Jak dbać u warzywa?
Przygotowanie rozsady
Przygotowywanie własnej rozsady siewek nie jest zadaniem trudnym, ani wielce uciążliwym. Dzięki tej prostej czynności możemy przyspieszyć uprawę pomidorów, papryki czy ogórków i jednocześnie, dzięki wcześniejszemu ukorzenianiu, zapewniamy roślinom pewniejszy start po ich wysadzeniu do gruntu.
Przygotowanie podłoża
Odpowiednie przygotowanie podłoża przed wysiewem nasion pomoże nam w uzyskaniu bujnych wschodów i zdrowych roślin. Najprostszym sposobem jest odkażenie przygotowanej do wysiewu ziemi. W konewce przygotowujemy roztwór preparatu MAGNICUR ENERGY, używając 15 ml środka na każdy 1 litr wody. Następnie podlewamy wsypaną do pojemnika ziemię, zużywając jeden litr roztworu na każde 50 litrów podłoża.
Fot. alexKharkov, leungchopan, york010 / Depositphotos |
Wysiew nasion
2 - 3 dni po odkażeniu podłoża, możemy przystąpić do wysiewu, postępując zgodnie z instrukcją producenta umieszczoną na opakowaniu nasion. Jeżeli jej nie umieszczono, to wysiewamy nasiona według zasad uniwersalnych: im większe nasiona, tym głębiej i dalej sadzimy je od siebie. Małe nasiona możemy rozsypać gęściej na powierzchni podłoża, niekoniecznie nawet przykrywając je ziemią. Można je również przemieszać z górną warstwą podłoża i delikatnie przyklepać. Na koniec wszystko podlewamy wodą.
Rozsada
Zanim nasiona wykiełkują pojemnik powinien stać w jasnym i ciepłym miejscu. Należy pamiętać też o utrzymywaniu stałej wilgotności podłoża. Po około trzech tygodniach siewki wymagają przepikowania, czyli rozsadzenia pojedynczo do doniczek albo do nowej skrzynki w większych odstępach. Dzięki temu ich system korzeniowy będzie się dobrze rozwijać, a rozsada pozostanie zwarta.
Sadzenie do gruntu
Kiedy rośliny dobrze się ukorzenią i wytworzą zdrowe liście, a na dworze nie spodziewamy się więcej przymrozków, rozsadę można wysadzić do gruntu, na miejsce docelowe. Na koniec jeszcze raz podlewamy rośliny roztworem MAGNICUR ENERGY, aby zabezpieczyć nasze uprawy przed odglebowymi chorobami grzybowymi (na przykład przed zgnilizną korzeni czy zgorzelą siewek). W takiej sytuacji musimy przygotować roztwór zużywając 15 ml środka na 10 litrów wody i zużyć 1 l roztworu na każde 4-5 wysadzonych roślin. Dodatkowym benefitem takiego postępowania będzie pobudzenie roślin do bujniejszego wzrostu, dzięki pozytywnemu wpływowi jednego ze składników użytego do podlewania preparatu.
Preparat do zwalczania fytoftorozy i innych odglebowych chorób grzybowych oraz do odkażania ziemi kompostowej i substratów używanych do produkcji rozsady | Dowiedz się więcej |
Jeżeli ktoś nie zdążył wysiać nasion do doniczek, to w kwietniu, część nasion można już sadzić bezpośrednio do ziemi. Można też posiłkować się gotowymi rozsadami, kupionymi na rynku, czy w sklepach ogrodniczych. W takich przypadkach też warto o zabezpieczeniu sadzonek przed chorobami grzybowymi i podlaniu roztworem z użyciem preparatu MAGNICUR ENERGY.
Ochrona warzyw przed szkodnikami
Warzywa pochodzące z własnej uprawy nie tylko smakują lepiej od tych kupionych, ale też cieszą oko wtedy, gdy rosną. Warto doglądać je na każdym etapie wzrostu, aby w porę zapobiec inwazji szkodników, dla których młode pędy stanowią smakowite pożywienie. Najczęściej na warzywach możemy spotkać mszyce, mączliki, gąsienice motyli czy stonkę ziemniaczaną.
Na pomidorach, ogórkach, kapuście a nawet sałacie można zaobserwować różne gatunki mszyc. Te drobne owady, występujące na roślinach w masowych koloniach, przyczyniają się zazwyczaj do silnego osłabienia wzrostu oraz zniekształcenia lub całkowitego zahamowania rozwoju liści i młodych pędów. Do ich zwalczania można użyć koncentratu DELTAM, którym po rozpuszczeniu w odpowiedniej ilości wody opryskujemy całe rośliny, lub preparatu gotowego do użycia DELTAM AL. Przy dużym nasileniu szkodników przyda się szybkie działanie, które zapewni deltametryna, która jest składnikiem produktów DELTAM, natomiast gdy inwazja szkodników nie jest duża, albo powtarza się, warto zastosować nowoczesny, długodziałający preparat SANIUM AL.
