Logo
Logo
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak poradzić sobie z mszycami?

Zwalczaj mszyce, jak tylko się pojawią - unikniesz wtedy dużych problemów. Owady szybko się rozmnażają i w krótkim czasie atakują inne rośliny.

Już po zauważeniu pierwszych osobników zacznij je niszczyć. Jeśli będziesz zbyt długo zwlekać, to mszyce szybko zaczną się rozmnażać i przeniosą na sąsiednie uprawy. Owady, choć niewielkich rozmiarów, mogą wyrządzić duże szkody. Wysysają soki z młodych miękkich pędów i liści, powodując znaczne osłabienie rośliny.

Naturalnie
Po zauważeniu pierwszych owadów zgnieć je w palcach lub spłucz silnym strumieniem wody. Jeśli to możliwe wytnij fragment rośliny wraz ze szkodnikami i zniszcz! Gdy szkodników jest więcej zastosuj oprysk domowej roboty wyciągiem z czosnku, rozcieńczoną gnojówką z pokrzywy lub wodnym roztworem ogrodniczego mydła potasowego. Skuteczne są także naturalny preparaty: Agricolle lub Emulpar, które kupisz w centrum ogrodniczym.

Chemicznie
Gdy zawiodą metody naturalne, a liczebność szkodnika wciąż będzie się powiększać niezbędne będzie zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin - np. Karate Zeon 050 CS lub Mospilan 20 SP. Stosuj je zachowując środki ostrożności i przestrzegaj zaleceń dotyczących dawki i terminu stosowania - znajdziesz je na etykiecie preparatu.

   
logo BudujemyDom.pl Źródło: magazyn Budujemy Dom 5/2018,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: Catkin - Pixabay.com
Może to Cię zainteresuje...
Pokaż więcej (2)
Ogród na balkonie
Temat miesiąca
Ogród na balkonie
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu