Warzywa dyniowate: ogórek, dynia, cukinia, patison, melon, arbuz

Warzywa dyniowate: gatunki i uprawa fot. Else Siegel - Pixabay

Warzywa dyniowate są bardzo popularne w przydomowych warzywnikach. Najczęściej spotyka się ogórek, dynię oraz cukinię. W przydomowej szklarni można uprawiać także melony i arbuzy. Dowiedz się jakie wymagania mają te rośliny.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
75
Spis treści
Które warzywa zaliczymy do dyniowatych? Jakie wymagania mają warzywa dyniowate? Dlaczego płodozmian jest ważny w uprawie warzyw dyniowatych? Jak uprawiać warzywa dyniowate? Z siewu do gruntu czy z rozsady? Jak dbać o warzywa dyniowate?

Uprawa warzyw dyniowatych w ogrodzie

Warzywa dyniowate należą do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Odznaczają się długimi łodygami, które płożą się lub wspinają za pomocą pędów bocznych przekształconych w wąsy.

Najczęściej uprawianymi warzywami dyniowatymi są ogórek, dynia oraz cukinia. Melon oraz arbuz są uprawiane znacznie rzadziej, gdyż wymagają uprawy pod osłonami. Bardzo rzadko w domowych warzywnikach pojawia się patison.

Częścią jadalną warzyw dyniowatych są owoce, a czasem też nasiona (dynia).

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Do warzyw dyniowatych zaliczamy:

Wymagania warzyw dyniowatych

Warzywa dyniowate pochodzą z ciepłych rejonów świata, w związku z czym mają wysokie wymagania cieplne. Arbuz i melon powinny być uprawiane pod osłonami, a reszta warzyw dyniowatych doskonale rośnie w gruncie. Optymalna temperatura do wzrostu wynosi 20 - 28°C. Długotrwałe spadki temperatury do 4°C powodują uszkodzenia roślin.

Spadki temperatury do 0°C powodują całkowite zamieranie roślin!

Warzywa dyniowate: gatunki i uprawa fot. Couleur - Pixabay
Fot. Couleur/Pixabay

Wymagania wodne warzyw dyniowatych są duże, gdyż rośliny te tworzą stosunkowo niewielki system korzeniowy, a tworzą bardzo dużą masę liści i wiele owoców. Należy podlewać je podczas całego okresu wegetacji.

Wszystkie dyniowate mają wysokie wymagania pokarmowe! Powinny być uprawiane w pierwszym roku po oborniku, a w trakcie sezonu nawożone głównie nawozami mineralnymi. Gleba w ogrodzie powinna dla roślin dyniowatych być zasobna w składniki pokarmowe i próchnicę. Nie lubią gleb ciężkich i podmokłych.

Płodozmian

Warzywa dyniowate są roślinami jednorocznymi. Nie mają szczególnych preferencji co do przedplonu. Mogą być uprawiane po większości roślin. Nie powinny być uprawiane na tym samym miejscu częściej niż co 4 lata. Dobrym przedplonem dla warzyw dyniowatych jest cebula, sałata oraz rzodkiewka.

Z siewu czy z rozsady?

Rośliny te można uprawiać z siewu (dynia, ogórek, cukinia) lub z rozsady (dynia, ogórek, cukinia, patison, melon, arbuz).

  • Nasiona wysiewa się po majowych przymrozkach – po 15 maja.
  • Rozsadę należy założyć już w kwietniu. Cały czas produkcji rozsady trwa około 5 tygodni. W tym okresie roślinom należy zapewnić wysoką wilgotność podłoża oraz stałą temperaturę (24-28°C do wschodów, 20-25°C po wschodach w dzień, 16-20°C po wschodach w nocy). Na miejsce stałe rozsadę wysadza się po 15 maja. Arbuz i melon powinny być uprawiane pod osłonami.

Warzywa dyniowate gatunki i uprawa - kolaż
Fot. Susanne Jutzeler, suju-foto, Alexei Hulsov, Pun Kaset, Jacques Tiberi, マサコ アーント/Pixabay

Nasiona warzyw najlepiej kupować na przełomie stycznia i lutego. Centra ogrodnicze po zimowym odpoczynku wznawiają swoją działalność już w marcu. Nie należy kupować nasion na wagę! Należy wybierać nasiona renomowanych producentów. Powinny być szczelnie zapakowane w torebki, na których poza nazwą gatunku i odmiany są informacje o terminie wysiewu, wielkości rośliny, pielęgnacji i terminie zbioru.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Rozsadę należy kupować jedynie w sprawdzonych centrach ogrodniczych lub wyprodukować ją samemu. Uprawa rozsady w warunkach domowych nie jest trudna. Nie należy kupować rozsady z niewiadomego źródła (np. na bazarach). Nie mamy wtedy pewności co do odmiany rośliny oraz jej zdrowotności.

Pielęgnacja warzyw dyniowatych

Pielęgnacja warzyw dyniowatych nie jest bardzo pracochłonna, gdyż dzięki ich dużym liściom rozwój chwastów jest ograniczony. Wymagają jednak częstego podlewania oraz nawożenia.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Else Siegel/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Dynia piżmowa Cucurbita moschata

Tykwa pospolita Lagenaria siceraria

Cukinia / Kabaczek Cucurbita pepo convar. giromontiina

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści