Jak wyglądają mszyce i jak je zwalczać? Praktyczny poradnik

Jak wyglądają mszyce

Mszyce to bardzo groźne szkodniki roślin ogrodowych i doniczkowych. Nasze drzewa, krzewy, kwiaty jak i rośliny domowe mogą bardzo ucierpieć jeżeli nie zaczniemy walczyć z tymi owadami w odpowiednim momencie. Dowiedz się, jak wyglądają mszyce i jak je zwalczać.

Posłuchaj
00:00
187
Spis treści
Jak wyglądają mszyce? Jakie rośliny atakują mszyce? Jakie są objawy żerowania mszyc? Jak zwalczać mszyce?

Jak wyglądają mszyce?

Mszyce to niewielkie owady osiągające wielkość od 2 do 5 mm. W zależności od gatunku (i fazy rozwoju!) występują formy uskrzydlone lub bezskrzydłe. Owady te mogą być koloru kremowego, zielonego, żółtego, pomarańczowego lub czarnego. Mają okrągławe lub wydłużone ciało ze szpiczasto zakończonym odwłokiem, który po bokach ma dwie krótkie „rurki (tzw. syfony). Młode mszyce nie różnią się wyglądem od osobników dorosłych, są tylko mniejsze.

Mszyce zawsze występują gromadnie, w licznych koloniach (po kilkadziesiąt lub kilkaset osobników!). Żerują najczęściej na młodych pędach, na liściach (zwykle na dolnej stronie blaszki liściowej) lub pąkach kwiatowych. Z czasem opanowują całą roślinę i szybko przenoszą się na sąsiednie. W ciągu jednego sezonu jedna mszyca wydaje kilka lub kilkanaście pokoleń, w każdym po kilkadziesiąt osobników – w krótkim czasie mogą się rozmnożyć do naprawdę dużej liczby, z którą trudno będzie sobie poradzić.

mszyce fot. Luc Viatour CC BY-SA-2.0 Wikimedia Commons
Fot. Luc Viatour/Wikimedia Commons

Jakie rośliny atakują mszyce?

Mszyce to szkodniki "wielożerne". To oznacza, że mogą żerować na różnych roślinach: drzewach, krzewach, pnączach, bylinach, roślinach jednorocznych, cebulowych, warzywach, roślinach sadowniczych oraz roślinach doniczkowych (w domu i na balkonie). Dzielą się również na gatunki jedno- i dwudomowe, czyli takie, które żerują na jednym typie roślin, lub zależnie od fazy rozwojowej można je spotkać na dwóch typach roślin.

Występuje wiele różnych gatunków mszyc różniących się wielkością, kolorem oraz atakowanymi roślinami żywicielskimi, np.:

  • mszyca jabłoniowa – jest zielona i atakuje jabłonie, gruszę, pigwę, głóg czy jarzębinę,
  • mszyca jabłoniowo-babkowa – jest różowo-brązowa, najgroźniejszą mszycą żerującą na jabłoniach,
  • mszyca buraczana – jest czarna, atakuje m.in. buraki ćwikłowe,
  • mszyca różano-szczeciowa – jest czerwona lub zielona, groźna dla róż i roślin zielnych (zależnie od fazy rozwoju),
  • mszyca porzeczkowo-czyściecowa – jest ciemnoszara, atakuje krzewy porzeczek i agrestu oraz sosny pięcioigielne,
  • mszyca kapuścianka – jest kremowa, atakuje wszystkie warzywa kapustne,
  • mszyca pelargoniowa – jest jasno-zielona, atakuje rośliny szklarniowe.

Warto pamiętać!
Nazwa mszycy nie musi określać jedynej rośliny żywicielskiej, np. mszyca burakowa oprócz buraków żeruje także na wielu krzewach ozdobnych i roślinach doniczkowych.

MULTI-INSEKT zwalcza mszyce i inne owady Substral Naturen
MULTI-INSEKT zwalcza mszyce i inne owady | Substral Naturen
Spray na owady Substral MULTI-INSEKT to specjalistyczny środek do zwalczania owadów stworzony na bazie olejów. Jest wyjątkowo wygodny w użyciu. Doskonale nadaje się nie tylko do zwalczania mszyc ale też przędziorków, wełnowców, miseczników czy mączlików szklarniowych. Polecany przede wszystkim do użycia na domowym parapecie i tarasie.
Przejdź do sklepu

Objawy żerowania mszyc

Mszyce pojawiają się w drugiej połowie maja i później w lecie. W wyniku żerowania mszyc rośliny są bardzo osłabione. Przy dużej liczebności mszyc zaatakowane rośliny więdną lub deformują się najmłodsze pędy i liście (skręcają się), a w skrajnych przypadkach zamierają całe rośliny.