Gotowy do użycia środek owadobójczy do ochrony roślin ozdobnych, sadowniczych i warzyw przed najczęściej występującymi szkodnikami | Dowiedz się więcej |
Koncentrat do rozcieńczania wodą, do ochrony przed szkodnikami uprawianych w gruncie i pod osłonami roślin ozdobnych, warzyw oraz jabłoni i truskawek | Dowiedz się więcej |
Gotowy preparat do bezpośredniego stosowania, bez konieczności rozrabiania, co znacznie ułatwia zabiegi ochrony. Opakowanie zawiera 1 litr gotowego roztworu. Ze względu na wygodę użycia środek polecany jest szczególnie do ochrony roślin w domu, na balkonach i tarasach | Dowiedz się więcej |
Innym szkodnikiem, szczególnie uciążliwym w uprawie ziemniaków i pomidorów, jest stonka ziemniaczana. Jej żerowanie prowadzi do ogołocenia roślin, które tracą zdolności asymilacyjne i w rezultacie mogą dać niższe plony. Z kolei, kto kiedykolwiek uprawiał kapustę lub sałatę wie, że największe szkody w ich uprawie powodują gąsienice bielinka czy błyszczki jarzynówki, które nie tylko wygryzają dziury w młodych liściach, ale zanieczyszczają też je swoimi odchodami. Skuteczne zwalczanie gąsienic wymaga więc opryskiwania roślin, kiedy gąsienice nie są jeszcze wyrośnięte, a przede wszystkim zanim dotrą do głębszych warstw liści w główkach kapusty czy sałaty. Kolejny raz do zwalczania tych szkodników przyda się szybkodziałająca deltametryna, która występuje w produktach DELTAM koncentrat lub DELTAM AL.
Fot. Amaviael / Depositphotos Aby skutecznie chronić swoje uprawy przed chorobami i szkodnikami warto zaopatrzyć się w opryskiwacz ciśnieniowy i odpowiednie preparaty do zwalczania konkretnych problemów. Środki ochrony roślin stosowane w odpowiedniej dawce i terminie są bezpieczne dla upraw, ludzi i pszczół! |
Choroby warzyw
Zaraza ziemniaka na ziemniaku i pomidorze oraz mączniaki rzekome, do których należą chociażby mączniak rzekomy cebuli oraz mączniak rzekomy ogórka, to jedne z najgroźniejszych chorobotwórczych organizmów, które mogą infekować rośliny na warzywniaku.
W zwalczaniu zarazy ziemniaka kluczowe znaczenie ma termin oprysku. Ochrona chemiczna daje pozytywne rezultaty, gdy zastosowana jest odpowiednio wcześnie. Wysoką skutecznością w zapobieganiu, zwalczaniu i wyniszczaniu już rozwiniętej grzybni zarazy cechuje się środek MAGNICUR FINITO. Zawiera dwie substancje czynne dlatego wyjątkowo skutecznie zwalcza agresywne typy zarazy ziemniaka, hamuje zarodnikowanie i rozprzestrzenianie się choroby. Dodatkowo działa w szerokim zakresie temperatur, dzięki czemu nadaje się do wczesnych zabiegów.
|
|
Często objawy różnych chorób grzybowych są do siebie podobne, przez co mniej doświadczony ogrodnik może mieć problem z ich rozróżnieniem. Na szczęście producenci środków ochrony roślin pomyśleli i o tym. Doskonałym preparatem do zapobiegania i zwalczania chorób grzybowych w uprawie warzyw jest LIMOCIDE Warzywa i Owoce. Z wysoką skutecznością zwalcza takie choroby grzybowe jak mączniaki rzekome, mączniaki prawdziwe, bielik krzyżowych czy szarą pleśń. LIMOCIDE zawiera pochodne związków eterycznych (olejek pomarańczowy). To ochrona Twoich roślin warzywnych i niektórych ziół, pomocna też przy zwalczaniu owadów takich jak mszyce, skoczki, miodówki, wciornastki oraz przędziorki. LIMOCIDE to preparat 3 w 1 zainspirowany naturą.
|
Zdjęcie tytułowe: yana-komisarenko / Depositphotos