Jak działają preparaty ze skrzypu polnego?
Skrzyp polny jest często wykorzystywany w ochronie roślin, a sporządzone z niego odwary, napary, wyciągi i gnojówki są bardzo łatwe do samodzielnego przygotowania. Można je przygotowywać z ziela świeżego jak i suszonego (gdzie 1 kg ziela świeżego odpowiada ok. 200 g suszu).
W roślinie tej znajdziemy substancje biologicznie czynne takie jak flawonoidy, saponiny, alkaloidy, fitosterol, substancje odżywcze – kwasy organiczne i dużo soli mineralnych w tym najważniejszej – krzemionki (dwutlenek krzemu). Związek ten ma charakterystyczną budowę, która w kontakcie z powłokami komórek żywych, w tym i owadów, rani je i osłabia czym przyczynia się do ich szybszej śmierci.
Kiedy zbierać skrzyp polny?
Roślinę zbieramy niezależnie od pory roku, choć najwięcej interesujących nas składników gromadzi w sierpniu. Nie zbieramy jej korzeni, ani części brunatnych.
Na co stosujemy preparaty ze skrzypu?
- Wyciąg ze skrzypu polnego i fermentująca gnojówka ma właściwości owadobójcze i stosuje się go najczęściej do zwalczania kolonii mszyc i innych szkodników o aparacie gębowym kłująco-ssącym, żerujących na roślinach ogrodowych.
- Wywar ze skrzypu rzadko stosowany jest do zwalczania chorób. Ma raczej działanie zapobiegające i wzmacniające rośliny, wspomagając je w walce z chorobami – np. mączniakami, zgniliznami, rdzami, plamistościami i kędzierzawościami liści.
Jak sporządzać preparaty ze skrzypu?
Doskonale opracowaną tabelę z wytycznymi do sporządzania odpowiednich wywarów czy gnojówek znajdziesz TUTAJ.
Zdjęcia tytułowe: erge i Hans / Pixabay