Są także gatunki mszyc, które żerują na szyjce korzeniowej, a nawet na korzeniach, jednak rzadko się pojawiają.

Mszyce wysysają soki z roślin, wydzielając przy tym spadź – lepką substancję oklejającą roślinę, na której często pojawiają się czarne grzyby sadzakowe – szpecą one roślinę, utrudniając jej jednocześnie proces fotosyntezy. Mszyce oprócz uszkodzeń powodowanych na roślinach mogą także przenosić różne choroby wirusowe!

Pąk kwiatowy i mszyce (fot. Lauren Mitchell / Flickr / CC) Liść i mszyce (fot. PollyDot / Pixabay)

Mszyce na pąku kwiatowym i zaatakowany, młody liść.

Mszyce na pędzie (fot. Jensbn / CC BY-SA 2.0 / Wikimedia Commons)

Mszyce na pędzie w różnej fazie rozwoju – larwy, bezskrzydłe dzieworódki, owady uskrzydlone.

Jak zwalczyć mszyce?

  • Mszyce nie pojawiają się znikąd – przelatują na nasze rośliny z chwastów lub z zarośli (czasem także od sąsiada). Powinniśmy raz na jakiś czas dokładnie obejrzeć rośliny na obrzeżach ogrodu.

  • Mszyce zwalczamy jak najszybciej – po zauważeniu pierwszych kolonii. Owady rozmnażają się bardzo szybko, dlatego też ważne jest szybkie podjęcie decyzji o zabiegu.

  • Domowe i ekologiczne metody – opryskiwanie wodą z mydłem, wyciągami, odwarami czy gnojówkami z roślin są najczęściej nieskuteczne i niestety zwykle nie unikniemy stosowania chemicznych środków ochrony roślin.

  • Rośliny opryskujemy wodnym roztworem jednego z preparatów – np.: Decis, Calypso, Fastac, Pirmor, Polysect Hobby, Provado Plus, ABC na mszyce, Sumi Alpha, Mospilan. Preparaty na mszyce należy stosować naprzemiennie (Decis tylko raz w sezonie!), przestrzegając zaleceń i dawek podanych przez producenta na etykiecie-instrukcji stosowania dołączonej do opakowania.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia główne: Palex66 / Dreamstime oraz ekamelev, Emphyrio, Meli1670 /Pixabay, Alvesgaspar/Wikimedia Commons

Mrówki i mszyce – wrogowie czy przyjaciele?
mrówki ochraniają mszyce przez biedronką fot. francok35 - Pixabay mszyca wydziela spadź fot. francok35 - Pixabay mszyca są chronione przez mrówki fot. JerzyGorecki - Pixabay
Zobacz galerię (11 zdjęć)
11 zdjęć
Zobacz galerię
10 roślin, których nie lubią mszyce
mięta - kwiat odstrasza mszyce fot. Miguel Pujante - Pixabay nagietek - kwiat odstrasza mszyce fot. Hans Braxmeier - Pixabay aksamitka - kwiat odstrasza mszyce fot. Bru-nO - Pixabay
Zobacz galerię (10 zdjęć)
10 zdjęć
Zobacz galerię
Biedronki na mszyce | Naturalne zwalczanie szkodników
Biedronki zjadają mszyce i inne szkodniki fot. jan.rozehnal.gmail.com - Depositphotos larwa biedronki zjada mszyce fot. Christophe Blouin - Pixabay Biedronka żeruje na mszycy fot. Beverly Buckley - Pixabay
Zobacz galerię (10 zdjęć)
10 zdjęć
Zobacz galerię
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
05-07-2023 13:30
Komentarz dodany przez ToTemat.pl: Dziwne że w trasie nie wspomniał nikt to wrotyczu, który wymorduje wszystkie mszyce a nie uszkodzi w ogóle rośliny.
Gość peroj
14-11-2020 22:37
Uprawiam kilka papryk na balkonie lub parapecie w domu (w zależności od temperatury na zewnątrz). Codziennie usuwam fizycznie od kilku do kilkunastu pomarańczowych mszyc z roślin oraz jaja. Nie chcę pryskać środkami chemicznymi bo takie pryskane to moge kupić w sklepie. Chętnie dowiedzialbym ...
Memusa
26-05-2020 10:22
Też miałem problem z mszycami. Posiadam działkę pod Warszawą, i często wraz z rodziną tam jeździmy. Hodujemy tam truskawki, maliny i porzeczki. Wszystko byłoby świetnie aczkolwiek mszyce, które atakowały roślinki nie dawały nam żyć. Próbowałem już różnych sposobów, lecz ...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści