Logo
Logo
63
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Ręczne zapylanie kwiatów warzyw

Owady zapylające niechętnie pełnią swoją funkcję podczas chłodnej i wietrznej pogody oraz w uprawach pod osłonami. Zapylaj więc ręcznie warzywa rosnące pod osłonami lub w wietrznych miejscach. 

 

Które warzywa można zapylać samodzielnie?

Rośliny, którym możemy pomóc w zapyleniu to takie, które mają osobno kwiaty męskie i żeńskie (są rozdzielnopłciowe). Są to np.:

Zapylać można też oczywiście rośliny o kwiatach obupłciowych (czyli mających w jednym kwiecie zarówno męskie jak i żeńskie organy płciowe). Często rosną one w tunelach lub szklarniach, gdzie owady zapylające mają trudniejsze zadanie w dotarciu do nich. Są to np.:

Jak zapylać kwiaty warzyw?

Użyj pędzelka o miękkim włosiu i nabierz nim pyłek z pylników kwiatów męskich (wystarczy nim dotknąć kilka razy pylników). Następnie "posmaruj" pędzelkiem z pyłkiem słupek w kwiecie żeńskim. U kwiatów rozdzielnopłciowych w okwiecie kwiatu żeńskiego, jest to charakterystyczne zgrubienie w jego środku.

Niektórzy radzą po prostu zerwać pylniki kwiatów męskich i przyłożyć je do kwiatów żeńskich – jest to zajęcie czasochłonne i wymagające precyzji ale bardzo skuteczne.

U kwiatów obupłciowych sprawa jest ułatwiona, ponieważ potrzebują one pyłku z jakiegokolwiek innego kwiatu. Zbierz go za pomocą małego pędzelka lub patyczka kosmetycznego i przenieś na każdy kwiat.

Niedługo po tym jak wykonasz zabieg zapylania, płatki kwiatu opadną i owoc zacznie szybko się rozwijać!

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Jerry Nettik, U. Leone/Pixabay

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

20-02-2020 08:09

wystarczy mieć wokół warzywnika zachwaszczony trawnik, na którym wciąż coś kwitnie. Pszczoły chętnie odwiedzą pobliski warzywnik

Gość Ewa

14-02-2020 12:21

a do tego na początku kwitnienia BIOPOLIN - super środek. Przyciąga pszczoły jak magnes.

Gość Rysiek

10-10-2019 08:07

Zamiast ręcznej roboty, można zakupić ul. Trzmiele do zapylania. Stosujemy to pod osłonami u nas, a kuzyn w uprawach polowych cukinii własnie. Przykładowo: https://trzmiel.pl/ No chyba, że na prawdę pogoda jest już taka, że nic nie wystawia skrzydeł za ul.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu