.
Fot. Chris Bloom |
Przy podlewaniu delikatnych roślin ogrodowych (np. róż, krzewów liściastych o cienkich gałązkach) warto poświęcić trochę więcej czasu i podlewać je delikatnie. |
Błąd 3 – Nie mocz liści podczas podlewania!
To hasło może wydawać się dziwne i nielogiczne, ale to prawda – podczas podlewania roślin ogrodowych, gdy tylko jest to możliwe, powinniśmy się starać kierować strumień wody na ziemię, pod rośliny. Istnieje wiele gatunków roślin, które są szczególnie wrażliwe na moczenie liści (np. pomidory). Dodatkowo mokre liście stwarzają dogodne warunki chorobom grzybowym.
Ciekawym rozwiązaniem podlewania kwiatów doniczkowych, rabat czy grządek warzywnych może być system podlewania kropelkowego podłączany do węża ogrodowego. |
Błąd 4 – Nie podlewaj roślin w czasie upałów!
W lecie bardzo często temperatura sięga nawet 30ºC w cieniu. Wydaje nam się, że właśnie wtedy rośliny potrzebują wody. Bardzo często właśnie wtedy sięgamy po wąż ogrodowy i spryskujemy rośliny lekką mgiełką i obficie podlewamy. Jest to błąd! Nie należy podlewać roślin ogrodowych w czasie upałów!
Krople wody na liściach roślin działają jak "małe soczewki" – skupiają promienie słoneczne, powodując oparzenia liści, a w skrajnych przypadkach nawet brązowe wypalone plamy. Takie uszkodzenia liści to "wrota infekcji" dla różnych czynników chorobotwórczych (bakterie i grzyby). W dodatku przy wysokiej temperaturze rośliny nastawiają się na oszczędzanie wody, a nie jej pobieranie, więc nawet z dostarczonej im wody korzystają mniej efektywnie.
Jeśli nie chcesz biegać po ogrodzie z konewką lub wężem ogrodowym rozwiązaniem może być system automatycznego podlewania – na zdjęciu przykład zraszacza wynurzalnego. |
Tekst: Reakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: goffkein / Depositphotos, Ryan McGuire / Pixabay, zdjęcia w tekście: "Watering The Garden" / Chris Bloom / CC BY-SA 2.0