Logo
Logo

Ręczne zapylanie kwiatów warzyw | Jakie gatunki tego potrzebują?

Owady zapylające niechętnie pełnią swoją funkcję podczas chłodnej i wietrznej pogody oraz w uprawach pod osłonami. Zapylaj więc ręcznie warzywa rosnące pod osłonami lub w wietrznych miejscach. Ręczne zapylanie kwiatów wcale nie jest trudne!

Spis treści
Gatunki warzyw, które warto zapylać ręcznie Jak ręcznie zapylać kwiaty?

Które warzywa można zapylać samodzielnie?

Rośliny, którym możemy pomóc w zapyleniu to takie, które mają osobno kwiaty męskie i żeńskie (są rozdzielnopłciowe). Są to np.:

Zapylać można też oczywiście rośliny o kwiatach obupłciowych (czyli mających w jednym kwiecie zarówno męskie jak i żeńskie organy płciowe). Często rosną one w tunelach lub szklarniach, gdzie owady zapylające mają trudniejsze zadanie w dotarciu do nich. Są to np.:

Preparat wabiący owady zapylające
Preparat wabiący owady zapylające
Atraktant dla pszczół – poprawia zapylenie kwiatów. Preparat do opryskiwania kwitnących roślin uprawnych w celu zwiększenia ich atrakcyjności dla owadów zapylających, głównie pszczoły miodnej. Stosowanie Biopolinu na kwiaty roślin uprawnych zwiększa intensywność oblotu owadów i w konsekwencji wpływa na efektywniejsze zapylanie. Prowadzi to do istotnego zwiększenia plonu i poprawy jego jakości.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak zapylać kwiaty warzyw?

  • Użyj pędzelka o miękkim włosiu i nabierz nim pyłek z pylników kwiatów męskich (wystarczy nim dotknąć kilka razy pylników). Następnie "posmaruj" pędzelkiem z pyłkiem słupek w kwiecie żeńskim. U kwiatów rozdzielnopłciowych w okwiecie kwiatu żeńskiego, jest to charakterystyczne zgrubienie w jego środku.
  • Niektórzy radzą po prostu zerwać pylniki kwiatów męskich i przyłożyć je do kwiatów żeńskich – jest to zajęcie czasochłonne i wymagające precyzji, ale bardzo skuteczne.
  • U kwiatów obupłciowych sprawa jest ułatwiona, ponieważ potrzebują one pyłku z jakiegokolwiek innego kwiatu. Zbierz go za pomocą małego pędzelka lub patyczka kosmetycznego i przenieś na każdy kwiat.
  • Niedługo po tym jak wykonasz zabieg zapylania, płatki kwiatu opadną i owoc zacznie szybko się rozwijać!

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Jerry Nettik, U. Leone / Pixabay

Autor
Ręczne zapylanie kwiatów warzyw | Jakie gatunki tego potrzebują?
Ręczne zapylanie kwiatów warzyw | Jakie gatunki tego potrzebują?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

20-02-2020 08:09

wystarczy mieć wokół warzywnika zachwaszczony trawnik, na którym wciąż coś kwitnie. Pszczoły chętnie odwiedzą pobliski warzywnik

Gość Ewa

14-02-2020 12:21

a do tego na początku kwitnienia BIOPOLIN - super środek. Przyciąga pszczoły jak magnes.

Gość Rysiek

10-10-2019 08:07

Zamiast ręcznej roboty, można zakupić ul. Trzmiele do zapylania. Stosujemy to pod osłonami u nas, a kuzyn w uprawach polowych cukinii własnie. Przykładowo: https://trzmiel.pl/ No chyba, że na prawdę pogoda jest już taka, że nic nie wystawia skrzydeł za ul.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_warzywnik_i_sad
NAJNOWSZE TREŚCI