Deltam – skuteczny środek na mszyce i inne szkodniki

Deltam skuteczny srodek na mszyce i inne szkodniki

Deltam to preparat często używany w przydomowych ogrodach służący do walki z powszechnymi szkodnikami zieleni, gryzącymi i ssącymi. Jest dostępny w małych opakowaniach. Warto go mieć pod ręką – na wszelki wypadek. Jest nieodzowny w ochronie warzyw, roślin ozdobnych oraz niewielkich drzew i krzewów. Jak stosować Deltam?

Posłuchaj
00:00
15
Spis treści
Jak działa Deltam? Jakie szkodniki zwalcza Deltam? Jak stosować Deltam?

Jak działa Deltam?

Deltam to insektycyd zawierający deltametryna (1,5%), związek z grupy pyretroidów. Ma działanie kontaktowe i żołądkowe, z kolei na roślinie działa powierzchniowo – oznacza to, że jest skuteczny zarówno przy kontakcie ze szkodnikami (w czasie oprysku), a także później, gdy szkodniki pojawią się na organie roślinnym potraktowanym preparatem. Do zatrucia dochodzi także w czasie żerowania.

Zaletą środka jest szybkie działanie. Należy do neurotoksyn. Blokuje neuroprzekaźniki, a także hamuje aktywność enzymu acetylocholinesterazy, co konsekwencji prowadzi do paraliżu układu nerwowego i śmierci owadów.

Deltam wykazuje szerokie spektrum zastosowania co oznacza, że zwalcza różne gatunki szkodników. Jest dobrym wyborem dla amarotów, gdyż nie wymaga dużej wiedzy na temat rozpoznawania szkodników.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jakie szkodniki zwalcza Deltam?

Preparat Deltam często wykorzystuje się w uprawach roślin ozdobnych – od róż po lilie, astry chińskie, kocanki, kocimiętki Fassena i chryzantemy. Ponadto przydaje się w uprawie warzyw w gruncie oraz pod osłonami. Insektycyd znajduje zastosowanie m.in. w ochronie pomidora, ogórka, cukinii, warzyw kapustnych i ziemniaków. Warto go także stosować w sadzie (jabłonie i truskawki).

Uprawy w jakich stosujemy Deltam:

  • Powszechne szkodniki różnych grup roślin: mszyce, mączlik szklarniowy;
  • Szkodniki warzyw: bielinek kapustnik, bielinek rzepnik, stonka ziemniaczana
  • Szkodniki sadów: kwieciak malinowiec, kwieciak jabłkowiec;
  • Szkodniki roślin ozdobnych: skoczek różany, porazik kocankowy, skoczek melisowy.

Jak stosować Deltam?

Deltam stosuje się interwencyjnie, przy zauważeniu szkodników lub śladów ich żerowania. Jest dostępny w różnorodnej formie, od tego zależy sposób aplikacji.

► Detlam AL w formie skondensowanej cieczy należy wymieszać z wodą. Używa się najczęściej opryskiwacza ręcznego lub naramiennego. Dawka zależy od rodzaju roślin i szkodnika. Trzeba sugerować się informacjami zawartymi na opakowaniu produktu. Przykładowo na kwieciaka jabłkowca należy rozrobić 7,5ml preparatu w 7ml wody, na mszyce podobną dawkę (7 ml) miesza się w 10 l wody.

► Deltam w sprayu jest gotowy od razu do użycia. Rośliny dokładnie opryskuje się. Ta forma preparatu jest często stosowana u roślin pokojowych (i tak na czas zabiegu powinno się je przenieść na zewnątrz), na balkonach i tarasach. Ze względu na ograniczoną pojemność (np. 1000 ml) nadaje się do ochrony zieleni na niewielkiej powierzchni. Pojemnik z insektycydem trzyma się w odległości ok. 15-30 cm od rośliny.

Deltam ochrona roślin - owadobójczy - mszyce i inne szkodniki – 30 ml
Deltam – koncetrat – 30 ml | Protect Garden
Preparat Deltam w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego.
Kup online
Deltam ochrona roślin - owadobójczy - mszyce i inne szkodniki – 10 ml
Deltam – koncentrat – 2x5 ml | Protect Garden
Preparat Deltam w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego.
Kup online
Deltam spray ochrona roslin - owadobojczy - mszyce i inne szkodniki - 1000 ml
Deltam AL – spray – 1 l | Protect Garden
Preparat Deltam w formie wygodnego, gotowego do użycia roztworu wodnego.
Kup online
  • W czasie jednego sezonu zaleca się wykonać jeden lub dwa zabiegi z użyciem Deltam (w odstępach 7-14 dniowych). Później – jeśli jest taka potrzeba – stosuje się insektycydy zawierające substancję aktywną należącą do innej grupy związków. Dzięki temu organizmy szkodliwe nie nabierają odporności na konkretny związek.

  • Pracę wykonuje się przy bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie.

  • Preparat działa najsilniej w temperaturze poniżej 20ºC (od ok. 12-15ºC). Nie można go stosować w czasie upałów. Poza tym prace zaleca się i tak wykonywać wieczorem, to bezpieczniejsze dla pożytecznych owadów – zapylaczy.

  • W uprawie roślin jadalnych należy zachować okres karencji (czyli czas od oprysku do zbiorów). U truskawki i pomidora wynosi zaledwie trzy dni, u ziemniaków, jabłoni czy kapusty białej 7 dni. Roślin ozdobnych z oczywistych względów nie dotyczy.

  • Na roślinach kwitnących należy unikać stosowania (jeśli to możliwe zaleca się wykorzystać ekologiczne sposoby, np. preparaty z szarego mydła). Rośliny w pojemnikach można opryskać i przenieść do pomieszczenia. Okres prewencji dla zapylaczy (przy pewnych dawkach) wynosi 24 godziny.

Bezpieczne korzystanie z Deltam

Deltam zawiera toksyczną substancję, która może zaszkodzić także człowiekowi. Dlatego prace należy wykonywać z zachowaniem ostrożności i ubioru ochronnego. Nawet jeśli używa się małego spryskiwacza powinno się założyć maskę, rękawice i okulary ochronne. Po zabiegu należy dokładnie umyć ręce.

Jeśli substancja dostanie się do oczu, należy dokładnie je przemyć. W przypadku wystąpienia objawów zatrudnia, trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie można tego bagatelizować.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Michael Reichelt, Ulrike Leone/Pixabay ed.


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nowe traktorki Cedrus C-Trac. Moc, komfort i efektywność pielęgnacji dużych powierzchni
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści