Logo
Logo

Ślimaki w ogrodzie | Skuteczne metody zwalczania ślimaków

Dla wielu ogrodników ślimaki to jedne z najbardziej znienawidzonych szkodników ogrodowych. W czasie wilgotnego lata potrafią szybko pożreć cały warzywnik i kwiaty na rabatach. Na szczęście jest wiele metod ich zwalczania. Poznaj 3 główne sposoby na radzenie sobie z plagą ślimaków w ogrodzie!

Spis treści
Dlaczego ślimaki w ogrodzie to szkodniki? Jak zwalczać ślimaki? 3 metody: 1. Rośliny nielubiane przez ślimaki 2. Pułapki na ślimaki 3. Chemiczne zwalczanie ślimaków

Dlaczego ślimaki to jedne z najgroźniejszych szkodników?

Ślimaki są wszystkożerne, z apetytem zjadają bardzo dużo zielonej materii – pędy, liście, kwiaty, owoce, nasiona, korzenie, bulwy, cebule... Nic nie jest bezpieczne!

Objawy ich żerowania najczęściej widoczne są na liściach – początkowo żerują po obu stronach blaszki liściowej zeskrobując tkanki roślinne, następnie wygryzają nieregularne otwory, potem zjadają nerwy i łodygi aż doprowadzają do zniszczenia całych roślin. Przy masowym wystąpieniu i sprzyjających warunkach atmosferycznych ślimaki mogą zniszczyć całe zasiewy lub wyrządzić znaczne straty w uprawach.

Najczęściej objawy żerowania ślimaków widoczne są w warzywniku i na kwiatowych rabatach, gdyż rosną tam ich ulubione rośliny:

  • spośród roślin ozdobnych szczególnym powodzeniem u ślimaków cieszą się aksamitka, aster chiński, cynia, dalia, lilia, nasturcje, rudbekie i funkie czyli hosty;
  • spośród roślin owocowych najchętniej wybierają maliny, truskawki oraz poziomki;
  • spośród warzyw należy szczególnie uważać na kapustę głowiastą i pekińską oraz sałatę, buraki ćwikłowe i marchew.

ślimak szkodnik fot. PublicDomainPictures

„Ślimak, ślimak pokaż rogi, dam ci sera na pierogi.
Jak nie sera, to kapusty, od kapusty będziesz tłusty”

Ten cytat z dziecięcego wierszyka doskonale oddaje naturę ślimaków.
Zdecydowana większość z nich to żarłoczne szkodniki wielu roślin ogrodowych.

Jak zwalczać ślimaki i jakie metody stosować?

Bez względu na metodę, którą wybierzemy, skuteczne zwalczanie ślimaków w ogrodzie jest niezwykle trudne, gdyż występują one w kilku fazach rozwojowych – jaj, osobników młodych i osobników dorosłych. Większość metod skutecznie eliminuje jedynie osobniki dorosłe, które najłatwiej jest wyłapać.

Sadź rośliny nielubiane przez ślimaki

Ślimaki nie lubią zapachu i smaku niektórych roślin, dlatego warto je posadzić na rabatach aby „chroniły” pozostałe kwiaty, ślimaki będą ich unikać. Odstraszająco na ślimaki działa mydlnica lekarska, macierzanka, majeranek oraz bylica piołun, orlica pospolita, rumianek, ciemierniki, cząber ogrodowy, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop, tymianek, krokosmia, nachyłek, krwawnik i przywrotnik.

Stawiaj pułapki na ślimaki

Ślimaki żerują głównie w nocy, w dzień kryją się w schronieniach. Tą wiedzę można wykorzystać budując pułapkę. Na mokrej ziemi układamy deski, liście i kamienie, tworząc miejsce wilgotne i zacienione w ciągu dnia. Można dodatkowo wyłożyć przynętę na ślimaki – t.j. pokrojoną marchew, jabłka, buraki lub liście sałaty oraz słoik wypełniony piwem. To wszystko sprawi że w ciągu dnia gromadzić się tam będzie mnóstwo ślimaków (do kilkudziesięciu osobników dziennie), które możemy wynieść z dala od naszej działki.

Stosuj chemiczne zwalczanie ślimaków

Jeśli ekologiczne metody zawiodą można zastosować jeden z chemicznych preparatów zwalczających ślimaki – muloskocydów – Mesurol Alimax 02 RB, Ślimax 04 GB, Snacol 05 GB. Preparaty te dopuszczone są do obrotu zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pełna informacja o wszystkich środkach ochrony roślin można znaleźć na stronie internetowej www.minrol.gov.pl 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Alois Grundner / Pixabay

Autor
Ślimaki w ogrodzie | Skuteczne metody zwalczania ślimaków
Ślimaki w ogrodzie | Skuteczne metody zwalczania ślimaków
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl