Cukinia / Kabaczek Cucurbita pepo convar. giromontiina

Cukinia Kabaczek giromontiina, fot. Alex Fox - Pixabay
Cukinia / Kabaczek (Cucurbita pepo convar. giromontiina) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
27
Gleba: żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: żółte
Kwiaty: duże, lejkowate
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Owoce: podłużne, owalne, jadalne
Pokrój: płożący, pokładający się, rozłożysty, krzaczkowaty
Przydatność do spożycia: owoce, kwiaty
Wysokość: 80 cm / długość 3 m
Okres kwitnienia: IV, V
Kolor owoców: zielone, żółte
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina jadalna

Cukinia (Cucurbita pepo convar. giromontiina) to roślina jednoroczna zaliczana do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Jest odmianą botaniczną dyni zwyczajnej i często bywa nazywana kabaczkiem, przy czym warto wiedzieć, że są traktowane jako dwie różne rośliny.

Cukinia i kabaczek pochodzą od dyni zwyczajnej, ale różnią się od siebie pokrojem, dlatego w praktyczne bywają uznawane za dwa różne gatunki. Cukinia ma krzaczasty pokrój i osiąga ok. 60-80 cm wys. i 1 m szerokości. Jej liście duże, mocno powcinane i osadzone na dłuższych ogonkach, wyrastających ze skróconego pędu. Kabaczek to roślina płożąca (czasem pnąca) osiągająca do 3 m długości. Posiada mniejsze, słabiej powcinane liście. Obie rośliny są w całości pokryte szorstkimi włoskami

Cukinia i kabaczek zakwitają w czerwcu wytwarzając w kątach liści żółte, kielichowate i jadalne kwiaty, z których latem rozwijają się pękate, wydłużone, mięsiste owoce, pokryte cienką skórką, która może być zielona, żółta lub pomarańczowa (cukinia ma je z reguły dłuższe i smuklejsze). Wewnątrz owocu znajdują się liczne, płaskie, duże nasiona.

Wymagania i uprawa

Wymagania uprawowe cukinii i kabaczka są podobne oraz dość wysokie. Obie rośliny oczekują bardzo ciepłego, zacisznego i słonecznego stanowiska oraz próchniczego, żyznego (najlepiej wzbogaconego kompostem) i stale lekko wilgotnego podłoża. Pod ich uprawę nie nadają się gleby zimne, ciężkie i mokre, a także stanowiska po innych dyniowatych (płodozmian).

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

W naszym klimacie rośliny uprawia się najczęściej z rozsady, przygotowanej wcześniej pod osłonami i wysadzanej na miejsce stałe po minięciu wiosennych przymrozków. W cieplejszych rejonach kraju nasiona można też wysiewać wprost do gruntu (punktowo) po 15 maja.

Rośliny dobrze jest też uprawiać na podłożu wyściółkowanym ciemną włókniną, która zabezpieczy glebę przed wysychaniem i rozwojem chwastów oraz pozwoli jej szybciej się ogrzać.

Zastosowanie

Owoce cukinii i kabaczka są bogate w sole mineralne (min. fosfor, magnez, wapń, potas) i witaminy (min. wit. C). Młode, pokryte są delikatną skórką i można spożywać w całości po krótkim obsmażeniu np. w sałatkach. Z dojrzałych owoców po usunięciu nasion, można przygotowywać rozmaite potrawy gotowane (np. leczo) lub pieczone (nadziewana cukinia).

Warzywa nadają się też do marynowania.

Polecane odmiany

  • Kabaczek: 'Złoty Cepelin', 'Lungo Bianco', 'Long White Bush 2'
  • Cukinia: 'Astra Polka', 'Soraya', 'Atena Polka', 'Goldena'


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Alex Fox, Cornell Frühauf, Antonio Jose Cespedes, Alexey Hulsov/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści