Pomidor uprawny jest warzywem jednorocznym, z rodziny psiankowatych. Pomidory spożywa się na surowo oraz w daniach na ciepło. Wytwarza się z nich sok, przecier, koncentrat i keczup.

Ciekawostką jest to, że jeszcze w ubiegłym wieku jego owoce, uważano za trujące i hodowano pomidory wyłącznie jako rośliny ozdobne. Dzisiaj pomidor jest jednym z najczęściej uprawianych warzyw na świecie.

Ojczyzną pomidora jest Ameryka Południowa. Dzikie formy tej rośliny można spotkać jeszcze dziś w Peru,na wyspach Kanaryjskich i na Filipinach.

W języku Azteków, zamieszkujących tereny Meksyku, pomidor był nazywany "tomatl". Włosi nawyzali go "pomodori" czyli - "złote jabłko", a francuzi nazwali go "jabłkiem miłości", gdyż przypisywano mu właściwości afrodyzjakalne.

Uprawa pomidora

Pomidory można uprawiać w gruncie, szklarni oraz w tunelach foliowych. Uprawa najlepiej udaje się na glebach przepuszczalnych, ciepłych i zasobnych w próchnicę.

Do uprawy w gruncie należy wybrać miejsce osłonięte i dobrze nasłonecznione. Glebę pod uprawę pomidorów należy głęboko przekopać i wzbogacić dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem.

Dobrą rośliną, po której można uprawiać pomidor to bób, groch, fasola, ogórek, marchew, seler naciowy i seler korzeniowy, pietruszka naciowa i pietruszka korzeniowa, kalarepa oraz sałata.

Do uprawy w dużych donicach lub pojemnikach na balkonach doskonale nadają się pomidory koktajlowe.

Pomidor zaliczany jest do grupy warzyw psiankowatych. Pozostałe rośliny to:
papryka roczna (Capsicum annum), bakłażan (oberżyna) (Solanum mellongena) oraz ziemniak (Solanum tuberosum).

Wszystkie te rośliny należą do rodziny psiankowatych (Solanaceae).