Kawon, znany bardziej pod nazwą arbuz zwyczajny to jednoroczna roślina należąca do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Rejonem pochodzenia arbuza jest Afryka, ale jest uprawiany w wielu krajach o ciepłym klimacie.

Roślina ma najczęściej pokrój płożący i dorasta do 2-3 długości. Na okrągłych łodygach wyrastają sercowate i powcinane liście osadzone na ogonkach. Z kolei w węzłach liściowych pojawiają się wąsy czepne.

Kwiaty są niewielkie, niepozorne i wyrastają w kątach liści. Najpierw pojawiają się kwiaty męskie a po kilku dniach wyrastają kwiaty żeńskie. Owocem jest jagoda ze słodkim miąższem barwy białej, różowej, pomarańczowej lub żółtej.

Uprawa kawonu w Polsce ciągle nie jest rozpowszechniona. To dość pracochłonne i trudne w uprawie warzywo. Mimo, że wyhodowano polskie odmiany, przystosowane do uprawy w polskim klimacie (pod osłonami), roślina ma dość wysokie wymagania. Minimalna temp. wzrostu do ok. 18ºC a optymalna oscyluje w granicach 22-28ºC.

Roślina jest uprawiana wyłącznie z rozsady, którą wysadza się na miejsce stałe pod koniec maja lub na początku czerwca (siew na przełomie marca i czerwca). Podłoże powinno być dobrze przygotowane, żyzne, próchnicze i nawożone obornikiem lub kompostem.

Najlepiej uprawiać kawon w szklarniach lub niskich tunelach. Z zabiegów pielęgnacyjnych istotne jest ściółkowanie. Owoce zbiera się zwykle o połowy sierpnia do połowy września.

Owoce składają się w większości z wody (ok. 92%) i bardzo dobrze gaszą pragnienie. Oprócz tego roślina zawiera niewielką ilość witamin (z grupy B i C) oraz soli mineralnych (potas, wapń, sód, magnez, fosfor, siarka, chlor i inne).

Polecane odmiany:

- "Janosik" i "Złoto Wolicy" przystosowane do uprawy w naszym rejonie