Bylica piołun Artemisia absinthium

Bylica piołun, fot. foto-pixel_web_de - Depositphotos
Bylica piołun (Artemisia absinthium) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
47
Gleba: przepuszczalna, lekka, małe wymagania glebowe
Kolor kwiatów: żółte
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: drobne, rurkowe
Owoce: niełupka
Pokrój: wyprostowany, kępy, wzniesiony
Przydatność do spożycia: liście, kwiaty
Zapach: cała roślina
Wysokość: 80-100 cm
Okres kwitnienia: VII, VIII
Kolor owoców: brunatne
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: skarpy, nasadzenia naturalistyczne, roślina lecznicza, roślina jadalna, ogrody wiejskie

Bylica piołun (Artemisia absinthium) nazywana po prostu piołunem, to wieloletnia roślina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Występuje w strefie umiarkowanej, w Europie, Azji i krajach śródziemnomorskich. W Polsce spotkać ją możemy na polach, nieużytkach, skarpach, polanach, a w ogrodach często staje się chwastem. Jako zioło pozyskuje się ją ze stanowisk naturalnych jak i upraw.

Łodygi bylicy piołun mają pokrój wzniesiony, rozgałęziony (czasem tworzą kępy) i dorastają do 80-100 cm wysokości. Całą roślinę pokrywają jasne włoski

Liście są zróżnicowane: odziomkowe i dolne są podwójnie lub potrójnie pierzastosieczne, zaś górne pojedynczo lub podwójnie pierzastosieczne. Z wierzchu są szarozielone, a od spodu biało, filcowato owłosione. Dolne liście są ogonkowe, a górne siedzące i ułożone na łodydze skrętolegle.

Piołun wytwarza drobne kwiaty rurkowe o średnicy 4 mm i barwie żółtej. Są zebrane w koszyczki, a te z kolei tworzą wiechowaty kwiatostan na szczytach łodyg. Kwitnie od lipca do sierpnia. Owocem jest brunatna niełupka z ciemnymi paskami.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

W dogodnych warunkach bylica piołun tworzy dość długie i mocne rozłogi

Cała roślina charakteryzuje się silnym zapachem.

Wymagania i uprawa

Bylica piołun preferuje stanowiska słoneczne, otwarte (nieosłonięte od wiatru). Dobrze rośnie na przepuszczalnych, lekkich, suchych glebach (nie ma dużych wymagań względem podłoża). Jest zaliczana do roślin sucholubnych. Bylina ta jest mrozoodporna

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy ochrona przed chwastami.

Roślinę rozmnaża się głownie przez podział – dzięki rozłogom, ale można ją również wysiewać. Nasiona wysiewa się jesienią w rozsadniku w rzędy co 20 cm. 

Zbiór piołunu przeprowadza się latem, gdy na roślinie zaczynają pojawiać się pierwsze pąki kwiatostanowe. Ziele można je suszyć w warunkach naturalnych.

Zastosowanie

Roślina ma specyficzny, korzenny aromat i gorzki smak. Piołun pobudza wydzielanie soku żołądkowego, poprawia trawienie i działa rozkurczowo. Jako przyprawa jest używana do nadawania ostrego, gorzkawego smaku sosom i potrawom z mięs.

Uwaga! – nie wolno stosować piołunu w czasie ciąży i karmienia piersią. Bylica piołun zawiera związek tujon, który ma działanie neurotosksyczne (zaburza działanie ośrodkowego układu nerwowego).

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Bylica piołun służy również do produkcji likierów i wódek, np. wermut i absynt (obecnie wyrób absyntu jest zakazany w większości krajów europejskich). W niektórych krajach herbatki z piołunu pije się jak u nas miętę.

Zapach rośliny odstrasza szkodniki roślin, a napary i wyciągi z piołunu można stosować w formie oprysków na mszyce czy przędziorki

Ciekawostki

Jedna z teorii mówi, że nazwa rośliny – absinthium, wzięła się z języka greckiego, ponieważ brzmi ono podobnie do określenia "gorzki, ale pożyteczny". Inna teoria mówi, że słowo to wzięło się od imienia Artemidy – greckiej bogini łowów, księżyca i opieki nad zwierzętami.

Z bylicy piołun można otrzymać żółtooliwkowy barwnik. Sproszkowany piołun można powiesić w woreczkach w szafie, gdyż odstrasza mole i pchły.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: foto-pixel_web_de, MartinaUnbehauen, dabjola, stevanovicigor/Depositphotos


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
24-07-2024 23:53
Komentarz dodany przez Irena Walczak: Dziękuję bardzo dowiedziałam się wszystkiego co chciałam wiedzieć na temat piolunu
Gość Domarad
16-09-2022 21:37
Ja wysiałem piołun (ok 300 nasion) w czerwcu do doniczki. Wzeszły wszystkie, powstał wielki gąszcz. Potem pikowałem, porozsadzałem ok 30 szt największych okazów. Jak sadzonki podrosły do ok. 10-15 cm przesadziłem w połowie sierpnia do ziemi na działce. I się przyjęły, rosną ...
Gość Emililia
23-02-2022 18:59
Czesiek -- Osobiście kupiłam nasiona przez Allegro, ale wiem, że w niektórych centrach ogrodniczych (woj. dolnośląskie;)) można znaleźć małe sadzonki i z doświadczenia polecam nie bawić się w wysiew, ale kupić juz podrośniętą roślinę.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści