Logo
Logo

Deltam – skuteczny środek na mszyce i inne szkodniki

Deltam to preparat często używany w przydomowych ogrodach służący do walki z powszechnymi szkodnikami zieleni, gryzącymi i ssącymi. Jest dostępny w małych opakowaniach. Warto go mieć pod ręką – na wszelki wypadek. Jest nieodzowny w ochronie warzyw, roślin ozdobnych oraz niewielkich drzew i krzewów. Jak stosować Deltam?

Spis treści
Jak działa Deltam? Jakie szkodniki zwalcza Deltam? Jak stosować Deltam?

Jak działa Deltam?

Deltam to insektycyd zawierający deltametryna (1,5%), związek z grupy pyretroidów. Ma działanie kontaktowe i żołądkowe, z kolei na roślinie działa powierzchniowo – oznacza to, że jest skuteczny zarówno przy kontakcie ze szkodnikami (w czasie oprysku), a także później, gdy szkodniki pojawią się na organie roślinnym potraktowanym preparatem. Do zatrucia dochodzi także w czasie żerowania.

Zaletą środka jest szybkie działanie. Należy do neurotoksyn. Blokuje neuroprzekaźniki, a także hamuje aktywność enzymu acetylocholinesterazy, co konsekwencji prowadzi do paraliżu układu nerwowego i śmierci owadów.

Deltam wykazuje szerokie spektrum zastosowania co oznacza, że zwalcza różne gatunki szkodników. Jest dobrym wyborem dla amarotów, gdyż nie wymaga dużej wiedzy na temat rozpoznawania szkodników.

Jakie szkodniki zwalcza Deltam?

Preparat Deltam często wykorzystuje się w uprawach roślin ozdobnych – od róż po lilie, astry chińskie, kocanki, kocimiętki Fassena i chryzantemy. Ponadto przydaje się w uprawie warzyw w gruncie oraz pod osłonami. Insektycyd znajduje zastosowanie m.in. w ochronie pomidora, ogórka, cukinii, warzyw kapustnych i ziemniaków. Warto go także stosować w sadzie (jabłonie i truskawki).

Uprawy w jakich stosujemy Deltam:

  • Powszechne szkodniki różnych grup roślin: mszyce, mączlik szklarniowy;
  • Szkodniki warzyw: bielinek kapustnik, bielinek rzepnik, stonka ziemniaczana
  • Szkodniki sadów: kwieciak malinowiec, kwieciak jabłkowiec;
  • Szkodniki roślin ozdobnych: skoczek różany, porazik kocankowy, skoczek melisowy.

Jak stosować Deltam?

Deltam stosuje się interwencyjnie, przy zauważeniu szkodników lub śladów ich żerowania. Jest dostępny w różnorodnej formie, od tego zależy sposób aplikacji.

► Detlam AL w formie skondensowanej cieczy należy wymieszać z wodą. Używa się najczęściej opryskiwacza ręcznego lub naramiennego. Dawka zależy od rodzaju roślin i szkodnika. Trzeba sugerować się informacjami zawartymi na opakowaniu produktu. Przykładowo na kwieciaka jabłkowca należy rozrobić 7,5ml preparatu w 7ml wody, na mszyce podobną dawkę (7 ml) miesza się w 10 l wody.

► Deltam w sprayu jest gotowy od razu do użycia. Rośliny dokładnie opryskuje się. Ta forma preparatu jest często stosowana u roślin pokojowych (i tak na czas zabiegu powinno się je przenieść na zewnątrz), na balkonach i tarasach. Ze względu na ograniczoną pojemność (np. 1000 ml) nadaje się do ochrony zieleni na niewielkiej powierzchni. Pojemnik z insektycydem trzyma się w odległości ok. 15-30 cm od rośliny.

Deltam ochrona roślin - owadobójczy - mszyce i inne szkodniki – 30 ml
Deltam – koncetrat – 30 ml | Protect Garden
Preparat Deltam w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego.
Kup online
Deltam ochrona roślin - owadobójczy - mszyce i inne szkodniki – 10 ml
Deltam – koncentrat – 2x5 ml | Protect Garden
Preparat Deltam w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego.
Kup online
Deltam spray ochrona roslin - owadobojczy - mszyce i inne szkodniki - 1000 ml
Deltam AL – spray – 1 l | Protect Garden
Preparat Deltam w formie wygodnego, gotowego do użycia roztworu wodnego.
Kup online
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
  • W czasie jednego sezonu zaleca się wykonać jeden lub dwa zabiegi z użyciem Deltam (w odstępach 7-14 dniowych). Później – jeśli jest taka potrzeba – stosuje się insektycydy zawierające substancję aktywną należącą do innej grupy związków. Dzięki temu organizmy szkodliwe nie nabierają odporności na konkretny związek.

  • Pracę wykonuje się przy bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie.

  • Preparat działa najsilniej w temperaturze poniżej 20ºC (od ok. 12-15ºC). Nie można go stosować w czasie upałów. Poza tym prace zaleca się i tak wykonywać wieczorem, to bezpieczniejsze dla pożytecznych owadów – zapylaczy.

  • W uprawie roślin jadalnych należy zachować okres karencji (czyli czas od oprysku do zbiorów). U truskawki i pomidora wynosi zaledwie trzy dni, u ziemniaków, jabłoni czy kapusty białej 7 dni. Roślin ozdobnych z oczywistych względów nie dotyczy.

  • Na roślinach kwitnących należy unikać stosowania (jeśli to możliwe zaleca się wykorzystać ekologiczne sposoby, np. preparaty z szarego mydła). Rośliny w pojemnikach można opryskać i przenieść do pomieszczenia. Okres prewencji dla zapylaczy (przy pewnych dawkach) wynosi 24 godziny.

Bezpieczne korzystanie z Deltam

Deltam zawiera toksyczną substancję, która może zaszkodzić także człowiekowi. Dlatego prace należy wykonywać z zachowaniem ostrożności i ubioru ochronnego. Nawet jeśli używa się małego spryskiwacza powinno się założyć maskę, rękawice i okulary ochronne. Po zabiegu należy dokładnie umyć ręce.

Jeśli substancja dostanie się do oczu, należy dokładnie je przemyć. W przypadku wystąpienia objawów zatrudnia, trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie można tego bagatelizować.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Michael Reichelt, Ulrike Leone/Pixabay ed.

Autor
Deltam – skuteczny środek na mszyce i inne szkodniki
Deltam – skuteczny środek na mszyce i inne szkodniki
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl